Спеціальні потреби

Росія "спостерігає" за ситуацією з Гренландією, а Європа з обережністю ставиться до ремарок Трампа


Архівне фото: Човен біля великих айсбергів у східній Гренландії, 15 серпня 2019 р. Данія, у відповідь на зауваження обраного президента США Дональда Трампа щодо придбання Гренландії, дала зрозуміти, що Гренландія не продається.
Архівне фото: Човен біля великих айсбергів у східній Гренландії, 15 серпня 2019 р. Данія, у відповідь на зауваження обраного президента США Дональда Трампа щодо придбання Гренландії, дала зрозуміти, що Гренландія не продається.

Росія заявила, що уважно стежить за ситуацією з Гренландією після того, як новообраний президент США Дональд Трамп відмовився виключити військові чи економічні заходи для взяття під контроль території від Данії.

"Ми дуже уважно стежимо за досить драматичним розвитком ситуації, але поки що, слава Богу, на рівні заяв", - заявив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков журналістам у четвер.

"Арктика – це зона наших національних інтересів, наших стратегічних інтересів", - додав Пєсков.

Величезна територія Гренландії, більша частина якої розташована за Полярним колом, офіційно є частиною Королівства Данія з 1953 року, хоча острів має власний уряд.

Національна безпека

Відповідаючи на запитання на пресконференції у Флориді у вівторок, Трамп сказав, що Сполученим Штатам потрібна Гренландія з метою безпеки, і він не виключив використання економічних або військових засобів для досягнення цієї мети.

"Люди насправді навіть не знають, чи має Данія якесь законне право на це. Але якщо вони мають, вони повинні відмовитися від нього, тому що це нам потрібно для національної безпеки. Це для вільного світу. Я говорю про захист вільного світу ", - сказав Трамп.

"Всюди китайські кораблі. Всюди російські кораблі. Ми цього не допустимо", — додав він.

Як і більша частина Арктики, Гренландія швидко нагрівається. Це змінює геополітику регіону, вважає аналітик Ліана Фікс з Ради з міжнародних відносин.

"Арктика все більше стає зоною конкуренції та суперництва великих держав. І Сполучені Штати стурбовані тим, що вони програють цю гру", — каже Фікс.

"Арктика стає набагато доступнішою як для торгівлі товарами, так і для найважливіших мінералів, особливо для рідкоземельних [мінералів]", — зауважує дослідниця.

"А також вона стає все більш мілітаризованою зоною", - додала вона, зазначивши, що Росія співпрацює з китайською береговою охороною в регіоні.

Не продається

Данія дала зрозуміти, що Гренландія не продається. Міністр закордонних справ Ларс Локке Расмуссен відкинув припущення, що коментарі Трампа створюють зовнішньополітичну кризу для його уряду.

"Я бачу президента, який прямує до Білого дому і приділяє підвищену увагу Арктиці, і я розумію, що так є. Ми також маємо це з боку Данії, і ми також маємо це в НАТО", – сказав Расмуссен у середу.

Данія стоїть перед дилемою, каже Фікс.

"Для Данії цілком зрозуміло, що розширення співпраці зі Сполученими Штатами як щодо інвестицій у Гренландію, так і щодо військової співпраці насправді відповідало б інтересам усіх", — каже Фікс Голосу Америки.

Кілька європейських лідерів відкинули коментарі Трампа, хоча більшість відмовилися прямо критикувати майбутнього президента США.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що йдеться про основні західні цінності.

"Принцип непорушності кордонів діє для кожної країни, незалежно від того, на схід чи на захід від нас", – сказав він.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро висловився більш прямо. "Європейський Союз не може дозволити будь-якій країні світу, якою б вона не була — і дозвольте мені сказати, починаючи з Росії — визначати свої суверенні кордони", — сказав він у середу.

Незалежність Гренландії

Тим часом уряд Гренландії наполягає на проведенні референдуму про повну незалежність і заявляє, що тільки народ вирішить майбутнє Гренландії.

"Гренландія перебуває на шляху до нової ери та нового року, коли Гренландія була в центрі світової уваги. Гренландський народ є одним народом, незалежно від того, де він живе. В теперішні часи ми повинні об’єднатись, щоб бути готовими до нового майбутнього, до якого наша країна йде!, – сказав прем’єр-міністр Муте Егеде під час поїздки до Копенгагена в четвер.

Брифінг. Трамп і Гренландія. Головні заяви і реакції
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG