Росія готується до довгострокової конфронтації з Україною та країнами НАТО. Тим часом Альянс не готовий протистояти загрозам, які постануть перед ним у наступні 4-5 років, й повинен вжити відповідних термінових заходів для підготовки вже зараз.
Росія готується до тривалого протистояння. З Україною. І з нами. Росія, Китай, а також Північна Корея та Іран наполегливо працюють, щоб спробувати послабити Північну Америку та ЄвропуМарк Рютте
Про це заявив генеральний секретар Марк Рютте, виступаючи 12 грудня в Брюсселі з першою великою програмною промовою від моменту вступу на посаду 1 жовтня.
“Путін намагається стерти Україну з карти світу. Він намагається докорінно змінити архітектуру безпеки, яка десятиліттями захищала Європу. І він намагається придушити нашу свободу і спосіб життя”, - завив Рютте.
“Росія готується до тривалого протистояння. З Україною. І з нами. Росія, Китай, а також Північна Корея та Іран наполегливо працюють, щоб спробувати послабити Північну Америку та Європу”, - додав він.
За словами генсека, Захід занадто довго не реагував на російську агресію, й хоча наразі НАТО не перебуває у стані війни з Росією та її союзниками, втім “між нами також, звичайно, немає миру”.
Він застеріг, що ситуація, яка склалася в Україні, може повторитися на території Альянсу.
“Ми не готові до того, що нас чекає через чотири-п'ять років”, - сказав Рютте.
“Настав час перейти до мислення воєнного часу. Й збільшити наше оборонне виробництво та витрати на оборону”, - додав він.
Хоча Рютте уник конкретних рекомендацій щодо рівня оборонних витрат, які країни-члени НАТО мають здійснювати, він нагадав, що під час холодної війни європейські країни витрачали понад 3% свого ВВП на для потреб оборони.
“Нам знадобиться набагато більше, ніж 2%”, — додав він, також віддавши належне новообраному президенту США Дональду Трампу у спонуканні союзників до збільшення своїй оборонних асигнувань.
Цього року, за даними НАТО, 23 з 32 країн Альянсу досягнуть рівня оборонних витрат у 2% ВВП.
“Україна, у той час, як ми говоримо, наступного року виділяє на оборону майже чверть свого ВВП. Це у понад 10 разів більше, ніж витрачають європейські члени НАТО”, - зазначив Рютте, закликавши жителів країн Альянсу погодитися витрачати на оборону “невелику частину” видатків, виділених на пенсії, охорону здоров’я та соціальні програми в їхніх країнах.
Водночас Рютте застеріг від “переговорів між собою” у західних країнах щодо можливої мирної угоди між Україною та Росією. Він повторив свою тезу про те, що найважливішим наразі є забезпечити Україну необхідними військовими засобами, щоб вона могла виступати “з позиції сили”.
“Тож ми маємо переконатися, що коли ці переговори почнуться, і це має бути уряд в Україні, перш за все, який вирішить це робити. Він повинен робити це з позиції сили”, - сказав Рютте.
Генсек також застеріг, що війна в Україні є конфліктом з глобальними наслідками, нагадавши, серед іншого про надання Росією ядерних та ракетних технологій Північній Кореї, про яке він вже заявляв днями.
“Так що це не Україна, Росія, Європа. Це глобально, і це впливає на Південну Корею, Японію. Це безпосередньо впливає на Сполучені Штати”, - сказав Рютте, вкотре апелюючи до новообраного президента США Дональда Трампа, відомого своїми євроскептичними заявами.
Генсек відкинув ідею про те, що зміцнення НАТО може призвести до більшої нестабільності через те, що країни за межами Альянсу можуть відчувати загрозу.
“Ні, це неможливо уявити. Чому? Тому що НАТО не є наступальною організацією. Це оборонна організація. Ми базуємося на демократії, верховенстві права, цінностях, які лежать в основі всього нашого Альянсу”, - підкреслив Рютте.
“Але якщо ми недостатньо сильні, якщо Путін та інші подумають, що ми не можемо захистити себе, тоді вони можуть почати намагатися нас атакувати”, - підсумував він.