Наявність військ КНДР у Європі є “переломним моментом”, який може знаменувати початок “набагато темнішої” фази війни в Україні.
Поки наша підтримка тримає Україну в боротьбі. Але нам потрібно зробити набагато більше, щоб змінити траєкторію конфліктуМарк Рютте
Відтак, наразі необхідна “політична рішучість, щоб триматися курсу у довгостроковій перспективі”, а також “змінити траєкторію конфлікту”.
Про це пише генеральний секретар НАТО Марк Рютте у своїй статті для видання Politico, опублікованій вранці 6 листопада, на тлі новин про перемогу республіканця Дональда Трампа у президентських виборах у США.
“Війська Північної Кореї на європейській землі – це, безумовно, історично – і з абсолютно неправильних причин. Це перший раз за століття, коли Росія запросила іноземні війська в країну”, - написав Рютте.
“І це має змусити всіх нас зупинитися, - додав він. – Чи ми стоїмо на порозі чогось набагато темнішого, ніж те спустошення, яке вже спіткало народ України?”
На думку Рютте, такий розвиток подій спричинений низкою невдач та дедалі більшим відчаєм російського президента Володимира Путіна, який змушений все більше покладатися на своїх “авторитарних друзів в Азії: Китай, Іран та Північну Корею”.
“Це поглиблення військових та економічних зв’язків між безрозсудною Росією та підбадьореною Північною Кореєю не лише загрожує євроатлантичній та індо-тихоокеанській безпеці, воно є дуже небезпечним для глобальної безпеки”, - зауважив генсек НАТО.
Особливу відповідальність він поклав на Китай, який може використати свій вплив як на Москву, так і на Пхеньян з метою деескалації ситуації. Рютте також дорікнув Пекіну за підживлення російської економіки та надання їй доступу до технологій подвійного призначення.
За такої ситуації, Рютте знову закликав посилити підтримку України, й окремо звернувся з таким закликом до партнерів Києва в Індо-Тихоокеанському регіоні. Минулого місяця офіційні особи Південної Кореї заявили, що можуть розглянути надання прямої військової допомоги Україні залежно від сценаріїв розвитку подій з військами КНДР.
“Що нам зараз потрібно, так це політичне зобов’язання триматися курсу на довгострокову перспективу”, - заявив генсек.
“Поки наша підтримка тримає Україну в боротьбі. Але нам потрібно зробити набагато більше, щоб змінити траєкторію конфлікту. Нам потрібно збільшити ціну для Путіна та його авторитарних друзів, які сприяють цьому”, - додав він.
Стаття Рютте вийшла наступного дня після виборів президента у США, в яких переміг Дональд Трамп. Попри те, що численні європейські лідери швидко привітали Трампа, його перемога викликала серйозне занепокоєння у багатьох європейських країнах-членах НАТО.
Адже раніше Трамп висловлювався за обмеження участі США у НАТО та у допомозі Україні, яка дає відсіч російській агресії. Трамп також неодноразово заявляв, що завершить війну Росії в Україні ще до свого офіційного вступу на посаду у січні 2025 року. Однак, деталі його плану наразі достеменно невідомі.
На додаток стаття Рютте з’явилася після того, як міністр оборони України Рустем Умєров підтвердив 5 листопада, що українські сили вже мали перші “маломасштабні” бойові зіткнення з північнокорейськими військовими у Курській області Росії. Про це Умєров заявив в інтерв’ю південнокорейському телеканалу KBS.
“Підтримка України обходиться у незначну частку наших річних військових бюджетів і менше ніж 1 відсоток нашого річного ВВП”, - підсумував Рютте.
“Це невелика ціна за мир. Питання в тому, чи можемо ми дозволити собі цього не робити?” – додав він.