Спеціальні потреби

Столтенберг очолить Мюнхенську безпекову конференцію


Єнс Столтенберг під час Мюнхенської безпекової конференції, 18 лютого 2023. REUTERS/Wolfgang Rattay
Єнс Столтенберг під час Мюнхенської безпекової конференції, 18 лютого 2023. REUTERS/Wolfgang Rattay

Єнс Столтенберг після завершення своєї роботи на посаді генерального секретаря НАТО стане керівником Мюнхенської безпекової конференції. Столтенберг піде у відставку 1 жовтня після майже десяти років перебування на посаді.

Нова роль Столтенберга

Як повідомляє Politico, після проведення конференції у лютому 2025 року, Столтенберг заступить на місце Крістофа Хойсгена, німецького дипломата, який керував подією протягом останніх двох років. Колишній багаторічний голова Вольфганг Ішингер залишиться президентом ради фонду Мюнхенської конференції з безпеки.

65-річний Єнс Столтенберг, колишній прем'єр-міністр Норвегії, обійняв посаду генерального секретаря НАТО 1 жовтня 2014 року. Він очолював оборонний блок під час кількох міжнародних криз, за його каденції минув майже весь розвиток українсько-російського протистояння, який зрештою призвів до повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

За початковим планом Столтенберг мав піти з посади ще у 2022 році, але на прохання країн Альянсу залишився на посаді після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну і його каденцію двічі продовжували іще на рік.

Мюнхенська безпекова конференція

Munich Security Conference (MSC) була заснована у 1963 році колишнім офіцером вермахту та учасником німецького опору Евальдом-Гайнріхом фон Кляйст-Шменціном, який під час Другої світової брав участь у планах з вбивства Адольфа Гітлера.

Безпековий захід став ключовим місцем зустрічі для світових лідерів і заслужив назву "Давос зі зброєю", відсилання до Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі, пише Politico.

Подію часто використовують американські політики та вище військове керівництво США, щоб звернутися до своїх європейських союзників.

Конференція також увійшла в історію як місце, де російський президент Владімір Путін у 2007 році виклав нову, агресивнішу доктрину безпеки, вкрай критичну щодо НАТО, що стало передвісником його рішення через 15 років почати повномасштабне вторгнення в Україну.

Після вторгнення, яке почалося лише через два дні після закінчення конференції 2022 року, MSC став форумом з високими ставками для обговорення підходу Заходу щодо підтримки України проти російської агресії.

У 2024 році США представляла віцепрезидентка і тепер кандидатка у президенти від демократів Камала Гарріс, й під час промови вона виклала свої погляди на роль Вашингтона у світі та в НАТО.

Наступник на посаді генсека НАТО

У червні країни Альянсу офіційно затвердили кандидатуру колишнього прем'єр-міністра Нідерландів (2010-2024) Марка Рютте на посаді наступного генерального секретаря НАТО.

57-річний Рютте був прем’єр-міністром Нідерландів майже 14 років й залишить цю посаду за декілька тижнів. Він стане четвертим голландцем, який очолить Альянс з часу його заснування після Другої світової війни.

Як повідомляв Голос Америки, Рютте відомий як прихильник України, який відіграв важливу роль зокрема у наданні Києву винищувачів F-16.

На чолі НАТО Рютте стане ключовою фігурою в об'єднанні союзників навколо спільних цілей, включно з подальшою підтримкою України, водночас намагаючись уникнути втягування Альянсу у прямий конфлікт з Росією, зазначають оглядачі. Іншим викликом для Рютте і НАТО буде продовження зростання впливу Китаю.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG