Спеціальні потреби

Чому каліфорнійці фінансують дослідження стовбурових клітин


Препарати на основі стовбурових клітин
Препарати на основі стовбурових клітин

На виборах 2020 року, мешканці Каліфорнії також відповіли на питання про законодавчу ініціативу виділити з місцевого бюджету п’ять з половиною мільярдів доларів для продовження досліджень стовбурових клітин.

Стовбурові клітини - це клітини, які можуть самовідновлюватись а ще - перетворюватись у будь-які інші клітини організму. За допомогою стовбурових клітин можна відновлювати тканини, лікувати хвороби та навіть вирощувати органи. Отримати стовбурові клітини можна з людських ембріонів, плаценти, пуповинної крові, а також із власних “дорослих” клітин людини.

“Стовбурова клітина може перетворитись на будь-яку іншу клітину, може перетворитись на кістку, може перетворитись на в’яз, м'яз, шкіру. Ці клітини є дуже гнучкими”, – розповів Михайло Шубин, лікар-ортопед, власник компаній медичного обладнання

У приватній лабораторії неподалік Лос-Анджелеса на основі стовбурових клітин роблять єдиний вже затверджений урядом США препарат для пацієнтів із раком крові.

“Цей препарат здійснює цільову імунотерапію, стовбурові клітини продукують специфічні клітини імунітету, які борються з хворобою. Це перший раз в науці, коли ми можемо власне вилікувати онкохворих. Це феноменально.” – ствердужє Хабіб Торфі, науковець, президент компанії з виробництва стовбурових клітин

У 2001 році президент США Джордж Буш заборонив федеральне фінансування досліджень стовбурових клітин, підтримавши консерваторів, які стверджують, що усі ембріони незалежно від походження можуть розвинутись у повноцінну людину. Та у 2004 му мешканці Каліфорнії проголосували за поправку, яка визнала ці дослідження конституційним правом штату. Тоді Каліфорнія виділила 3 мільярди доларів на будівництво інституту регенеративної медицини, який став базою для досліджень стовбурових клітин. За 16 років інститут виділив кошти для сотень науковців, які зробили 3 тисячі медичних відкриттів, зокрема й у вивченні хвороби Альцгеймера.

“Альцгеймер часто буває успадкований на генетичному рівні й за допомогою стовбурових клітин ми змогли відтворити клітини людського мозку з цими генетичними змінами, які є причинами хвороби й такими чином вивчати поведінку цих генетичних змін.” – каже Лоренс Голдстін, професор молекулярної медицини університету Каліфорнії у Сан-Дієго

Більшість досліджень каліфорнійський інститут проводить зі стовбуровими клітинами, які отримує з людських ембріонів. Це - найбільш ранні клітини, і їх вважають найефективнішими. Але у багатьох такі експерименти викликають серйозні етичні застереження. Науковці, які працюють з каліфорнійським інститутом, кажуть - ембріони, які використовують у дослідженнях, не мають нічого спільного з абортами.

“Ці заморожені людські ембріони є залишками після штучного запліднення, від пар які не можуть мати дітей. І ці ембріони будуть просто знищеними. Питання чи знищувати їх чи використовувати в медицині?”– розповідає Лоренс Голдстін, професор молекулярної медицини університету Каліфорнії у Сан-Дієго.

Частина ж медиків переконана - також ефективними можуть бути й стовбурові клітини отримані з пуповинної крові чи плаценти, які можуть забирати за згодою породіль.

“Я особисто проти використання будь-яких ембріонів для стовбурових клітин. Я підтримую лише живі стовбурові клітини з плаценти чи пуповинної крові. І багато лікарів використовують тільки їх, вони навіть не хочуть торкатись до жодної стовбурової клітини з ембріона”, – стверджує Михайло Шубин, лікар-ортопед, власник компаній медичного обладнання

Та попри дискусії, звідки брати стовбурові клітини, 51 відсоток каліфорнійців все ж проголосував за те, щоб продовжити фінансування інституту за кошти платників податків. На дослідження стовбурових клітин штат виділить 5,5 мільярда доларів. Але вже зараз численні приватні лабораторії у штаті пропонують клієнтам стовбурові клітини та препарати на їхній основі.

“Найбільшими нашими клієнтами є люди з остеоартро́зом суглобів, колін, плечей. Крім того, є велика частка людей поза межами США, які хоч і мають хронічні хвороби, все ж зосереджуються на косметичних цілях і статевій функції. І для цього замовляють стовбурові клітини” – каже Хабіб Торфі, науковець, Президент компанії з виробництва стовбурових клітин.

9 препаратів, розроблених в рамках каліфорнійського інституту регенеративної медицини, проходять зараз процес затвердження Адміністрацією з контролю за продуктами харчування та ліками США. Вони можуть допомогти пацієнтам з раковими захворюваннями, діабетом, хворобою нирок, сліпотою та травмою спинного мозку.

Дивіться також: Майбутнє медицини: використання стовбурових клітин для вирощування органів? Відео

Розсилка

Відео - найголовніше

Наїзд у натовп та вибух Tesla у США непов’язані. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:30 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG