Одразу кілька авіакомпаній з Азербайджану, Туркменістану, Казахстану, Ізраїлю та ОАЕ тимчасово закрили рейси до деяких міст Росії на тлі катастрофи азербайджанського літака 25 грудня.
Зокрема, азербайджанська авіакомпанія Azerbaijan Airlines (AZAL), чий літак власне зазнав аварії, призупинила на невизначений термін польоти з Баку до десяти російських міст - Мінеральні Води, Сочі, Волгоград, Уфи, Самари, Саратова, Нижнього Новгороду, Владикавказу, Грозного та Махачкали. Про це в інтерв'ю AZTV повідомив президент Азербайджану Ільхам Алієв.
"Ми завжди вважали безпеку наших пасажирів нашим пріоритетом, тому було оголошено про цю ситуацію. Ми чітко робимо те, що маємо робити.... Коли ці рейси відновляться, особливо в місто Грозний, невідомо. Напевно ні. Але це покаже життя, і питання безпеки російського повітряного простору обов'язково будуть враховані", - заявив Алієв.
Окрім того, від 30 грудня до 31 січня наступного року призупинила рейс Ашгабад - Москва - Ашгабад турменська авіакомпанія Turkmenistan Airlines. На вебсайті компанії не вказується, що саме стало причиною такого рішення.
До 27 січня 2025 року призупинила рейс Астана-Єкатеринбург казахська авіакомпанія Qazaq air.
"Призупинення польотів було здійснено з метою забезпечення безпеки пасажирів і членів екіпажу за результатами проведеної оцінки ризиків польотів в Росію... Відновлення польотів до Єкатеринбурга буде здійснюватися за результатами переоцінки ризиків", - мовиться у повідомленні на Instagram-сторінці Qazaq air.
До березня наступного року призупинила рейси в Москву із Тель-Авіва ізраїльська авіакомпанія El Al.
"Після проведення комплексної оцінки ситуації El Al призупиняє всі свої операції на маршруті Тель-Авів-Москва до кінця зимового розкладу. Рішення ухвалили після постійного діалогу із владою в країні для розуміння ситуації" - цитує заяву компанії видання The Times of Israel.
Раніше також Reuters повідомляв про те, що Flydubai призупинив до кінця наступного тижня польоти з Сочі та Мінеральних Вод в Дубай.
"Чорні скриньки" розшифровують
Тим часом Казахстан відправив на розшифровку до Бразилії бортові самописці літака Embraer 190 авіакомпанії Azerbaijan Airlines, що розбився під Актау. Про це повідомило міністерство транспорту Казахстану.
"Комісія з розслідування авіаційної пригоди вилетіла до Бразилії. Чорні скриньки будуть доставлені до Центру розслідування та запобігання авіаційним подіям Бразилії (CENIPA)", — розповіли в міністерстві.
Бразилія — країна-виробник літаків Embraer. Рішення про передачу бортових самописців до CENIPA Казахстан ухвалив з урахуванням рекомендації Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) та консультацій з Азербайджаном та Росією.
Результати за 30 днів
Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) 29 грудня в офіційному повідомленні написала про велику ймовірність того, що рейс 8243 міг стати "жертвою військових дій", та сподівається на швидке розслідування.
"Світ з нетерпінням чекає необхідної публікації проміжного звіту протягом 30 днів, відповідно до міжнародних зобов’язань, узгоджених у Чиказькій конвенції. І якщо буде зроблено висновок, що за цю трагедію винні учасники бойових дій, винні мають бути притягнуті до відповідальності", - та притягнуті до відповідальності", — йдеться в опублікованій цитаті Віллі Волша, генерального директора IATA.
Російський слід
Борт Azerbaijan Airlines, що летів зі столиці Азербайджану Баку до російського Грозного, зазнав аварії 25 грудня у казахстанському місті Актау. Загинуло 38 людей, 29 вижили.
У Грозному літак не зміг сісти через обстріл міста українськими дронами, повідомляють російські ЗМІ.
Незабаром після катастрофи у соцмережах з'явилися кадри пробоїн у фюзеляжі літака. Пасажири, що вижили, і члени екіпажу говорили про зовнішній фізичний вплив на літак.
Речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив у п’ятницю, 27 грудня, що США "бачать первинні ознаки, які, безумовно, вказують на можливість того, що цей літак був збитий російськими системами ППО".
Речниця МЗС Німеччини Катрін Дешауер також поклала відповідальність на Росію:
"У загальному розумінні цей інцидент, ця трагічна смерть такої кількості людей, ймовірно, не відбулася б, якби Росія не вела свою жахливу загарбницьку війну, яка триває третю зиму, проти мирного населення України".
Президент Азербайджану Ільхам Алієв в інтерв'ю азербайджанському телебаченню заявив, що Росія має визнати провину, покарати винних і виплатити компенсації, а також, що російська влада намагалася "зам'яти питання" з приводу причин катастрофи.
27 грудня на брифінгу речник президента РФ Дмитро Пєсков відмовився "давати оцінки" причин катастрофи борту Azerbaijan Airlines.
Читайте також: