Спеціальні потреби

Прокурор Міжнародного кримінального суду - проти пропозиції ЄС створити спеціальний суд з розслідування російських злочинів


Карім Хан заявив, що високопосадовці та глави держав можуть постати перед судом за військові злочини або геноцид, однак не уточнив, чи здатен Міжнародний кримінальний суд притягнути до відповідальності Путіна
Карім Хан заявив, що високопосадовці та глави держав можуть постати перед судом за військові злочини або геноцид, однак не уточнив, чи здатен Міжнародний кримінальний суд притягнути до відповідальності Путіна

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі Карім Хан виступив проти створення спеціалізованого трибуналу для розслідування злочинів Росії в Україні. Він зазначив, що МКС може сам ефективно розглядати воєнні злочини. При цьому не уточнив, чи здатен суд притягнути до відповідальності президента Росії Володимира Путіна.

Про плани створити спеціальний суд за підтримки ООН минулого тижня заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Вона наголосила, що важливо отримати дозвіл ООН, аби уникнути проблем з імунітетом для Путіна. Адже глави держав зазвичай непідсудні, поки перебувають на посаді. Крім того, Міжнародний кримінальний суд у даному випадку не може переслідувати злочини агресії — акт вторгнення в іншу країну — оскільки Російська Федерація не ратифікувала Римський статут.

Втім Карін Хам заявив, що «ЄС неправильно розтлумачив закон». Коментуючи ідею створення нового суду, він додав: “Ми повинні уникати роздробленості, а натомість зосередитися на консолідації”. Хан зазначив, що високопоставлені чиновники та глави держав можуть постати перед судом за військові злочини або геноцид, однак прямо не сказав, чи здатен МКС притягнути до відповідальності саме Володимира Путіна.

Разом із тим Хан поскаржився на брак коштів для успішного розслідування. Мовляв, його офіс прагне зробити більше для України, втім фінансування недостатнє. Загалом бюджет МКС на 2022 рік становить 156 млн доларів, за даними Courthouse News Service, це приблизно на 50 млн доларів менше, ніж просив суд. Тож правозахисники сумніваються в достатній ефективності суду.

Ліз Евенсон, директорка з питань міжнародного правосуддя Human Rights Watch, заявила: «МКС ніколи не зможе зробити все, що йому потрібно, але останніми роками недостатні ресурси значно обмежили внесок суду в правосуддя».

МКС уже займався питаннями злочинів Росії проти України з 2014 року, після анексії Криму. Відразу в перші дні після повномасштабного вторгнення 2022 року він поновив розслідування у межах своєї юрисдикції.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG