Державним і військовим чиновникам в Україні заборонили використовувати додаток для обміну повідомленнями Telegram на державних пристроях через занепокоєння щодо російського стеження, повідомляє Reuters.
РНБО оголосила про обмеження в п’ятницю після того, як голова військової розвідки Кирило Буданов надав Раді докази здатності російських спецслужб стежити за користувачами та повідомленнями платформою, йдеться в повідомленні.
Але керівник Центру протидії дезінформації при Раді безпеки Андрій Коваленко написав у Telegram, що обмеження стосуються лише службових пристроїв, а не особистих телефонів.
“Telegram в нашому розумінні це реальна загроза національній безпеці”, – сказав Буданов на початку вересня в інтерв'ю у програмі Радіо Хартія письменника і активіста Сергія Жадана.
Інші платформи, каже Буданов, наприклад X (Twitter), такої небезпеки як Telegram для України не становлять, бо, за його словами, “це не те джерело, яке масово використовує противник”.
Telegram, який активно використовується як в Україні, так і в Росії, став критичним джерелом інформації після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Президент Володимир Зеленський, який є членом Ради безпеки, а також військові командири, обласні та міські чиновники регулярно публікують новини про війну та повідомляють про важливі рішення в Telegram. Нова заборона не торкнеться чиновників, які використовують Telegram як частину своїх обов’язків.
Компанія Telegram, що базується в Дубаї, була заснована росіянином Павлом Дуровим, який покинув Росію в 2014 році після того, як відмовився виконати вимоги закрити опозиційні спільноти на своїй платформі соціальних мереж «ВКонтакте», яку він пізніше продав.
Французька прокуратура 24 серпня заарештувала керівника і власника компанії Telegram Павла Дурова. Після допитів, що тривали чотири дні, його відпустили під €5 млн застави з забороною виїздити з Франції на час розслідування.
Як писав Голос Америки, у Франції звинувачення точаться довкола того, що Telegram використовують злочинці, і що компанія Дурова відмовлялася співпрацювати зі службами охорони закону, а натомість потурала діям організованих банд пов’язаних зокрема, з шахрайством, торгівлею наркотиками та поширенням дитячої порнографії.
Росія заявила, що французьке судове переслідування Павла Дурова порушує свободу преси та і звинуватила Париж у тому, що він діяв за вказівкою з Вашингтона.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що дізнався про арешт після затримання Дурова, і підтвердив, що звинувачення проти російського мільярдера не є політично мотивованими, а його арешт не спрямований на придушення свободи слова. Макрон заявив, що Франція віддана свободі слова, незалежним правоохоронним органам і судовій системі.