19 січня, у США можуть заборонити соцмережу TikTok: Верховний суд країни має або ухвалити рішення щодо закону, згідно з яким TikTok повинен відокремитися від своєї материнської компанії ByteDance, або ж у США його заблокують.
Закон, ухвалений навесні, вимагав від ByteDance знайти зовнішнього покупця до терміну, який спливає в неділю.
TikTok, навіть у разі заборони, не зникне миттєво з телефонів американців. Але він зникне з магазинів додатків Apple і Google, а це означає, що користувачі не зможуть його завантажити.
Це також означає, що TikTok не зможе надсилати оновлення та виправлення помилок, і з часом програма, швидше за все, стане непридатною для використання.
Але поки американські користувачі очікують на рішення Верховного суду, деякі з них приєднуються до альтернативної китайської соцмережі, називаючи себе "біженцями з TikTok".
"Біженці із TikTok"
Китайська соцмережа Xiaohongshu стала найбільш завантажуваним додатком в Apple App Store цього тижня.
За даними Reuters, за тиждень до соцмережі приєдналося понад 700 тисяч нових користувачів.
Оскільки до Xiaohongshu приєднується все більше американців, деякі китайські користувачі записали для них інструкції та вітальні відео англійською мовою.
Наплив американських користувачів також спонукав Xiaohongshu створити інструменти китайсько-англійського перекладу та найняти англомовних модераторів контенту, повідомляє агенція Reuters та китайські ЗМІ.
Люди, які називають себе "біженцями з TikTok", кажуть, що вони переїжджають у пошуках нового дому, інші - що їхній вихід є формою протесту проти заборони.
"Xiaohongshu — це дійсно круто, бо багато користувачів TikTok намагаються знайти нові спільноти на Xiaohongshu", - розповіла Голосу Америки Скай Байнум, 18-річна авторка контенту для макіяжу зі штату Нью-Джерсі.
Вона пояснила, що приєднується до Xiaohongshu, бо хоче знайти іншу соціальну мережу з почуттям спільноти:
"Найкраще в TikTok - це спільнота... Коли я опублікувала кілька своїх перших відео про макіяж, TikTok показав їх людям, які займаються макіяжем, і я миттєво знайшла свою спільноту. Я вважаю, що (можлива заборона TikTok - ред.) жахлива, тому що у мене не буде того, що було в TikTok".
Заснована у 2013 році, Xiaohongshu схожа на Instagram і Pinterest. Наразі він має близько 300 млн користувачів, більшість із них - із Китаю.
Назва соцмережі буквально перекладається як "маленька червона книжечка", але компанія каже, що це не відсил до збірки висловлювань колишнього лідера комуністичної партії Китаю Мао Цзедуна.
Хоча багато американських користувачів у захваті від перспективи Xiaohongshu стати альтернативою TikTok, деякі аналітики називають міграцію небезпечною.
"TikTok належить китайській компанії, але вона веде міжнародні операції, що теоретично означає, що між TikTok і китайською партією-державою існує кілька рівнів", - пояснила Бетані Аллен, керівниця відділу розслідувань і аналізу Китаю в Австралійському інституті стратегічної політики.
Доля TikTok
Соцмережею TikTok у США користуються 170 мільйонів американців.
Навесні 2024 року Конгрес ухвалив, а президент США Джо Байден підписав закон, який може призвести до заборони соціальної мережі.
Положення, яке вимагало від китайської компанії ByteDance продати свій пакет в ТікТок, або постати перед загрозою закриття, є частиною закону США про допомогу Ізраїлю, Україні та Тайваню.
Якщо Верховний суд не відтермінує дію закону, китайська компанія ByteDance, що володіє TikTok, 19 січня втратить доступ до свого найбільшого ринку.
"Якщо припустити, що Верховний суд підтримає закон, якщо адміністрація Трампа не зможе знайти якийсь обхідний шлях — а я сумніваюся, що вони зможуть — вибір буде або продати TikTok, або зіткнутися з забороною у Сполучених Штатах”, - пояснив Голосу Америки Алан Розенштейн, доцент права Університету Міннесоти.
Як повідомляє АР, кілька сторін висловили зацікавленість у купівлі платформи, але ByteDance неодноразово заявляв, що не планує її продавати.
За оцінками аналітиків, що TikTok може потенційно коштувати до 200 млрд доларів.
У 2020 році Дональд Трамп намагався заборонити цю соцмережу. Втім, на початку червня 2024 року він відкрив акаунт у TikTok, і змінив свою думку після того, як його передвиборчі відео показали хороші результати в TikTok.
Трамп попросив Верховний суд призупинити розгляд справи, щоб він міг домовитися про продаж платформи після інавгурації 20 січня, наступного дня після того, як заборона набула би чинності.
Дивіться також: