Посол США в Україні Джон Теффт відзначив поступ України у протидії торгівлі людьми. Про це американський дипломат заявив під час П’ятої церемонії вручення нагород за особливі заслуги у боротьбі із сучасним рабством, що відбулась у Києві. І хоча Україну вилучено зі списку держав, які потребують пильного контролю, посол Теффт наголосив, що й сьогодні надто багато українців страждають від цього жахливого злочину, та запевнив у готовності уряду США далі допомагати у подоланні проблеми.
Жила собі дівчина на ім’я Маріанна. Було їй 19 років і вчилась вона в одному із київських вишів. Якось їй по Інтернету написала подружка, що була на заробітках в Індонезії – казала, що добре заробляє моделькою і кликала приїхати. Маріанна повірила подрузі і купила квиток на літак. Проте ледь ступивши на чужу землю, потрапила в пастку. З аеропорту її відвезли у місцевий будинок розпусти і примусили займатися проституцією.
На відміну від тисяч і тисяч подібних історій, ця зрештою мала щасливий кінець. Дівчину врятували дипломати з посольства України в Індонезії. Отримавши SMS-повідомлення з благанням про допомогу, вони розробили план, домовившись здійснити його в одному з людних торговельних центрів Джакарти.
Другий секретар з консульських питань посольства України у Республіці Індонезія Анатолій Писаревський розповідає:
«Дівчата ходять, вибирають собі одяг. Там стоїть один сутенер, тут друга сутенерка. Ми заходимо, я представляюся, кажу, що це посольство України в Інодонезії, питаю, чи потрібна вам допомога. Дівчата кажуть – так, допоможіть нам, ми хочемо звідси поїхати. Я кажу – ну, тоді пішли з нами. Там починається певний рух, дзвінки по телефону, але ми швиденько сходимо по ескалатору, сідаємо в машину».
Так Маріанні вдалося вирватися з рабства і повернутись додому. А разом із нею – ще п’ятнадцятьом дівчатам з України, Росії, Молдови, яких силоміць тримали в цьому ж підпільному закладі. Маючи свідчення потерпілої, їх допомогла визволяти вже місцева поліція.
Відзнаку «За хоробрість та особистий внесок» отримало українське консульство в Індонезії на цьогорічній церемонії вручення нагород за особливі заслуги у протидії торгівлі людьми. Виступаючи на церемонії, посол США в Україні Джон Теффт відзначив поступ України у боротьбі з сучасним рабством:
«Уряд України зробив низку важливих стратегічних кроків, аби покращити ситуацію. І саме тому Сполучені Штати, подаючи нову щорічну доповідь про боротьбу з торгівлею людьми, вилучили Україну зі списку країн, що потребують нагляду».
На заслузі окремих осіб та організацій, що зробили свій внесок у справу, наголошує голова українського представництва Міжнародної організації з міграції Манфред Профазі:
«Сьогоднішня церемонія нагородження переможців, і особливо історії, що стоять за цими нагородами, свідчать про те, що іноді одна небайдужа людина може зробити більше, ніж цілий урядовий підрозділ. Інституції, організації – це все важливо, проте, зрештою, саме небайдужі люди рухають справу вперед».
Понад семи тисячам українців – жертвам работоргівлі – надала допомогу Міжнародна організація з міграції та її партнери в Україні. Чернівецьке громадське об’єднання «Сучасник» витягає дітей із сексуальної експлуатації, рятує від примусу до жебрацтва. На церемонії вручення нагороди голова об’єднання Ельвіра Мручковська згадала слова однієї врятованої дитини:
«Запитали про що ти мрієш, що тобі потрібно. І як не дивно, дитина не згадувала ні комп’ютер, ні мобільний телефон. Вона говорила, що я мрію мати своє ліжечко, маленьку книжечку і кружку теплого молока на вечір».
За оцінкою Міжнародної організації з міграції, за останні 20 років жертвами торгівлі людьми стали понад 110 тисяч громадян України.