Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що його адміністрація продовжує зусилля для припинення "безглуздої війни" в Україні, але продовжить підтримувати захист Києва від російської агресії. За словами Трампа, в обмін на військову допомогу Україна повинна надати Сполученим Штатам доступ до своїх рідкісноземельних елементів, необхідних для індустрії високих технологій.
Попередні заяви Трампа про припинення війни шляхом посередництва в мирних переговорах між Зеленським і президентом Росії Путіним спровокували обмін публічними заявами між Києвом і Москвою.
1 лютого Зеленський заявив Associated Press, що Путін "зірве" переговори ще до їхнього початку.
"Путін не хоче переговорів. Він порушить їх. Він придумає причини, щоб зірвати мир", – сказав Зеленський.
Саме це й робив Путін. З моменту інавгурації Трампа 20 січня російський лідер продовжував говорити про "перспективи врегулювання" того, що Кремль назвав "українською кризою".
В інтерв’ю російському державному мовнику ВГТРК 28 січня Путін заявив, що мирні переговори із Зеленським будуть нелегітимними через нібито "нелегітимність" Зеленського.
"Відповідно до Конституції України, президент України... навіть в умовах воєнного стану не має права на продовження своїх повноважень… Якщо зараз ми почнемо вести переговори, то вони будуть нелегітимними"
Чому це неправда
Твердження Путіна базуються на тому, що президентський термін Зеленського закінчився б у травні 2023 року. Це було б справедливо, якби Росія не вела повномасштабну війну проти України, тоді Київ не запровадив би воєнний стан через російську агресію.
Зеленський запровадив воєнний стан 24 лютого 2022 року після повномасштабного російського вторгнення. Верховна Рада України неодноразово продовжувала його дію, оскільки Росія посилила свої повітряні та наземні атаки по Україні.
Конституція України забороняє скасовувати воєнний стан, поки в країні триває війна. Також забороняється проводити президентські вибори під час воєнного стану. Стаття 108 Конституції говорить, що чинний президент залишається президентом до обрання наступника.
Таким чином, Зеленський є легітимним президентом України.
Путін робив подібні заяви в минулому, намагаючись розпалити боротьбу за владу в Україні. Проте український парламент у відповідь підтвердив легітимність Зеленського.
У січні міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров неправдиво заявив, що Зеленський нібито став президентом через державний переворот.
Насправді Володимир Зеленський був обраний демократичним голосуванням, яке Росія спочатку визнала.
У своєму інтерв’ю AP 1 лютого президент України Зеленський припустив, що спроби Кремля дискредитувати українське президентство спрямовані на те, щоб усунути Київ від мирних переговорів і вести прямі переговори зі США.
Це зіграє на користь російській пропаганді, оскільки Кремль намагається зобразити Україну як пішака Заходу, а не як суверенну державу, сказав Зеленський.
Так, у своєму інтерв’ю 28 січня Путін повторив старе пропагандистське кліше Кремля про те, що Захід і США "готові воювати проти Росії до останнього українця".
Російські лідери неодноразово використовували це, щоб представити війну як конфлікт, керований Заходом, а не як боротьбу України за виживання.
У липні 2022 року Путін заявив, що Захід прагне воювати з Росією "до останнього українця".
У березні 2023 року після зустрічі з президентом Китаю Сі Цзіньпіном у Москві Путін звинуватив США та західні країни у веденні війни "до останнього українця", водночас оцінивши позицію Китаю як "нейтральну".
У серпні 2023 року комісія президента Росії з "історичної правди" внесла цей наратив у російський шкільний підручник. У ньому йдеться про рішучість США продовжувати війну коштом України та воювати "до останнього українця".