Європейський парламент переобрав Урсулу фон дер Ляєн на другий п'ятирічний термін президенткою Європейської комісії, виконавчого органу ЄС.
Фон дер Ляєн оприлюднила подробиці свого плану щодо другого терміну в четвер вранці перед голосуванням.
Серед її найбільших обіцянок були нові оборонні проєкти ЄС, починаючи з європейського повітряного щита, зобов’язання не послаблювати політику Європи щодо зміни клімату та додаткова допомога європейським галузям промисловості, які намагаються конкурувати зі США та Китаєм, інвестуючи в скорочення викидів.
За її словами, Європейська комісія запропонує новий фонд конкурентоспроможності в наступному бюджеті ЄС для інвестування в передові технології, включаючи штучний інтелект.
Вона також окреслила зміни в міграційній політиці, включаючи новий підхід до повернення мігрантів до їхніх країн і плани потроїти кількість європейської прикордонної та берегової охорони.
Європейська комісія розробляє та пропонує нові політики та закони ЄС. Це єдиний орган ЄС, який може це зробити.
У ньому також пропонується бюджет ЄС, величезний фонд фінансування, який востаннє було узгоджено в 2020 році, виділяючи 1,2 трильйона євро (1,31 трильйона доларів) на 2021-2027 роки, зокрема для боротьби з пандемією COVID-19.
Ці ролі надають комісії значний вплив на правила, які стосуються 27 країн ЄС та їхніх 450 мільйонів громадян у таких сферах, як торгівля, конкуренція між компаніями на єдиному ринку ЄС, сільське господарство та довкілля.
Як її президентка, фон дер Ляєн визначає, яким питанням комісія надаватиме пріоритет і які отримають мільярди євро грошей ЄС за згодою урядів ЄС.
На початку свого першого терміну в 2019 році вона зробила боротьбу зі зміною клімату своєю основною місією. Відтоді ЄС прийняв найбільш амбітний пакет політики скорочення викидів з усіх великих економік світу.
Фон дер Ляєн також очолює зусилля з відповіді ЄС на надзвичайні ситуації, такі як COVID-19, під час яких комісія підписала багатомільярдні контракти на вакцину. Деякі законодавці різко критикували обробку цих контрактів і подали до суду на Єврокомісію за відмову розкрити більше інформації про них.
Після затвердження на посаді іще на п'ять років, фон дер Ляєн збере свою команду.
Ця група з 27 членів, відома як "колегія", включає комісара від кожної країни ЄС, запропонованого національним урядом. Серед нещодавніх членів ЄС є колишні законодавці, дипломати, урядові міністри та керівники підприємств.
Очікується, що національні уряди висуватимуть своїх кандидатів до початку серпня, хоча деякі з них уже почали висувати свої кандидатури.
Вперше фон дер Ляєн, яка є першою жінкою, яка очолила Європейську комісію, наполягла на тому, щоб країни подали кандидатури чоловіків і жінок, щоб покращити гендерний баланс на чолі ЄС.
Після того, як імена будуть оголошені, ЄС почне багатомісячний процес перевірки кандидатів на наявність конфлікту інтересів, перш ніж законодавці ЄС обговорять їх на багатогодинних слуханнях щодо їхніх планів на посаду.
Щойно це буде завершено, нова комісія ЄС почне працювати. Лише тоді він може почати пропонувати нові закони та змінювати наявні.