Рішення Росії зняти заборону на постачання високоточної системи протиповітряної оборони в Іран викликає занепокоєння у Вашингтоні. США заявляють, що їхня позиція щодо цієї угоди не змінилася.
У Пентагоні систему протиповітряної оборони С-300 характеризують як здатну виконувати поставлені завдання. Тож у Білому домі висловили незадоволення рішенням Кремля.
«Впевнено можна сказати: Росія розуміє, що Сполучені Штати дуже серйозно ставляться до безпеки наших союзників у регіоні», - заявив прес-секретар Джош Ернест.
Державний секретар США Джон Керрі доніс цю думку в розмові зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим, який, однак, не бачить причин для занепокоєння:
«Хочу звернути увагу, що протиракетний комплекс С-300 має виключно оборонне призначення. Він не призначений для атаки та не ставить під загрозу безпеку жодної країни регіон».
Росія вперше запропонувала постачити Ірану системи С-300 в 2010 році, однак відмовилася від угоди через тиск з боку Заходу.
Американські посадовці говорять, що зміна Москвою своєї думки не порушує жодних резолюцій Ради Безпеки ООН та не вплине на процес досягнення остаточної ядерної угоди з Тегераном.
Однак, у Державному департаменті США занепокоєні можливим впливом рішення Москви на регіон загалом.
«Враховуючи дестабілізуючі дії Ірану в регіоні, в таких країнах, як Ємен, Сирія або Ліван, не на часі продавати Ірану такі системи», - зазначила речниця відомства Марі Гарф.
Браян Катуліс з Центру за американський прогрес попереджає про можливість ефекту доміно:
«На ці дії буде реакція країн Перської затоки. Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Бахрейн, Катар та інші відреагують на ці кроки».
Американські військові не думають, що Іран передасть цю технологію своїм союзникам. Однак, експерти вказують, що комплекс С-300 здатен збивати кілька об’єктів одночасно на великій висоті. Через це С-300 можна віднести до наступального виду зброї, яка щонайменше ускладнить спроби знищити ядерні об’єкти Ірану, чим Захід погрожує Тегерану у разі розробки ним ядерної зброї.