Досвід війни Росії проти України дещо знижує ймовірність потенційної війни між США та Китаєм. Такими висновками поділився колишній командувач сил НАТО адмірал США (у відст.) Джеймс Ставрідіс, співавтор книги “2034: роман про наступну світову війну”.
Саме у 2034-му автори роману, що вийшов у 2021 році, вбачали можливим початок руйнівної війни світового масштабу з конфлікту у Південно-Китайському морі, через протистояння Сполучених Штатів і Китаю.
На думку Ставрідіса, тепер лідер Китаю Сі Цзіньпін спостерігає за “розгромом російських сил в Україні” із трьома запитаннями до самого себе: “По-перше, чи мої генерали такі ж погані, якими виявилися російські? По-друге, цікаво, чи воювали б тайванці так само, як воюють українці, якби я здійснив військове вторгнення до Тайваню. І, по-третє, санкції, отримані Росією, не виглядають як хороша справа, особливо коли моя економіка переживає складнощі, виходячи з нульової ковід-політики”.
“Путін сказав Сі Цзіньпіну, що буде в Києві через п'ять днів, але триває вже понад 320 днів цієї війни без ознак успіху для Росії. Отже, можна сказати, що Сі Цзіньпін не вражений російськими військовими спроможностями і тим, як загалом іде війна. Я думаю, що він тримається на відстані від Путіна. Це не означає, що він повністю відходить, але я б не називав ці стосунки зближенням. Є багато скепсису з боку китайців щодо того, що відбувається з Росією”, - сказав Джеймс Ставрідіс у інтерв'ю радіостанції WABC 770 для ранкового шоу Cats Roundtable.
Щодо власних прогнозів про потенційну війну між США та Китаєм, Ставрідіс повідомив: “Ось хороші новини: я думаю, що шанси на те, що США і Китай опиняться у такій повномасштабній війні фактично дещо зменшилися упродовж останнього року. І частково це через Україну, тому що китайці спостерігають, як погано все розгортається, і, скажімо так, з меншим ентузіазмом можуть просуватися вперед до конфлікту зі Сполученими Штатами”.
Крім того, екс-очільник сил НАТО наголосив, що саме єдність між Республіканською та Демократичною партіями США щодо підтримки України є стримуючим фактором для Китаю: “Давайте дивитися правді в очі. Китай – це одна з проблем, щодо якої республіканці та демократи перебувають у згоді, бо нам потрібно протистояти цим викликам. Я думаю, що це має стримуючий ефект. Тож загалом я обережно, і я підкреслюю це, обережно більш оптимістично налаштований, ніж два роки тому, коли писав книгу. Побачимо, як усе це розгортатиметься в найближчі рік чи два”.
Як повідомляв Голос Америки, відносини між Китаєм і США залишаються напруженими через питання Тайваню, дотримання прав людини в Китаї та його військову діяльністю в Південно-Китайському морі.
Форум