Будь-які поступки російському президенту Володимиру Путіну є неприйнятними для України та самогубними для Європи. Натомість у відносинах з Росією терміново потрібен підхід “миру за допомогою сили”.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський, виступаючи на саміті Європейської політичної спільноти у Будапешті 7 листопада.
Коментарі Зеленського прозвучали на тлі спроб європейських лідерів передбачити, якими можуть бути наслідки для Європи, НАТО, України та світу від перемоги на президентських виборах у США республіканця Дональда Трампа.
Зеленський вкотре наголосив, що Україна повинна сама визначати умови, на яких може відбутися завершення війни.
“Саме Україна повинна вирішувати, що має бути, а чого не має бути на порядку денному для завершення цієї війни”, - сказав Зеленський.
На додаток він також застеріг, що "обійми з Путіним" не допоможуть, й лише тиск на Росію може сприяти встановленню миру в Україні.
На його думку, Росія вже вдалася до ескалації, й свідченням тому є війська КНДР, які воюють на європейській землі.
Слова Зеленського контрастували з позицією господаря саміту угорського лідера Віктора Орбана, який закликав до перегляду допомоги Україні в бік її зменшення.
На думку угорського прем’єр-міністра, Трамп швидко покладе край війні в Україні. Водночас мир з погляду Орбана може передбачати суттєві поступки Росії з боку України. План самого Трампа щодо завершення війни наразі достеменно невідомий.
Орбан наразі перебуває у відносній ізоляції в межах ЄС, зокрема через свою відверту прихильність до Росії та небажання надавати військову допомогу Україні, що йде всупереч політиці Брюсселя.
Втім наразі угорський лідер прагне виступити посередником між Вашингтоном і Європою з огляду на свою близькість до Трампа.
“Орбан розглядатиме себе як шептуна Трампа і використовуватиме це, щоб отримати більше важелів впливу в ЄС”, — сказав Іан Бреммер, президент і засновник Eurasia Group.
“Орбан... сподівається, що його вага як своєрідного політичного посередника в угодах буде набагато важливішою, ніж раніше”, — зазначив Пітер Креко, директор аналітичного центру Political Capital у Будапешті.
Водночас інші учасники саміту в Будапешті намагалися надіслати сигнали Трампу та його майбутній адміністрації як щодо готовності співпрацювати з ним, так і щодо непохитності своєї підтримки України та важливості для всієї Європи перемоги Києва у війні.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що перемога України є в інтересах Європи.
“Мир, як щойно сказав Володимир (Зеленський), означає допомогти Україні протистояти російській війні агресії. За цим столом можуть бути відмінності в поглядах, але я глибоко переконаний, що наші інтереси однакові. Наш інтерес полягає в тому, щоб Росія не виграла цю війну”, - заявив Макрон.
“Серед нас, європейців, відбулося стратегічне пробудження, і ми повинні його прийняти. Ми не можемо назавжди делегувати свою безпеку американцям. Я вважаю, що також важливо заявити, що тепер ми є постачальниками рішень безпеки”, - додав французький лідер.
“Я вважаю, що зараз Україна, коли на шляху до України в Росії є солдати з Північної Кореї, задіяний Іран, залучений Китай, це абсолютно серйозно для України, але це також велика політична проблема, яку США повинні вирішити повністю”, - сказав прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стуре.
“І я вважаю, що ми повинні працювати зі США, щоб сказати, що це дійсно впливає на наші цінності, і ми повинні співпрацювати в цьому, і це критична проблема”, - підсумував він.
У статті використано матеріали агентства Reuters.