Спеціальні потреби

Зурабішвілі: "США не можуть прийняти приниження від режиму Грузії". Інтерв'ю


Фото: п’ята президентка Грузії Саломе Зурабішвілі під час інтервʼю з Голосом Америки
Фото: п’ята президентка Грузії Саломе Зурабішвілі під час інтервʼю з Голосом Америки

Грузія перебуває на вирішальному етапі в регіоні, важливому для Сполучених Штатів та їхніх інтересів. На цьому наголосила п’ята президентка Грузії Саломе Зурабішвілі під час ексклюзивного інтервʼю журналістці Грузинської служби Голосу Америки Маріам Угрехелідзе.

"Я думаю, що це неможливо для такої країни як Сполучені Штати визнати уряд, який сформований внаслідок сфальсифікованих виборів, дій, які суперечать Конституції, та неповаги парламенту Грузії до Конституції", – заявила вона.

Зурабішвілі перебуває у Вашингтоні, де вона відвідала інавгурацію нового президента США Дональда Трампа на запрошення конгресмена-республіканця Джо Вілсона.

Повноваження Саломе Зурабішвілі як президента формально закінчились 29 грудня після інавгурації ексдепутата парламенту Михеїла Кавелашвілі, легітимність якого не визнають ані Саломе Зурабішвілі, ані грузинські опозиційні партії.

14 грудня парламент обрав висуванця від керівної партії "Грузинська мрія" Кавелашвілі президентом під час виборів, в яких не брала участь опозиція. Після цього Зурабішвілі заявила, що "не збирається складати повноваження доти, доки в країні не будуть проведені нові парламентські вибори".

Ці події відбуваються на тлі значного погіршення відносин між Сполученими Штатами та Грузією. Адміністрація колишнього президента США Джо Байдена розірвала угоду про стратегічне партнерство між країнами та ввела санкції проти близько 120 представників владної партії "Грузинська мрія" та наближених до неї осіб за підрив демократії, зокрема проти мільярдера Бідзіни Іванішвілі, глави МВС Грузії Вахтанга Гомелаурі та його заступників.

Цьому передувало ухвалення грузинським парламентом закону про "іноагентів" і політична криза в Грузії після того, як "Грузинська мрія" здобула перемогу на парламентських виборах у жовтні, що спричинило численні тривалі протести на вулицях Грузії.

Інтерв'ю відредаговане для ясності й плинності.

Маріам Угрехелідзе, Голос Америки: Ви відвідали інавгурацію 47-го президента США і також мали можливість зустрітись із представниками адміністрації Дональда Трампа. В чому полягало ваше головне повідомлення, яке ви хотіли донести під час цих зустрічей?

Саломе Зурабішвілі, п’ята президентка Грузії: Це не були зустрічі, маємо про це чітко говорити. Це були більше соціальні контакти, тому що я зустрічалась із ними до затвердження цих членів кабінету під час різних заходів і на балах. Отже, йшлось не про офіційні зустрічі, під час яких можна було б донести якісь повідомлення офіційно. Дуже важливо встановити контакт.

Сподіваюсь, найближчими днями чи пізніше ми матимемо можливість продовжити ці зв’язки. Якщо дуже коротко, - а на цих зустрічах немає часу для більшого, - моє повідомлення полягає в тому, що сьогодні Грузія перебуває на вирішальному етапі в регіоні, важливому для США та їхніх інтересів.

Моє повідомлення полягає в тому, що сьогодні Грузія перебуває на вирішальному етапі в регіоні, важливому для США та їх інтересів.
Саломе Зурабішвілі

М.У.: Ви часто говорите, що США потрібні Грузії, але Грузія також важлива для Сполучених Штатів. Чому Грузія важлива для США і яку роль може відігравати Грузія в регіоні?

С.З.: Перш за все тому, що росіяни це знають краще, ніж будь-хто інший – і вони історично про це говорили, що той, хто контролює Тбілісі, контролює Кавказ. Це ще важливіше сьогодні, коли регіон Кавказу стає дуже важливим для контролю над Чорним морем, яке, як ми знаємо, є місцем багатьох комунікаційних інфраструктур майбутнього.

Порти Чорного моря дуже важливі. І не випадково, що Росія почала війну проти України не лише за [сухопутну] територію, а й за контроль над важливою частиною Чорноморського узбережжя. Починаючи з Криму у 2014.

Не випадково, що та гібридна війна, яку зараз починає Росія, почалася з виборів у Грузії. [Росія] намагалась це зробити із виборами в Румунії. Також в Молдові. І це три країни регіону Чорного моря.

Тож стратегія Сполучених Штатів має бути дуже чіткою і має бути продовженням того, що було зроблено протягом багатьох років і має бути спрямовано на консолідацію Грузії, яка була оплотом демократії. Ми не можемо сказати сьогодні це про Грузію. Грузія була важливою країною, яку Сполучені Штати підтримували фінансово, тренуваннями – грузинської армії не існувало б без американської підтримки.

Тож я вважаю, що це свідчить про те, що це було зроблено не лише через співчуття, а тому, що була справжня зацікавленість Америки у підтримці Грузії. І я впевнена, що ці інтереси все ще існують і вони навіть більші, ніж у минулому.

М.У.: Ви отримали запрошення від конгресмена Джо Вілсона відвідати інавгурацію. Законодавець також є автором двох законопроєктів щодо Грузії – законопроєкту MEGOBARI (Mobilizing and Enhancing Georgia’s Options for Building Accountability, Resilience, and Independence - Мобілізація та розширення можливостей Грузії для розвитку підзвітності, стійкості та незалежності) та законопроєкту про невизнання уряду. Ви підтримуєте ці дії. Чому, на вашу думку, важливо, щоб американська влада не визнавала нинішній уряд Грузії?

С.З.: Я думаю, що це неможливо для такої країни як Сполучені Штати визнати уряд, який сформований внаслідок сфальсифікованих виборів, дій які суперечать Конституції, через неповагу парламенту Грузії до Конституції. Парламент не чекав на рішення Конституційного суду, і це було ще одним порушенням Конституції. В країні не залишилось жодної незалежної інституції. Всі контролюються однією партією і однією людиною.

Неможливо, щоб Сполучені Штати прийняли це приниження від маленької країни та режиму
Саломе Зурабішвілі

Це руйнує все, що Сполучені Штати робили в цій країні. Я згадувала армію, коли говорила про розбудову інституцій, але йдеться не тільки про армію: була підтримка реформи системи правосуддя, створення антикорупційної системи, і все це було роботою, яка велась протягом 30 років незалежності Грузії. Те, що відбувається сьогодні, руйнує все це.

Тож, на мій погляд, неможливо, щоб Сполучені Штати прийняли це приниження від маленької країни та режиму, який намагається ігнорувати все, що партнер протягом тривалого проміжку часу робив для країни.

М.У.: Те, про що ви говорите, – це частина ваших вимог, а також опозиції та частини грузинського народу щодо переобрання парламенту. Це головна вимога на цей час, чи не так?

С.З.: Так, тому що в країні є почуття відповідальності, яке я поділяю, тому що я вважаю, що я маю нести відповідальність як законна президентка Грузії і як представниця голосу тих людей, які протестують на вулицях. Ми не хочемо дестабілізації. Ніхто в країні цього не хоче, тому що всі знають про геополітичні наслідки цього.

Отже, проблема кризи, в якій ми знаходимось, полягає в тому, що є уряд, який не визнає жоден із наших партнерів. Його насправді не визнає власне населення. Він – паралізований. Він не робить нічого, не приймає жодних серйозних рішень з будь-яких питань.

Це означає, що треба щось робити, і нормальним рішенням для будь-якої країни було б проведення нових виборів. Це демократичний і розумний шлях. Це також розумний шлях виходу з цієї ситуації.

М.У.: Як ви плануєте привернути увагу адміністрації Трампа до Грузії?

С.З.: Мабуть, ми ніколи не будемо пріоритетом, і я сподіваюсь, що цього не буде, тому що це означатиме, що йдеться про кризу іншого рівня, чого ми не хочемо.

Знову ж таки, ми не хочемо нестабільності. Але я вважаю, що те, що відбувається в Грузії, дуже важливо. Я слухала вчора два виступи Трампа і я не думаю, що Америка, яка хоче бути знову сильною і ефективною не тільки у внутрішній, а й в зовнішній політиці, може прийняти, що країна, яку Сполучені Штати підтримували і допомогли створити як державу, може загравати із терористичними рухами Ірану, з Китаєм, відмовляється від стратегічних інтересів Грузії в Чорному морі – у порті Анаклія чи в питанні транзиту.

Тому я припускаю, що навіть якщо Грузія – не питання першого пріоритету, в геополітичних інтересах Сполучених Штатів показати, що такі країни як Грузія мають брати до уваги те, що робили їхні партнери, те, як їхні партнери бачать майбутнє цього регіону та їхньої країни.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG