"Підготовка до перемовин". Аналітики про кредит на $50 млрд для України

11 грудня Мінфін США перерахував Світовому банку $20 млрд на підтримку України. Фото: Міністерка фінансів США Дженет Єллен

Кредит США на $20 млрд для підтримки України забезпечує плинність економічної допомоги Україні і змушує Росію заплатити за шкоду, заподіяну її війною, заявляють в Міністерстві фінансів США.

Згідно з повідомленням, кошти надаватимуться в рамках позики обсягом 50 мільярдів доларів, які схвалила "Група семи". Погашатись позика буде рахунком доходів на знерухомлені російські активи.

В українському фінансовому відомстві вказують, що $20 мільярдів в рамках кредитку нададуть США, ще $20 мільярдів має надійти від ЄС, а решта – від Канади, Великої Британії та Японії.

Президент України Володимир Зеленський назвав рішення "вагомим актом справедливості".

Кошти розподілятиме Світовий банк через програму "Надзвичайного кредиту на підтримку України" (ERA). Кредит від уряду США гарантувала Агенція з міжнародного розвитку USAID.

"Навіть під час жорстоких атак Путіна, Україна продовжує відбудовувати. Зараз Україна матиме більше інструментів для цього", - заявила адміністраторка USAID Саманта Пауер.

Вона розмістила в соцмедіа фото підписання гарантії на кредит уряду США Україні.

Для України цей кредит може розглядатись як фінансова допомога, адже погашатись він буде коштом доходів на російські активи заморожені на Заході.

"Перемога" чи "ганьба"

З новим кредитом, коштів має вистачити Україні, щоб забезпечити оборонне фінансування на наступний рік і ресурси на підтримку економіки України на пів року, згідно з інформацією українського фінансового відомства.

"Ця важлива підтримка, що фінансується за рахунок заморожених російських активів, посилить обороноздатність України та допоможе захистити наш суверенітет і народ від неспровокованої агресії", – йдеться в дописі Зеленського.

Уряд США заявляє, що кошти дадуть можливість для України забезпечити виконання державних послуг.

"50 мільярдів доларів, які колективно надає G7 в рамках цієї ініціативи, допоможуть Україні забезпечити необхідні ресурси для підтримки роботи служб надзвичайних ситуацій, лікарень та інші засади для її хороброго опору", - заявили в Міністерстві фінансів США.

Міністр фінансів України Сергій Марченко ж відзначив важливість того, що кошти ЄС та Британії можуть піти на фінансування оборонних потреб.

Оглядачі, однак, по-різному оцінюють кредит, вказуючи, що хоча союзники зробили потужний крок на підтримку України, вони не наважились повністю конфіскувати російські активи.

Також вони вказують на те, щоб узгодити кредит обсягом 50 млрд доларів "Групі семи" знадобились багато місяців перемовин.

Щось краще ніж нічого. Така реальність.
Тімоті Еш

Загалом потреби України у фінансуванні значно перевищують $50 млрд, каже економіст британського BlueBay Asset Management Тімоті Еш, тому він вважає кредит G7 "ганьбою, а не перемогою".

"Щось краще ніж нічого. Така реальність. Я розчарований тим, що вся увага пішла на цей кредит і тому нема уваги до самого тіла активів. Я б сказав, що цей кредит купує шість місяців, а потреби України у фінансуванні гігантські", – каже Еш в інтерв'ю Голосу Америки.

Він вважає, що серед союзників України більше немає поштовху для того, щоб зробити наступний крок і повністю конфіскувати майже 300 мільярдів доларів заморожений на Заході коштів російського центробанку.

"Зненацька вся увага до того, щоб забрати активи просто звалилась зі скелі, – додає Еш. – На жаль, як я і очікував, європейські країни, такі як Німеччина, Італія та Бельгія, які не хотіли рухатись в цьому напрямку, зараз не підтримують ідею отримати доступ до самого тіла активів".

Зміна президента у США і підготовка до мирних перемовин

Рішення перерахувати 20 мільярдів доларів для України уряд США ухвалив в останні тижні президентства Джо Байдена.

Це забезпечить фінансування для України на наступний рік, в час невизначеності після приходу нового президента у США, пише New York Times.

Your browser doesn’t support HTML5

Коли й на що Україна отримає $20 млрд з російських активів. Відео

Видання вважає малоймовірним, що новообраний президент США Дональд Трамп та республіканці, які отримують більшість в обох палатах Конгресу США в новому році, надаватимуть такий же рівень підтримки Україні, як і за президентства Джо Байдена.

Американський економіст Андерс Аслунд привітав рішення США, назвавши його "чудовим".

Він переконаний, що це один із факторів, чому січень 2025 року може стати критично важливим для успіху України. На користь цього Аслунд перелічив три фактори:

– Кредит G7 на 50 млрд доларів,

– Те, що Росія "вичерпує свої величезні ресурси в останні місяці з невеликими досягненнями",

- "Путін зазнав великого удару після Сирії".

Еш ставить новий кредит в контекст кроків Заходу, щоб допомогти Україні і послабити Росію перед можливими мирними перемовинами.

Дивіться також: Слабкість Путіна у Сирії вигідна Україні. Міжнародні реакції на падіння режиму Асада

"Це надсилає сигнал Путіну, що Україна має ресурси, вона здатна вести війну певний значний проміжок часу, навіть за президентства Трампа, – каже Еш. – Очевидно, ми бачимо тиск на рубль, нові санкції проти російського Газпромбанку".

"Сьогоднішній новий 15-тий пакет санкцій Європейського Союзу, є розмови про санкції на російську нафту. Очевидно, у Путіна проблеми в Сирії. Тому ми в процесі перед президентством Трампа, коли обидві сторони хочуть зміцнити свої позиції, показати домінантні позиції перед перемовинами", – каже експерт.

Дивіться також: США надають $20 млрд Україні з використанням знерухомлених активів РФ