Уряд Франції офіційно підтвердив майбутню передачу шести винищувачів Mirage 2000-5F Україні, повідомляють ЗМІ.
Французькі “Міражі” стануть другим типом західних винищувачів, наданих країнами-партнерами Україні для відсічі російській агресії, після того, як Київ отримав перші американські літаки F-16 раніше цього року.
Передача французьких винищувачів у відповідь на зростання потреб у військовій підтримці України є суттєвим кроком з боку Парижа, пояснює Army Recognition. Адже літаки Mirage 2000-5F досі перебувають на озброєнні французьких Повітряно-космічних сил, й повинні були залишатися в експлуатації до 2029 року.
На додаток, коментує видання Business Insider, важливість передачі “Міражів” Україні полягає не лише у тому, що вони посилять українські Повітряні сили. Адже тренування пілотів для цих винищувачів буде здійснювати Франція, що дозволить частково полегшити ситуацію із затримками у програмах навчання пілотів для F-16 у західних країнах.
Видання цитує міністра збройних сил Франції Себастьєна Лекорню, який заявив, що літаки будуть обладнані для бойових дій в Україні, “але найважливішим з усього є навчання пілотів і механіків в Нансі”.
Передачe літаків Україні анонсував президент Франції Еммануель Макрон 6 червня цього року, після місяців перемовин між урядами двох країн, хоча точна кількість літаків тоді не називалася.
Перші “Міражі” заплановано надійдуть в Україну у першій половині 2025 року, даючи можливість українським пілотам та технікам завершити навчання.
Також Макрон пояснив в інтерв’ю французькому виданню Le Figaro, що винищувачі Mirage 2000-5F оптимізовані для бою повітря-повітря, на відміну від старіших версій Mirage 2000C або Mirage 2000D класу “повітря-земля”.
Літаки, призначені для України, зазнають технічних модифікацій і вдосконалень з метою їх адаптації до конкретних оперативних потреб України.
Дивіться також: Блінкен прямує до Брюсселя, щоб скоординувати наступні кроки з підтримки УкраїниМаючи як F-16 так і Mirage 2000-5F на озброєнні, Повітряні сили України будуть віддзеркалювати структуру ВПС Греції, Об’єднаних Арабських Еміратів, Єгипту та Тайваню, які також експлуатують ці два типи літаків, зазначає видання Breaking Defense.
Водночас деякі експерти застерігають щодо можливих складностей в обслуговуванні, складностей щодо сумісності між Mirage 2000-5F та F-16, а також втрати переваг від використання єдиної платформи, з відповідною уніфікацією тренування, логістики та обслуговування літаків.
Втім інші спеціалісти, з якими спілкувалося видання Business Insider, наголошували саме на можливості навчання пілотів та механіків для “Міражів” паралельно до F-16 як важливій перевазі.
Генерал-майор армії США у відставці Гордон “Скіп” Девіс, колишній заступник помічника генерального секретаря НАТО у відділі оборонних інвестицій, назвав “великою справою” те, що Франція навчатиме українських пілотів і техніків, “оскільки навчання є трохи вузьким місцем для F-16”
Майкл Бонерт, експерт з повітряної війни корпорації RAND, зазначив, що “великою перевагою” є те, що “французи мають свій навчальний конвеєр, тому вони можуть здійснювати незалежне навчання безвідносно до того, що відбувається у США чи деінде”.
Джордж Баррос, експерт з військових питань Інституту вивчення війни, сказав Business Insider, що США мають “суттєве вузьке місце в навчанні, коли мова йде про отримання кваліфікації пілотами”.
“У вас може бути скільки завгодно повітряних засобів, але якщо у вас немає кваліфікованих пілотів, які знають, як це робити правильно, тоді у вас немає спроможностей”, - додав Баррос.
Надзвуковий винищувач Mirage 2000-5F був спеціально розроблений для французьких Повітряно-космічних сил для здійснення протиповітряної оборони, пояснює Army Recognition. Він надійшов на озброєння у 1999 році, і здатний виконувати місії від оборони території до супроводу ядерних рейдів.
Цей винищувач також оптимізований для використання ракет Storm Shadow/SCALP, наданих Україні Великою Британією та Францією.
Літаки Mirage 2000-5F, які базуються в Люксей-ле-Бен і Джибуті, виконують місії забезпечення переваги в повітрі та контролю за повітрям простором, зокрема й у країнах Балтії для потреб НАТО.
Дивіться також: Танки з музеїв, окопи за російськими схемами. В ЄС розповіли, як навчають українських військових