Росія наразі не має військового потенціалу для швидкого наступу в Україні, адже переживає проблеми із живою силою. Про це під час дискусії на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі заявив американський генерал, командувач об'єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі.
У дискусії "Мир через силу" також взяли участь прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, президент Фінляндії Олександр Стубб і білоруська опозиційна лідерка Світлана Тихановська.
Прогноз щодо розвитку ситуації на фронті
На питання, як може розвиватись ситуація на полі бою впродовж цього року, командувач відповів так:
"Я не переживаю, що Україна може раптово програти. Я не бачу потенціалу для масованого прориву (росіян). І це не політичне, а військове бачення. Це пов'язано із (ситуацією) в обох сторін - ефективна оборона, яку чинять українці, але й також зі складнощами для російської сторони створити значні наступальні сили, щоб здійснити потенційний прорив".
На думку генерала Каволі, цього року у війні буде значно більше невеликих наступальних дій.
"Ми бачимо, що вони виснажливі для Росії. Адже є причина, чому Росія привезла тисячі й тисячі солдатів з Північної Кореї", - аналізує командувач.
"Я думаю, що ми продовжимо бачити це напруження між бажанням наступати і браком живої сили з боку росіян, - додав Каволі. - Думаю, це значною мірою визначатиме конфлікт і змусить росіян використовувати більше зброї стримування, як ми побачили, як вони це роблять в останні роки".
Можливість зменшення підтримки США для України
Він також оцінив, як може змінитись ситуація на фронті, якщо нова адміністрація США зменшить військову підтримку для України. Каволі сумнівається, що Київ отримав свій останній великий пакет військової допомоги й на цьому американська підтримка закінчиться.
"По-перше, це гіпотетично, з цим треба бути обережним. По-друге, я б звернув увагу на дуже суттєве збільшення європейської допомоги, яку відправляють Україні, особливо, в питанні боєприпасів було відчутне зростання виготовлення артилерійських снарядів і ракет від наших європейських союзників", - сказав американський командувач і додав, що очікує подальшого збільшення підтримки Києва з боку Європи.
Шведський прем'єр Крістерссон при цьому сказав, що європейці можуть робити більше для допомоги Україні: "І наш найпотужніший аргумент для США, щоб вони залишались відданими (обіцянкам допомагати Україні - ред.) - це для європейців бути рольовими моделями. Це єдиний спосіб для нас бути дійсно вартими довіри, коли ми також просимо американських платників податків: "Будь ласка, залишайтесь відданими щодо того, що відбувається в Україні".
Як повідомляв Голос Америки, новий президент США Дональд Трамп заявляв, що намагається "якомога швидше" домогтись завершення війни Росії в Україні, повторивши своє твердження, що ця війна "ніколи не мала початись".
Також Дональд Трамп казав, що США надають більшу допомогу Україні, ніж інші країни НАТО. "НАТО має платити більше. НАТО має платити 5%", – сказав Трамп, повторивши свою вимогу до країн альянсу збільшити витрати на оборону до 5% ВВП. Стільки на оборону не витрачає зараз жодна країна НАТО, включно зі США.
Висновки з війни РФ
Відповідаючи на питання про уроки з російської війни в Україні, які можуть винести інші держави, президент Фінляндії Олександр Стубб виділив важливість захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності, що є ключовими елементами міжнародного права.
Стубб додав: "Що більше ти готуєшся, то менш вірогідно, що ти опинишся в умовах традиційної війни. Звісно, ми готувались у військовому плані навіть в час після Холодної війни, й ба більше, (ми готуємось - ред.) зараз".
Каволі також підкреслив, що для підтримання миру вкрай важлива військова міць, яка також потрібна для повернення до миру, якщо починається конфлікт.
Дивіться також: Зеленський, європейські лідери в Давосі закликають Європу об'єднатись задля безпеки і збільшити оборонні видатки