З Одеси до Болгарії вийшло друге судно, що скористалося українським «гуманітарним коридором», попри російські погрози

На цій фотографії, зробленій 26 серпня 2023 року, показано балкер «Primus», зареєстрований у Ліберії, який пливе до болгарського чорноморського порту Варна. STRINGER / AFP

З Одеського порту до Болгарії вийшло друге судно, яке наважилося покинути український порт, попри російські погрози силою блокувати українські чорноморські порти, повідомляє агентство Reuters.

Балкер Primus під прапором Ліберії вийшов у суботу вранці з Одеси і рухається до порту Варна в Болгарії, повідомляє також агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на базу даних про рух кораблів MarineTraffic.

Судно було серед тих кораблів, які прибули в Україну ще до початку повномасштабної війни і застрягли в порту Одеси після 24 лютого 2022 року.

Воно стало другим судном, яке пройшло по запропонованому Україною «гуманітарному коридору» територіальними водами Україи, Румунії та Болгарії після виходу Москви з Чорноморської зернової угоди 17 липня.

Всього в українських портах залишалося сім суден, які не змогли покинути порти за рік, поки була чинною Чорноморська зернова угода.

Дивіться також: З Одеси вийшло судно - вперше за місяць після припинення РФ зернової угоди

Всередині серпня цивільне вантажне судно Joseph Schulte, яке так само застрягло в українському порту після того, як Росія відновила військову блокаду українських портів, успішно вийшло з Одеси і досягло турецького порту призначення, скориставшись запропонованим Україною маршрутом.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков на сайті міністерства заявив, що новий морський шлях "буде використовуватися для евакуації суден, що перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення" в лютому минулого року.

Напередодні турецьке вантажне судно Sukru Okan, яке йшло в український порт Ізмаїл, зазнало нападу російських військових, які зупинили корабель у міжнародних водах неподалік Туреччини, але відпустили його після обшуку.

Дивіться також: Корабель, який вийшов з українського порту, прибув до Туреччини, попри блокаду Росії

Після цього інциденту Турецька влада висловила попередження Росії задля «уникнення подібних спроб, які призведуть до ескалації напруженості в Чорному морі», йдеться на сторінці президентського офісу Туреччини у мережі Х (колишня Twitter), повідомляє Reuters.

Як повідомляють ЗМІ, офіційні особи США ведуть переговори з Туреччиною, Україною та її сусідами щодо збільшення альтернативних можливостей для вивозу українського зерна.

Тим часом міністр закордонних справ Туреччини, який перебував у Києві, на переговорах з українським президентом, наполягав, що найкращим варіантом для відновлення експорту зерна з країни є пошук шляху до початкової угоди з Росією, від якої відмовилася Москва.

Дивіться також: Росія намагається заблокувати морську торгівлю України. Експерти називають її дії «чистим театром»

Українські та деякі західні експерти наголошують, що відновлення зернової угоди ніяк не вирішує загальної проблеми блокування Росією українських портів, яке Москва запровадила з початком широкомасштабної агресії.

Вони пояснюють, що Росія перекрила всю морську торгівлю через чорноморські порти задля економічного удушення України, яка експортувала більшість своєї сільськогосподарської та промислової продукції через порти у Чорному та Азовському морях.

Дивіться також: Москва хоче зробити з Чорного моря "російське озеро". Експерти радять, як цього не допустити