Євросоюз остаточно схвалив 15-й пакет санкцій проти Росії за війну в Україні

Нові санкції ЄС спрямовані насамперед проти "тіньового флоту" Росії, що перевозить російську нафту в обхід санкцій. Фото: російський нафтовий танкер, 2022 рік

Європейський Союз 16 грудня остаточно ухвалий 15-й пакет санкцій проти Росії з метою подальшого обмеження здатності Росії вести “незаконну, неспровоковану та невиправдану війну агресії проти України”.

Про це йдеться у повідомленнях на сайтах Європейської ради та Європейської комісії.

Обмежувальні заходи насамперед спрямовані на посилення боротьби з “тіньовим флотом” Росії, схемами обходу вже накладених обмежень, боротьбу з організаціями та особами, зокрема китайськими, які допомагають Росії уникати санкцій, а також послаблення російського військово-промислового комплексу.

Дивіться також: Росія повідомляє про рятувальну операцію, через пошкодження нафтових танкерів у Чорному морі

“Росія продовжує свій жорстокий напад на Україну та український народ. Цей пакет санкцій є частиною нашої відповіді задля послаблення воєнної машини Росії та тих, хто сприяє цій війні, включаючи китайські компанії”, - зазначила з цього приводу Верховна представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас.

“Це свідчить про єдність держав-членів ЄС у нашій постійній підтримці України. Наш безпосередній пріоритет – поставити Україну в найсильнішу можливу позицію, – додала Каллас. - Ми будемо поруч з українським народом на всіх фронтах: гуманітарному, економічному, політичному, дипломатичному та військовому. Не може бути жодного сумніву, що Україна переможе”.

Марія Луїс Альбукерке, єврокомісарка з фінансових послуг, вказала на дієвість вже запроваджених санкцій.

“Наші санкції мають чітку мету – послабити економіку Росії та її здатність продовжувати незаконну агресію проти України – і вони досягають цієї мети. З кожним новим раундом санкцій ми покращуємо ефективність і усуваємо прогалини, і ми продовжуватимемо це робити в рамках нашого непохитного зобов’язання підтримувати Україну та її народ”, - зазначила Альбукерке.

Російський “тіньовий флот” та уникнення санкцій

ЄС наклав санкції на 52 додаткових судна так званого “тіньового флоту”, який Росія використовує для незаконного транспортування “нафти чи нафтопродуктів, доставлення зброї, крадіжки зерна або підтримки російського енергетичного сектору” в обхід західних обмежень та без належного рівня страхування чи вжиття заходів безпеки стосовно навколишнього середовища.

Загальна кількість підсанкційних суден, таким чином, збільшилася до 79. Такі судна не матимуть доступу до портів ЄС й не зможуть отримувати послуги в блоці.

Як повідомляв днями Голос Америки, обсяг “тіньового флоту” Росії оцінюють у близько 600 суден. Два з них, за повідомленнями медіа, ймовірно, затонули у Чорному морі минулими вихідними.

Дивіться також: "Росія не хоче миру" - Каллас про ідеї миротворчих місій та інтерв'ю Лаврова

Обмеження щодо додаткових юридичних та фізичних осіб

ЄС наклав обмеження на додаткових 54 фізичних особи та 30 організацій, “відповідальних за дії з підриву територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України”.

Санкції передбачають замороження активів цих осіб, а також заборони на поїздки до ЄС.

“Списки стосуються в першу чергу російських військових компаній, які виробляють запчастини до літаків, дрони, електроніку, двигуни, високотехнологічні компоненти для зброї та іншу військову техніку. Списки також націлені на низку вищих менеджерів компаній, що працюють у російському енергетичному секторі (включаючи судноплавні компанії), які забезпечують значний дохід російському уряду”, - йдеться у повідомленні Єврокомісії.

Окремо ЄС наклав санкції на російську військову частину, яка здійснила удар по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві влітку цього року, а також на осіб, “відповідальних за депортацію дітей та пропаганду”.

Блок вперше ввів “повноцінні” санкції проти однієї китайської фізичної особи та 6 організацій, пояснивши, що це означатиме “заборону на поїздки, замороження активів і заборону надавати кошти” цим особам. Ці китайські фізичні та юридичні особи сприяють уникненню Росією санкцій або постачають компоненти для російських безпілотників та мікроелектроніку для російської військової промисловості.

Санкції також було накладено на двох високопосадовців Північної Кореї.

Торгові та інші заходи

Євросоюз наклав санкції на додаткові 32 компанії за підтримку російської війни проти України. Серед них є 20 російських компаній, 7 фірм з Китаю або Гонконгу, 2 з Сербії та по одній з Ірану, Індії та Об’єднаних Арабських Еміратів.

На додаток, ЄС також запровадив низку заходів регуляторного та фінансового характеру для підтримки європейських компаній у суперечках з російськими організаціями та органами влади.

Серед іншого, ЄС подовжив деякі нормативні послаблення, щоб сприяти виходу європейських компаній з російського ринку.

“Через ризики ведення бізнесу в Росії, оператори з ЄС повинні розглянути питання про згортання бізнесу в Росії та/або не відкривати там новий бізнес”, - йдеться у повідомленні Європейської ради.

Дивіться також: Словаччина сподівається на продовження транзиту російського газу через Україну, Австрія розриває контракт з "Газпромом"