Європейські лідери озвучили різні позиції щодо підтримки Україні на тлі зміни влади у США

Прапори ЄС, України та Німеччини та фоні будівлі німецького парламенту. Фото: REUTERS/Annegret Hilse

“Європейські союзники все активніше готуються до переговорів щодо війни Росії в Україні, які можуть включати територіальні поступки в обмін на гарантії безпеки для Києва”, про це пише газета The Washington Post.

Видання стверджує, що така розмова “набула більшої актуальності після перемоги на виборах Дональда Трампа, який заявив, що швидко припинить війну, не уточнюючи, як саме”, а також через “похмуру ситуацію” на полі бою в Україні.

Цими днями європейські лідери зробили низку заяв стосовно майбутнього підтримки України з боку Європи.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, виступаючи перед Бундестагом, заявив, що Європа несе відповідальність перед Україною, “але гроші на допомогу не повинні призводити до скорочення пенсій чи допомоги вдома”.

За його словами, ключовим питанням наступних виборів у Німеччині, які ймовірно відбудуться в лютому, буде питання подальшого фінансування підтримки України.

“На мій погляд, не може і не повинно бути так, щоб підтримка України призводила до скорочення пенсій, допомоги та охорони здоров’я”, – сказав Шольц. Натомість він пропонує подолати боргові обмеження, які країна самостійно наклала, щоб фінансувати підтримку України.

Дивіться також: На півночі Польщі офіційно запустили в дію американську військову базу ППО

За інформацією Reuters, Шольц заявив, що інфляції після пандемії та повномасштабне вторгнення Росії в Україну підвищили відсоткові ставки та збільшили стягнення із зарплат.

Проте Шольц закликав опозицію не допустити, щоб країна стала “такою ж поляризованою, як Сполучені Штати”.

Тим часом парламентарі Британії закликали прем’єра Кіра Стармера “робити більше” для підтримки України.

Зокрема Ед Дейві, лідер ліберал-демократів, закликав уряд Стармера докласти більше зусиль для підтримки України, зокрема після того, як син Дональда Трампа поширив відео, де заявив, що Володимир Зеленський незабаром втратить “свою допомогу”, пише видання The Telegraph.

На запитання, чи Велика Британія та ЄС можуть заповнити прогалину, якщо США зменшать допомогу Україні, прем’єр-міністр Британії відповів:

“Ми були сильні та рішучі в нашій підтримці України перед обличчям російської агресії, і я говорив... з іншими лідерами про те, як ми поставили Україну в найкращу та найсильнішу позицію в цей час. Я продовжуватиму ці дискусії”.

Двома днями раніше міністр оборони Британії Джон Гілі заявив: “Зараз уряд Сполученого Королівства витрачає на військову допомогу Україні більше, ніж будь-коли раніше”. Він також заперечив, що підтримка Лондоном України зменшилася, відколи до влади прийшов уряд лейбориста Кіра Стармера.

Дивіться також: Блінкен у Брюсселі: Участь військ КНДР у війні проти України "отримає жорстку відповідь"

Тим часом британське видання Independent пише про ймовірність нового альянсу - президента США, Угорщини та Папи Римського Франциска, який може вплинути на підтримку України.

Посол Угорщини у Ватикані Едуард Габсбург-Лотрінген заявив в коментарі виданню, що в Україні вже незабаром може настати мир, не уточнивши, на яких умовах: "Після рішення американського електорату кілька днів тому ми дійсно маємо добрі надії, що угорсько-американська політична співпраця повернеться до свого піку: ми поділяємо схожі погляди на мир, нелегальну імміграцію та захист сімей. Я вірю, що зараз є більший шанс, ніж будь-коли, що мир повернеться в Україну майже після тисячі днів війни".

Дипломат висловився за необхідність діалогу з Росією, а також розповів виданню, що Папа Римський Франциск підтримує угоду, яка б призвела до того, щоб підштовхнути президента України Зеленського поступитися територією Росії. Такий підхід посол назвав "мирною дипломатією".

Видання додає, що Папа Франциск нещодавно під час візиту до Будапешта сказав послу Габсбургу-Лотрінгену, що його прихильність до Угорщини виникла через групу угорських черниць, які жили в Аргентині після втечі після російського вторгнення в 1956 році.

12 листопада, як повідомляв Голос Америки, президент Франції Еммануель Макрон на зустрічі із генеральним секретарем НАТО наголосив, що подальша підтримка України залишається пріоритетом, і що жодні рішення щодо України не повинні ухвалюватись без участі України.

Макрон закликав Європу взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку й нагадав про необхідність підтримувати Україну стільки, скільки буде необхідно, а також враховувати позицію та інтереси Києва у будь-яких можливих переговорах щодо припинення війни.

А після зустрічі Макрона та Стармера офіс Єлисейського палацу заявив, що Франція та Британія підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде необхідно, щоб "перешкодити агресивній війні Росії", і що обидва лідери підтвердили свою відданість “непохитній підтримці України”, цитує офіційне повідомлення BBC.

Дивіться також: Співпраця Росії з КНДР, Іраном і Китаєм загрожує не лише Європі, але й Північній Америці - Рютте