Посіяти розкол і паніку у французькому суспільстві на тлі виборів і Олімпійських ігор - мета нової кампанії, яку організувала російська ФСБ, вважають представники французької розвідки та західні експерти з кібербезпеки, пише видання Associated Press.
Російські кампанії з поширення дезінформації проти французької влади почали поширювати в Інтернеті торік на початку літа, йдеться в публікації агенції.
У жовтні 2023 року пов'язані із Росією боти стали поширювати фото із зображеннями будинків у французькому передмісті із зіркою Давида на стіні.
Це, за даними французьких спецслужб, була замовлена ФСБ акція, на тлі конфлікту між Ізраїлем і палестинським угрупованням ХАМАС. У французькому суспільстві підтримують різні сторони протистояння.
У березні 2024 року ціллю атаки російських ботів став президент Франції Еммануель Макрон. Після того, як він заявив про ймовірність використання західних військ в Україні, керовані тролями телеграм-канали стали поширювати інформацію про початок рекрутингової кампанії серед французів для війни в Україні.
У звіті французької розвідки йдеться, що усе це є частиною більшої операції, організованої Сергієм Кирієнком, високопосадовцем Кремля.
"Ви повинні сприймати це як екосистему, — сказав AP французький військовий посадовець, який побажав залишитися анонімним. — Це гібридна стратегія".
Згідно зі спостереженням групи, яка аналізує російські фейки antibot4navalny, кількість щотижневих публікацій з листопада 2023 року коливалася від 100 до 200. А от у тиждень, який припав на День перемоги у Росії, трафік впав майже до нуля.
Фейкові дописи в соцмережах поширюють або на російський дезінформаційний ресурс RRN, або на сайти, які виглядають ідентичними основним французьким ЗМІ, але зі зміненим доменом і вмістом.
Російські творці дезінформації активно використовують штучний інтелект, кажуть експерти. Вони вбудовані у їхні псевдоновинні сайти. Штучний інтелект генерує упереджену стилістику написання.
Особливо російська дезінформаційна машина активізувалась напередодні виборів до Європарламенту та до парламенту Франції. Фейкові публікації були націлені на критику Макрона і водночас на підтримку крайньої правої партії Національне об'єднання, яку до 2021 року очолювала Марін Ле Пен. Політичні оглядачі називають її "прихильницею Путіна": вона підтримувала міжнародну політику Росії щодо України та Сирії, а також неодноразово висловлювалася проти антиросійських санкцій.
До прикладу, публікація на фейковому сайті, який виглядав як французький щотижневик Le Point, була маніпулятивною.
"Наші лідери не уявляють, як живуть прості французи, але готові знищити Францію заради допомоги Україні", – йдеться у заголовку від 25 червня.
Нагадаємо, у Франції після першого туру парламентських перегонів 30 червня крайня права сила Національне об'єднання здобула перемогу. Її підтримали майже 30% виборців.
Російська дезінформаційна кампанія хоче також посіяти паніку перед Літніми Олімпійськими Іграми у Парижі, які розпочнуться наприкінці липня, мовиться у статті AP.
В Інтернеті, зокрема через телеграм-канали, поширили фільм, який нібито створений Netflix і критикує Олімпійський комітет. Там йдеться про можливе насильство і протести, які будуть під час Ігор у Парижі. Це підкріплено фотографіями нападу на ізраїльських атлетів під час Олімпіади у Мюнхені 1972 року.
На Олімпійських іграх-2024 росіянам заборонено виступати на іграх під російським прапором.
Баптіст Робер, французький експерт з кібербезпеки, який невдало балотувався на парламентських виборах, закликав уряд Франції готуватися до майбутніх цифрових загроз.
"Це глобальна політика Росії: вони дійсно хочуть довести людей до крайнощів" – сказав він перед голосуванням у першому турі. – Зараз це працює ідеально".
У статті використано матеріали AP
Дивіться також: На саміті НАТО Україні вкажуть, що корупція заважає вступу в альянс - міжнародні ЗМІ