Спеціальні потреби

На саміті НАТО Україні вкажуть, що корупція заважає вступу в альянс - міжнародні ЗМІ


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та президент України Володимир Зеленський у Києві 29 квітня 2024 року. Фото: Reuters/Thomas Peter
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та президент України Володимир Зеленський у Києві 29 квітня 2024 року. Фото: Reuters/Thomas Peter

На саміті НАТО буде сказано, що корупція є перешкодою для вступу України в альянс. Про це пише британське видання Telegraph із посиланням на розмову із посадовцем Держдепу США.

За даними видання, країни НАТО на саміті у липні оприлюднять комюніке, в якому відзначать реформи, які Київ провів за роки повномасштабної війни, але також заявлять про “додаткові кроки”, необхідні для переговорів щодо членства в альянсі.

“Оскільки вони продовжують проводити ці реформи, ми хочемо їх похвалити, ми хочемо поговорити про додаткові кроки, які необхідно зробити, зокрема у сфері боротьби з корупцією. Це пріоритет для багатьох із нас за цим столом”, – сказав посадовець Держдепу у розмові із Telegraph, пише кореспондент видання у Брюсселі Джо Барнс.

Автор додає, що під час підготовки до саміту на переговорах між державами-членами НАТО саме питання корупції в Україні було перешкодою для деяких країн, щоб погодитись на конкретний графік для Києва із приєднання до Північноатлантичного альянсу.

Джерело у Пентагоні повідомило Telegraph, що дипломати та офіційні особи НАТО вже надали Україні перелік реформ, які Київ має здійснити перед тим, як претендувати на членство в альянсі.

“Це те, що НАТО тихо робило, за лаштунками, щоб допомогти їм наблизитися до членства”, — сказав журналісту представник Міноборони США.

Президенту України на саміті НАТО у Вашингтоні ймовірно запропонують “гарно освітлений міст” до членства в НАТО - формулювання, якому надають перевагу США.

Напруга між Україною та США через корупцію

Раніше, 20 червня, видання Washington Post описало низку корупційних скандалів в Україні, внаслідок яких президент України Володимир Зеленський звільняв чиновників, ймовірно причетних до корупції, або НАБУ щодо них починало розслідування. Видання згадало справи Іллі Вітюка, Всеволода Князєва, Ігоря Коломойського.

Тоді очільник антикорупційного відділу Генпрокуратури заявив: “Те, що кількість справ зросла вдвічі, не означає, що корупції стало вдвічі більше. Навпаки: це означає, що ми працюємо ефективніше, ніж раніше”.

Видання також наводить приклади дезінформації про ймовірне збагачення родини Зеленського, яка була поширена у міжнародних ЗМІ.

Втім WP додає, що у Держдепі США вважають боротьбу України з корупцією недостатньою.

Державний секретар США Ентоні Блінкен під час візиту у Київ у травні цього року відзначив, що Україна “зробила важливі кроки” у боротьбі з корупцією, “але багато чого ще належить зробити”.

Блінкен заявив, що Україні потрібне “сильне та передбачуване регуляторне середовище; відкрита та чесна конкуренція; прозорість; верховенство права; ефективні антикорупційні заходи”. Щоб не стати схожою на Росію, наголосив Блінкен, Україна має перемогти корупцію.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба тоді висловив невдоволення у відповідь.

"Є уявлення про рівень корупції, а є факти про рівень корупції", - сказав він під час пресконференції з Блінкеном.

Washington Post з посилання на дипломатичні джерела повідомило, що зустріч Зеленського та Блінкена у травні була напруженою, мовляв, президент України подякував за військову допомогу, але був розчарований через те, що Блінкен зосереджується на питання корупції.

Столтенберг: НАТО для України має робити більше

Генеральний секретар НАТО у статті для Foreign Affairs від 3 липня зазначив, що протистояння України вже третій рік війни проти російської агресії триває, завдяки допомозі країн НАТО.

“За підтримки НАТО вони мужньо борються за свою країну та свободу — повернули більшу частину захопленої росіянами території та відтіснили російський флот у Чорному морі. Останній успіх дозволив їм відновити експорт українського зерна на світові ринки”, - пише Єнс Столтенберг.

При цьому генеральний секретар альянсу визнав, що члени НАТО не завжди до кінця і вправно виконували свої зобов’язання перед Україною. Зокрема, Столтенберг згадав, як країни Європи затягували із постачанням в Україну боєприпасів, а США понад півроку не могли ухвалити фінансування на підтримку України, що позначилося на полі бою.

Столтенберг прямо не закликає взяти Україну до альянсу, але наголошує: “щоб Україна перемогла, НАТО має робити більше і швидше”.

“Великі виклики вимагають сміливих рішень”, пише Столтенберг напередодні саміту Північноатлантичного альянсу.

“Путін не має наміру найближчим часом завершити цю війну, і він все більше приєднується до інших авторитарних держав, зокрема Китаю, які хочуть, щоб США зазнали краху, щоб Європа розпалася, а НАТО похитнулось. … Великі виклики вимагають сміливих рішень, і саме про це лідери альянсу будуть говорити на саміті НАТО. Починаючи зі своїх країн, ми зміцнимо захист, щоб захистити наших людей. Ми також збільшуватимемо нашу підтримку України та співпрацюватимемо з нашими партнерами в Індо-Тихоокеанському регіоні над спільними проблемами безпеки. Результатом стане ще сильніше НАТО, готове відповідати на виклики сьогодні та в довгостроковій перспективі”, - проанонсував він саміт, що має відбутись у Вашингтоні наступного тижня.

Генеральний секретар, який завершує свою каденцію на посаді, перелічує успіхи альянсу за останні роки, зокрема збільшення фінансування країн-членів на оборону.

Серед переліченого він називає домовленість, про яку оголосять на саміті, щоб НАТО очолило координацію безпекової допомоги та тренувань для України.

“Це зробить підтримку альянсом України справді трансатлантичною та зменшить навантаження на США, які зараз лідирують [в цій ініціативі]”, - каже генсек НАТО.

Він не згадує питання корупції чи вимог до Києва, натомість пише про зобов’язання, які має взяти на себе альянс.

“Я також очікую, що ми домовимося про фінансові зобов’язання, щоб Україна мала передбачуваність, якої вона потребує. Ми хочемо дати зрозуміти, що ми в цьому питанні - на довгострокову перспективу. Чим сильнішою буде наша підтримка України, тим швидше Путін зрозуміє, що не може нас перечекати, і тим швидше закінчиться ця війна”, - зазначив Єнс Столтенберг.

Посилення нашої підтримки не робить НАТО стороною цього конфлікту, наголосив він: “Ми продовжуватимемо робити все можливе для підтримки фундаментального права України на самооборону, закріпленого в Статуті ООН”.

“Ми будуватимемо практичну співпрацю через флагманські проєкти щодо України, кіберпростору, дезінформації, нових технологій та оборонно-промислового виробництва”, пише Столтенберг.

НАТО – це альянс Європи та Північної Америки, і таким він залишиться, наголошує генеральний секретар НАТО. “Але виклики, з якими ми стикаємося, є міжнародними. І війна в Україні це яскраво демонструє”, - підсумував Столтенберг.

Дивіться також:

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG