Грузинський парламент обрав президентом колишнього футболіста Міхеіла Кавелашвілі, опозиція не визнає легітимність виборів

Грузинський проєвропейський демонстрант тримає плакат під час протесту проти відкладення урядом переговорів про вступ до Європейського Союзу до 2028 року біля парламенту в центрі Тбілісі, 11 грудня 2024 року.

Грузинський парламент обрав президентом країни Міхеіла Кавелашвілі, жорсткого критика Заходу, на виборах у суботу, легітимність яких не визнають чинний глава держави та опозиція.

Російськомовний проєкт Грузинської служби Радіо Свобода «Ехо Кавказа» інформує, що, згідно з результатами голосування, оголошеними головою ЦВК Георгієм Каландарішвілі, Кавелашвілі, який був єдиним висунутим кандидатом, отримав 224 голоси членів виборчої колегії.

Президентів Грузії обирає колегія виборців, що складається з депутатів і представників місцевої влади. Абсолютну більшість в колегії складали представники правлячої проросійської партії «Грузинська мрія», один бюлетень зіпсований – не проголосувала депутат Верховної ради Абхазької АР Ада Маршанія.

Кавелашвілі, колишній професійний футболіст, має різко антизахідні, часто конспірологічні погляди, має замінити на посаді глави держави Саломе Зурабішвілі, проєвропейську політикиню, яка різко критикувала правлячу партію «Грузинська мрія».

У публічних виступах цього року він неодноразово стверджував, що західні спецслужби прагнуть втягнути Грузію у війну з Росією, яка правила Грузією 200 років до 1991 року.

У Тбілісі під час голосування в парламенті сотні протестувальників зібралися біля його стін – дехто грав на вулиці у футбол і махав червоними картками біля будівлі парламенту, натякаючи на спортивну кар’єру Кавелашвілі.

З минулого місяця в країні відбуваються великі протести проти уряду через припинення переговорів про вступ країни до Європейського Союзу.

Десятки тисяч протестувальників щоночі мітингують біля парламенту вже більше двох тижнів. Деякі закидали фаєрами поліцію, яка застосувала водомети та сльозогінний газ для розгону демонстрацій.

Як зазначає агентство Reuters, рішення правлячої партії «Грузинська мрія» заморозити процес вступу до ЄС до 2028 року, раптово зупинивши давню національну мету, та конституційну ціль країни, викликало широке обурення в Грузії. Згідно з опитуваннями, більшість грузинів продовжують прагнути до членства в ЄС.

Усі опозиційні партії бойкотували парламент після жовтневих виборів, офіційні результати яких дали «Грузинській мрії» майже 54% голосів, але які, на думку опозиції, були сфальсифікованими.

Дивіться також: Поліція в Тбілісі на кілька годин затримала одного з лідерів опозиції

Минулого місяця кандидатуру Кавелашвілі на посаду президента країни, яка є переважно представницькі функції, висунув Бідзіна Іванішвілі, мільярдер та колишній прем’єр-міністр, якого багато хто вважає головним лідером країни і який намагався поглибити зв’язки з сусідньою Росією.

Ставлення до Росії, яка розпочала війну проти Грузії у 2008 році та утримує під своїм прямим і непрямим контролем близько 20% території країни, згідно з опитуваннями, залишається негативним, але багатьох грузинів налякала російська агресія в Україні.

Кавелашвілі є лідером антизахідної групи «Сила людей», він був співавтором закону про «іноземних агентів», згідно з яким організації, які отримують більше 20% свого фінансування з-за кордону, повинні реєструватися як агенти іноземного впливу та накладає великі штрафи за порушення.

Президентка, що йде у відставку, Саломе Зурабішвілі, заявила, що залишиться президентом після закінчення терміну її повноважень. Вона вважає парламент нелегітимним через імовірні фальсифікації на жовтневих виборах.

У дописі на мережі X (колишня Twitter), опублікованим незадовго до голосування, Зурабішвілі заявила, що обрання її наступника є «знущанням з демократії».

Опозиційні партії заявили, що продовжуватимуть вважати Зурабішвілі легітимною президенткою навіть після інавгурації Кавелашвілі 29 грудня.

На брифінгу після голосування прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе привітав Кавелашвілі та назвав президента, що йде у відставку, «агентом» невизначених іноземних держав.

У повідомленні використано інформацію агентства Reuters, Радіо Свобода.

Дивіться також: Уряд Грузії веде країну від Європи і до авторитаризму, кажуть оглядачі на Заході