Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто під час візиту до Мінська зустрівся із главою МЗС Росії Сергієм Лавровим й заявив, що нафтопровід "Дружба" залишатиметься основним маршрутом для імпорту сирої нафти в Угорщину.
Трубопровід транспортує російську нафту через Білорусь та Україну до Угорщини та Словаччини. Постачання відновилися минулого місяця на нафтопереробні заводи угорської енергетичної компанії MOL MOLB.BU після припинення поставок, коли Київ додав російську компанію "Лукойл" до списку санкцій у червні.
Разом зі Словаччиною та Чехією вона була виключена з ембарго ЄС на російську нафту через відсутність альтернативи, але ЄС закликав її диверсифікувати свої ресурси.
Також під час свого виступу у Білорусі Сіярто розкритикував ЄС за введення санкцій проти Росії та Білорусі зокрема за придушення опозиції та повномасштабне вторгнення до України. "Ми не приймаємо жодних обмежень щодо того, з ким ми співпрацюємо. Нам не подобається політика санкцій", – сказав він.
"Ключове слово сьогодні – це суверенітет. Ми, угорці, дотримуємося свого суверенітету. Є певні сили за межами нашої країни, є актори всередині нашої держави, які хочуть, щоб ми відмовилися хоча б від частини нашого суверенітету. Але цього ніколи не станеться", – сказав глава МЗС Угорщини, цитує виступ Радіо Свобода. За його словами, Будапешт відчуває "велике занепокоєння у зв’язку з конфліктами", тому хоче підтримувати контакти та діалог для їхнього вирішення.
За його словами, відсутність діалогу в Європейському Союзі призвела до "менш безпечного та конкурентного простору": "Якщо найближчим часом ми не побачимо фундаментальних змін, світ знову розділиться на блоки. І для нас це нічний кошмар, виходячи з досвіду, який ми мали".
Сіярто став єдиним високопосадовцем ЄС, який відвідував Мінськ після масштабних придушень інакомислення у 2020 році та використання білоруської території Москвою для нападу на Україну у 2022 році. "Для мене велика честь повернутися в Мінськ", – сказав Сіярто російською мовою на форумі з безпеки, де також виступав авторитарний лідер Білорусі Олександр Лукашенко.
Два дні тому прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відвідав Тбілісі на знак підтримки керівної партії "Грузинська мрія", яку критики звинувачують у зближенні Грузії з Кремлем та у фальсифікаціях нещодавніх виборів до парламенту.
Напередодні посли та військові аташе країн-членів НАТО зустрілися в посольстві США у Брюсселі, щоб обговорити те, що Угорщина описує як політику "економічного нейтралітету", включаючи її зв’язки з Росією та Китаєм.
Посол США Девід Прессман заявив: "Нещодавно оголошена політика економічного "нейтралітету" Угорщини та її зростаюча залежність від Москви та Пекіна мають наслідки для безпеки для Сполучених Штатів та євроатлантичних інтересів. Ми цінуємо можливість обговорити нову політику Угорщини з нашими союзниками".
Зараз Угорщина головує в Європейській раді, яка представляє національні уряди ЄС.
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Дивіться також: Війська КНДР у Росії. Що це означає для світу, обговорюють західні аналітики