У Вашингтоні заявили, що зміна уряду Великої Британії не вплине на особливі взаємини двох країн. Голова зовнішньополітичного відомства США – держсекретар Джон Керрі телефоном привітав свого новопризначеного колегу Бориса Джонсона, який почав виконувати обов’язки міністра закордонних справ. Але Борис Джонсон завдяки свої яскравій особистості приваблює зараз багато уваги і спроб передбачити, наскільки ефективним може бути стиль його дипломатії.
Борису Джонсону не звикати до надмірної уваги журналістів. Він знає про роботу ЗМІ із середини завдяки своєму багаторічному стажу журналіста – автора особистих колонок у провідних британських виданнях.
Особливим вітанням від колег у день призначення стала стаття американської The Washington Post, у якій автор підібрав найбільш недипломатичні заяви новоспеченого чільного британського дипломата.
Часопис нагадує, що Джонсон колись порівнював Гілларі Клінтон із «садистською медсестрою в психлікарні».
До президента Обами Джонсон недавно мав претензії за те, що американський лідер позитивно висловлювався про членство Британії в Євросоюзі. Він навіть закинув Обамі його частково кенійське походження, за що потім майже виправдовувався.
Борис Джонсон сказав:
«Я вважаю парадоксальним, що Сполучені Штати, які не дозволять собі навіть подумати про обмеження свого суверенітету, можуть повчати інші країни про необхідність заглиблення у федеративну супердержаву. Саме на цей парадокс я і звертаю увагу».
Тут доречно згадати не дуже афішований, але і не таємний факт – Борис Джонсон – американський громадянин, бо народився у Нью-Йорку, коли там жили його британські батьки.
У США дають зрозуміти, що недипломатичні висловлювання Бориса Джонсона готові залишити у минулому. Про це згадав заступник прес-секретаря Державного департаменту Марк Тонер:
«Ми завжди зможемо працювати з британцями, незалежно від того, хто виконуватиме роль міністра закордонних справ з огляду на наші глибокі особливі відносини зі Сполученим Королівством…».
Але у Європі Борису Джонсону готові нагадувати його агітацію за вихід Британії з Євросоюзу. Французький колега Жан-Марк Еро теж наважився відійти від дипломатичності:
«Я не турбуюся про Бориса Джонсона, але ви добре знаєте його стиль і методи. Він багато брехав британцям під час кампанії, а зараз він притиснутий спиною до стіни і вимушений захищати свою країну та прояснювати відносини з Європою».
У новому британському уряді процесом виходу країни з ЄС безпосередньо опікуватиметься не Борис Джонсон, а спеціально призначений для цього міністр Дейвид Девіс.
А Борис, як його запросто зараз називають чимало лондонців, на думку деяких коментаторів, ще може себе показати.
Говорить Тоні Траверс з Лондонської школи економіки:
«Недоброзичливці й критики часто кажуть, що він несерйозний, що його підхід до політики гумористичний, безтурботний і не такий продуманий, як в інших людей. Я не певен, що це так. Я думаю, що вглибині він серйозна людина із серйозними цілями. На перший погляд це зовсім не те, що ми бачимо в інших політиків., але це ніколи не було перешкодою для його просування до верхівки».
Дивіться також: Українці готові до НАТО
Your browser doesn’t support HTML5