В команді новообраного президента США Дональда Трампа критично відреагували на рішення президента США Джо Байдена дозволити Україні завдавати ударів вглиб Росії американськими ракетами ATACMS.
“Це ще один крок ескалаційної драбини, і ніхто не знає, куди це йде”, - заявив конгресмен-республіканець Майкл Волц, якого новообраний президент Трамп номінував на посаду радника з національної безпеки США.
“Північна Корея надає балістичні ракети, артилерію. Тепер десятки тисяч солдатів. Адміністрація у відповідь скасовує це обмеження. Північна Корея посилає більше солдатів. Зараз Південна Корея заявляє, що може долучитися. Китай купує нафту в Ірану за копійки. Іран використовує це, щоб надсилати ракети та безпілотники в Росію, які потім вражають критичну інфраструктуру України”, - додав Волц в ефірі телеканалу Fox News 18 листопада.
За його словами, рішення Байдена становить “тактичний розвиток”, тим часом як новообраний президент Трамп зосереджений на “великій стратегії”.
“Тож це розвиток, але тактичний. Президент Трамп говорить тут про велику стратегію. Як ми змусимо обидві сторони сісти за стіл, щоб закінчити цю війну? Яка основа угоди й хто сидить за цим столом?” – прокоментував Волтц.
“Це те, над чим я і президент Трамп, звичайно, будемо працювати, знову ж таки, це зіркова команда, Браяне, яку збирає президент Трамп, яка продумає ці ширші стратегічні питання та те, як ми доведемо цю війну до кінця, який президент Трамп обіцяв під час кампанії”, - підсумував він.
Дивіться також: "Вирішальний момент" чи "безпрецедентна ескалація". Політики в Європі по-різному оцінюють можливий дозвіл на удари ATACMS вглиб РФДональд Трамп-молодший, син новообраного президента Трампа, також критично прокоментував рішення Байдена.
“Військово-промисловий комплекс, здається, хоче переконатися, щоб Третя світова війна почалася до того, як мій батько матиме шанс встановити мир і врятувати життя”, – написав зокрема він на своїй сторінці в мережі Х.
Бізнесмен Ілон Маск, якого Трамп планує поставити на чолі міністерства з урядової ефективності, прокоментував повідомлення про дозвіл, написавши в мережі Х: “Проблема в тому, що Росія відповість аналогічно”.
Низка законодавців від Республіканської та Демократичної партії схвально поставилися до повідомлень про дозвіл.
Роджер Вікер, високопоставлений сенатор-республіканець у Комітеті зі збройних сил Сенату США, зазначив, що це рішення “підбадьорює” його.
“Якщо початкові повідомлення в пресі правдиві, мене надихає перспектива дозволу Україні використовувати ракети великої дальності ATACMS, надані США”, - заявив Вікер.
“Це не виправдовує навмисний повільний рух адміністрації щодо предметів та допомоги, давно схвалених Конгресом для використання проти незаконної агресії Путіна. Цей руйнівний конфлікт можна було б завершити на умовах, вигідних для США та НАТО, якби пан Байден дослухався до порад двопартійної більшості в Палаті представників і Сенаті”, – додав сенатор.
“Місяцями я закликав президента Байдена скасувати ці обмеження, — зазначив у заяві конгресмен-республіканець Майкл Тернер, голова Комітету з розвідки Палати представників. — Президенту Байдену слід було дослухатися до прохань президента Зеленського набагато раніше”.
“Цей перший крок створить тиск на Володимира Путіна, коли новообраний президент Дональд Трамп повертається в Білий дім і працює над припиненням цієї війни”, - додав Тернер.
“Рішення Байдена зняти обмеження на використання Україною ATACMS в Росії є довгоочікуваним прогресом. Але дуже важливо, щоб дозволені об’єкти включали російські нафтопереробні заводи, які качають життєву силу для військової машини Кремля”, - написав конгресмен-демократ Джейк Окінклосс.
А от інших конгресмен-республіканець Том Мессі в соцмедійному дописі назвав це можливе рішення Байдена "неконституційним актом війни" яке "піддає небезпеці життя звичайних американців"
В Білому домі не підтверджують цей крок. В понеділок заступник радника з нацбезпеки США Джонатан Файнер відмовився коментувати повідомлення ЗМІ про те, що США дозволили Україні здійснювати удари вглиб території Росії із використанням американських ATACMS.
Він, однак, заявив, що США продовжують приймати "стратегічні рішення на основі ситуації на полі бою, включаючи значну ескалацію з боку Росії у минулі дні та тижні, що включає розміщення сил іноземної країни на її території. Сполучені Штати чітко сказали, що дадуть на це відповідь".
Дивіться також: Погляди на Європі після повідомлень про згоду США на застосування західних ракет по цілях в Росії