Авіакатастрофа в Південній Кореї. Пасажирський літак охопило полум'я, загинуло щонайменше 177 людей

Пожежники та рятувальники працюють поблизу місця події, де 29 грудня 2024 року в міжнародному аеропорту Муан у провінції Південна Чолла, приблизно за 288 кілометрів на південний захід від Сеула, розбився та загорівся літак Jeju Air Boeing 737-800.

Пасажирський літак спалахнув у неділю після того, як скотився зі злітно-посадкової смуги південнокорейського аеропорту та врізався в бетонну огорожу, коли, як видається, не спрацювало його переднє шасі.

Більшість із 181 людини на борту загинули в одній із найгірших авіаційних катастроф країни.


Пасажирський літак Jeju Air розбився під час посадки в місті Муан, приблизно за 290 кілометрів на південь від Сеула. Міністерство транспорту повідомило, що літак, 15-річний Boeing 737-800, повертався з Бангкока, і що катастрофа сталася о 9:03 ранку.


Щонайменше 177 людей — 84 жінки, 82 чоловіки та 11 осіб, чия стать не була відразу визначена — загинули під час пожежі, повідомило південнокорейське пожежне агентство.

Рятувальники відтягнули двох людей, обох членів екіпажу, у безпечне місце. Представники охорони здоров'я заявили, що вони при свідомості а їхнє життя не під загрозою.


Через дев'ять годин після інциденту двоє людей вважалися зниклими безвісти. Серед 177 знайдених тіл офіційні особи наразі ідентифікували 57, повідомили в пожежному відомстві. Серед пасажирів були переважно південнокорейці, а також двоє громадян Таїланду.


Пожежне відомство задіяло 32 пожежні машини та кілька гелікоптерів, щоб локалізувати вогонь. За даними пожежної служби та Міністерства транспорту, на місце також було направлено близько 1570 пожежників, поліцейських, військових та інших офіційних осіб.

На кадрах катастрофи, які транслювали південнокорейські телеканали, видно, як літак Jeju Air на високій швидкості проносився по злітно-посадковій смузі, мабуть, із все ще закритими шасі, вилетів за межі злітно-посадкової смуги та врізався у бетонну стіну на околиці об’єкта, що викликало вибух.

Інші місцеві телеканали показали кадри, на яких видно густі клуби чорного диму, що вириваються з охопленого вогнем літака.


Лі Чон Хеон, начальник пожежної станції Муан, сказав на брифінгу, що літак повністю знищено, серед уламків впізнаваною є лише хвостова частина. Лі сказав, що розглядаються різні причини катастрофи, зокрема зіткнення з птахами.


Пізніше представники Міністерства транспорту заявили, що попередня оцінка записів зв’язку показує, що диспетчерська вежа аеропорту попередила літак про ризик зіткнення із птахами незадовго перед приземленням, і дала пілоту дозвіл приземлитися в іншій зоні. За словами офіційних осіб, пілот подав сигнал лиха незадовго до того, як літак зійшов із злітно-посадкової смуги та пройшов через буферну зону перед зіткненням.

Високопосадовець Міністерства транспорту Джу Чон Ван сказав, що працівники отримали дані польоту та диктофони кабіни чорної скриньки літака. Матеріали вивчать урядові слідчі. За його словами, на розслідування можуть піти місяці.

Злітно-посадкова смуга в аеропорту Муан буде закрита до 1 січня, повідомили в міністерстві. У Мінтрансі повідомили, що серед пасажирів літака двоє громадян Таїланду.

Прем'єр-міністерка Таїланду Петонгтарн Чинават висловила глибокі співчуття сім'ям постраждалих в результаті аварії. Петонгтарн написала в Х, що вона наказала Міністерству закордонних справ негайно надати допомогу.

Кераті Кіджманават, директор аеропортів Таїланду, підтвердив, що рейс 7C 2216 Jeju Air вилетів з аеропорту Суварнабхумі без жодних повідомлень про аномальні умови на літаку чи на злітно-посадковій смузі. Jeju Air висловили "глибокі вибачення" за катастрофу та заявили, що зроблять "все можливе, щоб ліквідувати наслідки аварії".

Під час пресконференції Кім Е Бе, президент Jeju Air, глибоко вклонився разом з іншими високопоставленими посадовими особами компанії, вибачившись перед родинами загиблих і сказав, що відчуває "повну відповідальність" за інцидент. Кім сказав, що компанія не виявила жодних механічних проблем з літаком після регулярних перевірок і що він чекатиме на результати урядових розслідувань щодо причини інциденту.

Члени родини голосили, коли офіційні особи оголосили імена деяких жертв у залі очікування в аеропорту Муан.

Boeing заявив у X, що підтримує зв'язок з Jeju Air і готовий підтримати компанію в подоланні наслідків катастрофи.

"Ми висловлюємо найглибші співчуття родинам, які втратили близьких, і наші думки залишаються з пасажирами та екіпажем", — заявили у Boeing.

Це одна з найбільш смертоносних катастроф в історії авіації Південної Кореї. Востаннє Південна Корея зазнавала масштабної авіакатастрофи в 1997 році, коли на Гуамі розбився літак корейської авіакомпанії, загинули 228 людей на борту. У 2013 році літак авіакомпанії Asiana Airlines аварійно приземлився в Сан-Франциско, убивши трьох і поранивши приблизно 200.


Згідно з даними, аварія в неділю також стала однією з найгірших невдач при посадці після катастрофи в липні 2007 року, в якій загинули всі 187 людей на борту та 12 на землі, коли Airbus A320 зісковзнув зі слизької злітно-посадкової смуги в Сан-Паулу та зіткнувся з сусідньою будівлею.

Згідно з даними Фонду безпеки, у 2010 році 158 людей загинули, коли літак Air India Express перелетів злітно-посадкову смугу в Мангалурі, Індія, і загорівся, впавши в ущелину.


В Південній Кореї триває урядова криза, спровокована раптовим введенням воєнного стану президентом Юн Сук Йолем і наступним імпічментом. Минулої п’ятниці законодавці Південної Кореї оголосили імпічмент виконувачу обов’язків президента Хан Дак Су та призупинили виконання його обов’язків, після чого віцепрем'єр-міністр Чой Санг Мок перейшов на посаду.


Чой відправився в Муан і наказав офіційним особам задіяти всі наявні ресурси для порятунку пасажирів і екіпажу. В офісі Юна повідомили, що його головний секретар Чон Джін Сук проведе надзвичайну зустріч команди президента пізніше в неділю, щоб обговорити катастрофу.

Дивіться також: Путін вибачився перед Алієвим за "трагічний інцидент" з літаком Азербайджану. Алієв каже про "фізичний і технічний вплив ззовні"