Заява Європейської федерації журналістів, у якій агента російських спецслужб прирівняли до звільнених з російських тюрем журналістів, викликала обурення серед західних оглядачів та репортерів.
Йдеться про учасників обміну ув’язненими між країнами Заходу та Росією, котрий назвали історичною подією та дипломатичним подвигом.
Американський журналіст та автор книжок про тероризм і роботу спецслужб Майкл Вайс сказав, що ставити на один щабель західних журналістів, які чесно робили свою репортерську роботу, з російським агентом є "не тільки смішно, але й небезпечно".
Першого серпня Європейська федерація журналістів привітала на своєму сайті "обмін полоненими, в якому беруть участь щонайменше чотири журналісти".
"Сьогодні між Росією та Заходом триває великий обмін полоненими, в якому беруть участь щонайменше чотири журналісти: Алсу Курмашева, Еван Гершковіч, Володимир Кара-Мурза та Пабло Гонсалес, – написала Європейська та Міжнародна федерації журналістів (EFJ-IFJ) і додала, що вітає їхнє звільнення та засуджує тактику захоплення заручників, яку практикують низка авторитарних країн Європи, включно з Росією.
Але Вайс наголошує, що в той час, як з Алсу Курмашева, Еван Гершковіч і Володимир Кара-Мурза є справжніми журналістами, "Пабло Гонсалес" є іменем прикриття для агента ГРУ Павла Рубцова.
Як розповідає англомовний сайт Голосу Америки, Рубцов, громадянин Іспанії та Росії, також відомий як Пабло Гонсалес, працював на іспанські ЗМІ до свого арешту в Польщі, незабаром після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Агентство внутрішньої безпеки Польщі визнало Рубцова агентом російської розвідки, «хоча деякі правозахисні групи критикували Варшаву за те, що він утримувався понад два роки без звинувачення, а «Репортери без кордонів» закликали до його звільнення», повідомляє Associated Press.
Рубцова найняли через сторонній сайт для фрілансерів, і він працював оператором для Голосу Америки у 2020 та 2021 роках. Під час його арешту Голос Америки оприлюднив заяву, в якій говориться, що видалив його контент «з великої обережності» та повідомив Служба безпеки VOA/USAGM про його арешт.
У заяві Європейської федерації журналістів мовиться, що журналістська організація засуджує умови утримання Рубцова, незалежно від його вини, чи її відсутності. При цьому організація продовжує називати його псевдонімом, який він використовував під час роботи на російські спецслужби.
"Ми вітаємо звільнення Пабло Гонсалеса, тому що, не вдаючись до того, чи він невинний чи винний у будь-якому злочині, не можна терпимо ставитися до нелюдських умов, в яких він був ув’язнений протягом 29 місяців у країні, яка є частиною ЄС", – цитує федерація генерального секретаря організації FeSP Агустіна Янеля.
Як наголошує Вайс, російські спецслужби, давно використовують журналістику як зручне прикриття для того, щоб "вводити своїх людей на Захід із правдоподібним поясненням, чому вони допитливі та прагнуть цікавих контактів і зустрічей".
"Рубцова, якого змусили шпигувати за Кара-Мурзою, характеризують тими ж словами, що й Кара-Мурзу – як політв’язня – люди, які, безумовно, повинні знати краще", – написав Вайс у мережі Х.
Дивіться також: Діти шпигунів не знали, що вони росіяни. Як звільнення вбивць додає сили диктаторам – експертиПабло Гонсалес (народжений як Рубцов у Москві) у дев'ятирічному віці поїхав з мамою із Росії до Іспанії. Їхні предки свого часу переїхали до Росії під час громадянської війни в Іспанії.
Гонсалес-Рубцов кілька років входив в оточення дочки Бориса Нємцова Жанни Нємцової та писав докладні звіти про її діяльність, пише Радіо Свобода з посиланням на видання Агентство.
Дивіться також: В ЄС непокояться, що шпигуни Кремля скористаються із лазівок у візовій політиці УгорщиниАктивність російських спецслужб на території ЄС
Білоруський політик Павло Латушко розповів, що Рубцов приходив до нього двічі брати інтерв'ю як “іспанський журналіст російського походження Пабло Гонсалес”.
На думку політика, факт того, що “представник російських спецслужб сидів навпроти” нього “на відстані витягнутої руки” демонструє “активність російських спецслужб на території Європейського союзу”.
А також показує реальність ризиків та загроз, які виникають для представників демократичних сил Білорусі.
Польща віддала російського агента, нічого натомість не отримавши – ексміністр
За даними польської влади, Гонсалес-Рубцов висвітлював анексію Криму та російське вторгнення до Донбасу, співпрацював з іспаномовними виданнями.
Польська влада детально не коментувала його арешт, лише заявила, що має інформацію про його роботу на російську військову розвідку (ГРУ).
Маріуш Камінський, колишній міністр внутрішніх справ Польщі, координатор спецслужб у кабінеті Матеуша Моравецького, розкритикував нинішній уряд за участь в угоді про обмін полоненими, оскільки, за його словами, Польща видала російського спецагента та не отримала на заміну нічого.
“Нашою умовою в рамках обміну полоненими було передати Польщі Анджея Почобута, засудженого в Білорусі на 8 років в'язниці, і росіянина В., який мав карту поляка і засудив на 12 років таборів за співпрацю з польськими службами”, – стверджує ексміністр.
“Команда Туска дала росіянам їхнього найціннішого агента, нічого натомість не отримавши. Ганьба!”, – заявив Камінський.
Дивіться також: Великий обмін між Росією та Заходом: навіщо це Путіну? Дивіться також: "Треба завершити цю дипломатію заручниками"- законодавці Конгресу про обмін полоненими Дивіться також: Обмін полоненими: У США очікують звільнення інших ув'язнених, Німеччина побоюється активізації російських затримань