Майже на 10% впав російський морський експорт нафтопродуктів у 2024 році внаслідок атак українських безпілотників по нафтопереробних заводах, дій західних санкції і зростання відсоткових ставок, підрахувала агенція Reuters.
Загальний російський експорт усіх видів палива, включаючи мазут, дизельне пальне, нафту та реактивний гас, склав 113,7 мільйона метричних тонн минулого року, що на 9,1% менше, ніж у 2023 році, повідомили Reuters два ринкові джерела з посиланням на експортні дані.
Наразі Росія, нагадує Reuters, як один із найбільших у світі експортерів нафти та палива поряд із Саудівською Аравією і США, намагається отримати доступ до нових ринків в Азії та Південній Америці, через те, що Захід запровадив низку санкцій через воєнні дії Москви проти України.
Як писав Голос Америки, минулого тижня в останньому пакеті американських санкцій були запровадження обмеження проти двох ключових нафтових компаній Росії та 183 танкерів.
Як сказав заступник Держсекретаря США Джеффрі Паєтт, США "вдарили по всій екосистемі, що підтримує російську енергетичну промисловість" тим, що націлились на також на страхові компанії, на компанії, що обслуговують нафтові родовища, на китайські порти, які раніше приймали підсанкційні російські продукти та все керівництво "Росатому".
За його словами, широкі енергетичні санкції США підтримали партнери по Групі семи.
Збільшуючи експорт сирої нафти, щоб зберегти доходи, Росія має можливість експортувати її лише до Індії, Китаю і Туреччини, які досі купували російську нафту, незважаючи на санкції, і мають власні великі нафтопереробні заводи.
Однак, за словами Паєтта, до підтримки наступних санкцій залучена також Індія, яка закуповувала значну частину російської нафти за обмеженою ціною, а тепер її провідні компанії відмовляться від російської сирої нафти.
Дивіться також: "Росія вже не повернеться". Поразка Путіна в енергетиці довела, що Кремль можна перемогти – ПаєттПоказник експорту в 2024 році становитиме приблизно 2,3 мільйона барелів на день, якщо використовувати коефіцієнт перетворення сирої нафти на тонну на барель 7,33, підрахував Reuters.
Загальна переробка нафти в Росії впала приблизно до 267 мільйонів метричних тонн (5,4 мільйона барелів на добу) у 2024 році, що є найнижчим рівнем з 2012 року, через незаплановані перерви та нижчу маржу переробки, показали розрахунки Reuters на основі даних з ринкових джерел.
Експорт палива через порти Чорного та Азовського морів Росії торік впав до 42,75 млн тонн, що на 10% менше, ніж у 2023 році.
Експорт через російський чорноморський порт Туапсе впав на третину до 9,1 мільйона тонн через збої після атак безпілотників, призупинення переробки та зниження переробки на НПЗ Роснефти, повідомили джерела Reuters.
Тим часом, експорт через чорноморський порт Новоросійськ зріс на 4%, хоча експорт з російських арктичних портів Мурманська й Архангельська впав на 14%, а з портів Далекого Сходу – на 3%.
Морський експорт нафтопродуктів з Росії зріс на 10,8% в порівнянні з попереднім місяцем у грудні до 10,37 млн тонн, включаючи 4,17 млн тонн, завантажених через порти Чорного та Азовського морів Росії, 5,49 млн тонн через порти Балтійського моря і 637 100 тонн через порти Далекого Сходу Росії.
Дивіться також: Доки триває експорт нафти, в Росії завжди будуть гроші на війну. Інтервʼю з Андрієм Клименком