Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав країни Альянсу та Заходу надати Україні допомогу, яка б виходила за межі суто підтримки України у боротьбі проти російської агресії.
“Ми повинні зробити більше, ніж просто тримати Україну в боротьбі”, - сказав Рютте журналістам, виступаючи в Парижі 12 листопада перед зустріччю з президентом Франції Еммануелем Макроном.
“Нам потрібно збільшити вартість [війни] для Путіна та його авторитарних друзів, надавши Україні підтримку, необхідну для зміни траєкторії конфлікту”, - додав Рютте.
“Ми обговоримо важливість продовження підтримки, адже українці готуються зустріти, можливо, найсуворішу зиму з 2022 року, – зазначив генеральний секретар альянсу. – Ми повинні знову взяти на себе зобов’язання йти тим самим курсом у довгостроковій перспективі”.
Своєю чергою Макрон закликав Європу взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку й нагадав про необхідність підтримувати Україну стільки, скільки буде необхідно, а також враховувати позицію та інтереси Києва у будь-яких можливих переговорах щодо припинення війни.
“Це єдиний шлях до переговорів, і я хочу чітко пояснити, коли прийде час, нічого не повинно вирішуватися щодо України без українців і щодо Європи без європейців”, - сказав Макрон.
Коментарі Рютте і Макрона були широко інтерпретовані в медіа як сигнал новообраному євроскептичному президенту США Дональду Трампу, хоч європейські посадовці й не згадали Трампа прямо у своїх промовах.
Останніми днями в медіа з’явилися повідомлення, які нібито виходять з оточення Трампа, про ймовірне бажання закінчити війну в Україні шляхом замороження наявної лінії фронту та відмови Україні у приєднанні до НАТО в осяжному майбутньому. Ці повідомлення не мають підтвердження від перехідної команди новообраного президента.
Дивіться також: Франція підтвердила передачу Україні 6 винищувачів Mirage 2000-5F - медіаУ своїх коментарях Рютте наголосив на тому, що дедалі тісніша економічна та військова співпраця Росії з Китаєм, Іраном та КНДР є загрозою для Північної Америки.
“Після доставлення боєприпасів і балістичних ракет Північна Корея надіслала війська воювати й вмирати разом з Росією в її незаконній війні”, — сказав Рютте.
Своєю чергою, за словами очільника НАТО, Іран розробив і доставив безпілотники для ударів по Україні, тоді як “Китай підтримує економіку Росії, підтримує її Міністерство оборони та посилює її наратив на світовій арені”.
“Росія, працюючи разом з Північною Кореєю, Іраном і Китаєм, не лише загрожує Європі, вона загрожує миру та безпеці. Так Європі, але також Індо-Тихоокеанському регіону та Північній Америці”, - підсумував він.
Індо-Тихоокеанський регіон, за оцінками оглядачів, здобуває дедалі більшу увагу США. Напередодні президентських виборів у США, КНДР здійснила запуск модернізованої балістичної ракети, що аналітики розцінили як ймовірну спробу привернути увагу світу та подати сигнал, що вона не піддасться міжнародному тиску.
Іншою метою запуску могло бути відвернення уваги від розгортання північнокорейських військ у Росії для ймовірної участі у війні проти України. За оцінками українських, південнокорейських та західних спецслужб, КНДР ймовірно відправила понад 10 тисяч своїх військових до Росії.
У своїх коментарях у Парижі Рютте і Макрон погодилися, що участь північнокорейських військових у боях на боці росіян становить “серйозну ескалацію” війни в Україні та збільшує загрозу для Індо-Тихоокеанського регіону.
“Ми повинні стояти разом — Європа, Північна Америка та наші глобальні партнери... Ми маємо підтримувати міцність нашого трансатлантичного альянсу”, — підсумував Рютте.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.
Дивіться також: Блінкен прямує до Брюсселя, щоб скоординувати наступні кроки з підтримки України