Європейські лідери зберуться у Будапешті на саміт Європейської політичної спільноти 7 листопада, після якого відбудеться неформальна зустріч лідерів ЄС 8 листопада.
Обидві події прийматиме угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан. Перемога республіканця Дональда Трампа у президентських виборах у США 5 листопада та її наслідки для Європи та світу очікувано стануть ключовими під час зустрічей.
"Це домінуватиме у всьому", — сказав виданню Politico високопоставлений європейський дипломат.
Орбан, країна якого головує в ЄС до кінця цього року, має досить напружені відносини з багатьма лідерами ЄС, зокрема, через свою відверто проросійську позицію стосовно війни в Україні та незгоду з Брюсселем у низці інших внутрішньоєвропейських питань.
Водночас Орбан називає Трампа своїм "дорогим другом" й раніше обіцяв відкоркувати "кілька пляшок шампанського" в разі його перемоги. Орбан одним з перших привітав Трампа з перемогою вранці 6 листопада.
Розпочинаючи головування Угорщини в ЄС влітку цього року, Орбан пообіцяв використати його для просування свого бачення під гаслом "Повернемо велич Європі", що є відлунням гасла Трампа "Повернемо велич Америці".
Перемога Трампа над віцепрезиденткою-демократкою Камалою Гарріс дасть Орбану "явну перевагу" на зустрічах у Будапешті, зазначив ще напередодні американських виборів аналітик Інституту Жака Делора Лукас Мачек.
За його словами, Орбан ризикнув, щиро підтримавши Трампа, адже перемога Гарріс могла б "послабити його навіть всередині країни".
На саміт до Будапешта приїде зокрема й президент України Володимир Зеленський. Для нього це буде не лише нагода звіритись з реакціями на свій нещодавно презентований план перемоги, але й перший візит до Угорщини з часів повномасштабного вторгнення Росії.
Кілька днів тому він заявив, що готує двосторонню угоду, у якій будуть враховані "непорозуміння або якісь виклики сучасності, майбутнього і історичні, і минулого", а також погоджено, що Угорщина утримуватиметься від блокування членства України в НАТО – не обов'язково скаже "так" у потрібний момент, але, наприклад, утримається, пише Радіо Свобода.
За словами самого Орбана, питання війни в Україні також стане одним з ключових на зустрічах європейських лідерів в Угорщині.
Орбан виступає проти військової підтримки України, й неодноразово висловлювався на користь мирної угоди між Києвом і Москвою, яка йде всупереч баченню українського уряду щодо умов "справедливого миру", зокрема звільнення усієї території України від російських військ.
Your browser doesn’t support HTML5
У промові 3 листопада, ще до виборів у США, Орбан заявив, що Європі необхідно буде переглянути свою підтримку України у разі перемоги Трампа, адже, за його словами, континент "не зможе самотужки нести тягар війни".
"В Америці вітер змінюється. Демократи йдуть, республіканці повертаються, і Дональд Трамп знову стане президентом, а це означає, що до кінця року політики, які виступають за мир, становитимуть більшість на Заході", - заявив тоді Орбан.
"Сьогодні в західному світі є більшість за війну. Я думаю, що після президентських виборів у США буде більшість, яка виступає за мир", - додав він.
"Якщо станеться те, що ми очікуємо, і Америка виступатиме за мир, тоді Європа не може продовжувати виступати за війну", - сказав Орбан, додавши, що це стане темою обговорення на зустрічах в Будапешті.
Дональд Трамп неодноразово заявляв, що завершить війну Росії в Україні ще до свого офіційного вступу на посаду у січні 2025 року. Однак, деталі його плану наразі достеменно невідомі.
Що стосується зустрічей у Будапешті, Мачек вважає, що терпіння європейських лідерів закінчується щодо прем'єр-міністра Угорщини, дії якого часто суперечать політиці Брюсселя, і "в якийсь момент ЄС, можливо, доведеться посилити тиск".
За словами Мачека атмосфера на зустрічах в Будапешті буде холодною, "але водночас, як завжди за таких обставин, прояви будуть зведені до мінімуму".
"Багато учасників знайдуть способи змусити Орбана зрозуміти їхні розбіжності", - пояснив Мачек.
На додаток прагнення Європи до більшої стратегічної автономії також займатиме важливе місце у дискусіях в угорській столиці, зауважує Politico.
"Дехто стверджує, що майбутнє Європи залежить від американських виборів, тим часом воно залежить перш за все від нас", — написав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск у мережі Х днями.
"Європа нарешті дорослішає і вірить у власні сили. Незалежно від результату, ера геополітичного аутсорсингу закінчилася", - додав він.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.
Дивіться також: Європейці наголошують на співпраці з Трампом попри помітні побоювання