Король Саудівської Аравії не приїде на зустріч арабських лідерів у США

Король Салман

Король Саудівської Аравії Салман не братиме участі в зустрічі глав арабських держав у США, яку цього тижня проведе президент Обама, заявив у неділю міністр закордонних справ країни Адель аль-Джубейр. Монарх також скасував заплановану зустріч у Білому домі.

Зустріч, у якій візьме участь делегація шести членів Ради співробітництва арабських держав Перської затоки, почнеться в середу в Білому домі, а в четвер відбудуться переговори в Кемп-Дейвид, резиденції президента США.

За словами аль-Джубейра, замість себе король Салман відправить на зустріч спадкового принца Мохаммеда ібн Наіфа. Він пояснив, що саміт збігається за часом з п'ятиденною «гуманітарною паузою» в сусідньому Ємені, де Саудівська Аравія здійснює військово-повітряну операцію проти повстанців.

Адміністрація президента Обами заявила, що ця зміна планів не зумовлена жодними серйозними проблемами.

Тепер, коли король Салман скасував поїздку до США, особисто представляти свої держави на зустрічі будуть лише лідери Катару та Кувейту. Емір Кувейту Ахмед аль-Сабах прибув до Вашингтона ще в неділю, а емір Катару шейх Тамім бін-Хамад аль-Тані повинен вилетіти з Дохи в понеділок.

Султан Оману Кабус бен-Саїд і президент Об'єднаних Арабських Еміратів Халіфа ібн Зайд аль-Нахайян не зможуть взяти участь у зустрічі через проблеми зі здоров'ям.

Делегацію Бахрейну замість короля Хамада ібн-Іса аль-Халіфи очолить спадковий принц. Причину цього рішення не уточнюють.

Офіційний представник Білого дому Ерік Шульц минулого тижня розповів, що в рамках зустрічі обговорюватимуть розвиток співробітництва в галузі безпеки та «пошук спільних підходів» до конфліктів в Іраку, Сирії, Лівії та Ємені.

Як зазначає фахівець з країн Перської затоки з Університету Денвера Джонатан Адельман, принаймні дві країни регіону – ОАЕ та Саудівська Аравія – хочуть створити зі Сполученими Штатами альянс на зразок НАТО, який буде «гарантувати, що напад на одного з членів прирівнюється до нападу на всіх», а також суттєво підвищить їхній військовий потенціал.

«Наскільки я знаю, адміністрація не готова дати їм ані того, ані іншого», – сказав він.

Очікують, що на зустрічі також йтиметься про переговори щодо ядерної програми Ірану і побоювання країн Перської затоки з приводу того, що Тегеран доможеться пом'якшення санкцій, але збереже здатність створити ядерну зброю.

«Дуже малоймовірно, що під час цього саміту вдасться сформувати уявлення про те, яким повинен бути реґіон, як цього досягти і як вписати в цей план домовленість між Саудівською Аравією та Іраном, – сказав колишній американський дипломат Набіль Хурі, нині професор кафедри вивчення Близького Сходу в Північно-Західному Університеті. – Саме на це повинен бути спрямований саміт, але я думаю, що до цього йому далеко».

Адельман також песимістично оцінює перспективи заходу, називаючи відсутність лідерів на зустрічі «явною ознакою того, що всі шанси проти нього».

Дивіться також: Війна, полон, марш смерті - спогади американського ветерана

Your browser doesn’t support HTML5

Війна, полон, марш смерті - спогади американського ветерана