Сполучені Штати відкинули попередження Росії про те, що вона вживе всіх необхідних заходів, якщо Південна Корея надасть летальну зброю Україні.
Патрік Райдер, прессекретар Міністерства оборони США, заявив 26 листопада, що "тут є елемент газлайтингу", коли його запитали під час пресбрифінгу щодо застережень Росії на адресу Південної Кореї не надавати зброю Україні. Газлайтинг - спроби маніпулювати іншими, щоб вони поставили під сумнів свої власні судження й висновки.
"Росія, очевидно, вдерлася в Україну, - сказав Райдер. - Вони могли б закінчити цю війну сьогодні, вивівши свої війська з території України та відновивши мир і стабільність у регіоні".
Речник Держдепартаменту Метью Міллер зробив подібні зауваження 25 листопада під час брифінгу для преси, наголосивши, що Росія несе повну відповідальність за розміщення північнокорейських солдатів у Росії.
"Саме Росія і тільки Росія відповідальна за реальні занепокоєння щодо безпеки, які мають Південна Корея, Сполучені Штати, Японія та багато інших країн щодо переміщення військ КНДР для приєднання до боїв в Росії проти України", — сказав Міллер. КНДР - це абревіатура назви Корейська Народно-Демократична Республіка, офіційної назви Північної Кореї.
Дивіться також: "Не думаю, що це мудро" - Рютте про розміщеня військ НАТО в УкраїніПопередження Росії
24 листопада заступник міністра закордонних справ Росії Андрій Руденко заявив в інтерв'ю державному інформаційному агентству країни ТАСС, що "Сеул повинен усвідомити, що можливе використання південнокорейської зброї для вбивства громадян Росії повністю зруйнує відносини між нашими країнами".
Руденко продовжив, сказавши: "Ми відповімо всіма способами, які вважатимемо за потрібне".
У відповідь південнокорейський уряд засудив поглиблення військових зв'язків між Москвою та Пхеньяном і заявив, що вживе "поетапних контрзаходів" проти співпраці двох країн.
"Ми будемо уважно спостерігати за тим, як Росія і Північна Корея розвивають військову співпрацю, і ми продовжуватимемо застосовувати поетапний підхід відповідно до цього розвитку", — сказав Ку Бьон Сам, речник Міністерства об’єднання Південної Кореї, відповідальний за відносини між двома Кореями, залишаючи відкритою можливість підтримки України зброєю.
Американські експерти вважають, що Росія всіма силами прагне переконати Південну Корею не підтримувати Україну.
Брюс Беннетт, старший аналітик з питань оборони у Rand Corporation, заявив Корейській службі Голосу Америки телефоном 26 листопада, що Росія намагається чинити примус на Південну Корею, брякаючи зброєю.
"Руденко стверджує, що [Росія] збирається передати технології Північній Кореї, але росіяни це вже зробили, — сказав Беннетт. - Він міг би стверджувати, що на Корейському півострові буде війна, але чи є у Росії наземні сили, які можуть це підтримувати? Росіяни справді не мають додаткових військових сил".
Брюс Бехтол, колишній офіцер розвідки в Агентстві оборонної розвідки США, а тепер професор Університету Анджело в Техасі, зазначив, що росіяни з великою пересторогою ставляться до надходження південнокорейської зброї в Україну, додавши, що це може допомогти відкинути назад просування Росії у війні проти України.
Південнокорейська зброя "є нарівні з тією зброєю, яку виготовляють Сполучені Штати, — сказав Бехтол телефоном 26 листопада Корейській службі Голосу Америки. - Отже, те, що вони збираються надіслати українцям, що б це не було, допоможе українцям у боротьбі з росіянами".
Дивіться також: Reuters: Байден готує новий пакет оборонної допомоги Україні обсягом $725 млнУчасть Північної Кореї
Південна Корея розглядає можливість постачати зброю безпосередньо в Україну на тлі повідомлень про те, що північнокорейські солдати зараз беруть участь разом із російськими військами в боях проти українських сил.
Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль на пресконференції 7 листопада припустив, що уряд може надати Україні зброю залежно від ступеня участі північнокорейських військ у війні між Росією та Україною.
"Якщо північнокорейські військові набудуть досвіду сучасної війни, це може стати фатальною проблемою для нашої національної безпеки, — сказав Юн. - Нам потрібно змінити спосіб постачання [Україні] поетапно залежно від ступеня участі північнокорейських військових".
"Ми не виключаємо підтримки зброєю", - сказав він, додавши, що в першу чергу розглядатиметься оборонна, а не наступальна зброя.
Напруженість на Корейському півострові загострюється останніми роками, в міру того, як Північна Корея безупинно нарощує свій ядерний і ракетний потенціал, роблячи провокаційні погрози проти сусіднього Півдня.
Тим часом українська делегація на чолі з міністром оборони Рустемом Умєровим зустрілася з Юном в президентському офісі в Сеулі 27 листопада. Хоча деталі зустрічі не розголошуються, поширена думка, що делегація з України зробила запит щодо надання зброї.
Дивіться також: Українці в Сеулі діляться даними про Північну Корею і Росію та сподіваються на зброю