Столтенберг: Україна здатна перемогти у війні за умови тривалої підтримки союзників

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступає з промовою під час неформальної зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Празі, 30 травня 2024 р. (Фото: Michal Cizek / AFP)

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вчергове закликав переглянути обмеження на застосування західної зброї Україною для ураження цілей в Росії, виступаючи на початку дводенної неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО у чеській Празі 30 травня.

Реальність така, що того, що ми зробили, недостатньо. [...] І це причина, чому ми зараз працюємо над тим, як НАТО може відігравати більшу роль у координації надання допомоги
Єнс Столтенберг

Столтенберг також заявив, що теперішній рівень підтримки України недостатній, а НАТО має відігравати більшу роль у координації допомоги Києву на основі передбачуваних багаторічних зобов’язань країн альянсу.

На думку Столтенберга, Україна досі зберігає можливість перемогти у війні з Росією, однак лише за умови продовження підтримки союзників. Тим часом Росія не могла б вести війну проти України, якби Китай не підтримував її економіку і не надавав би їй товари подвійного призначення.

Відтак, генсек НАТО має намір попросити союзників щорічно виділяти близько 40 мільярдів євро військової допомоги Україні, повідомило агентству Reuters джерело всередині альянсу.

“Реальність така, що того, що ми зробили, недостатньо. І реальність полягає в тому, що протягом останніх місяців ми спостерігаємо серйозні затримки у забезпеченні боєприпасами, військовою підтримкою та серйозні прогалини, наприклад, коли йдеться про протиповітряну оборону та боєприпаси. І це причина, чому ми зараз працюємо над тим, як НАТО може відігравати більшу роль у координації надання допомоги у сфері безпеки та навчання, щоб гарантувати, що існує міцніша структура для мінімізації ризиків”, - заявив Столтенберг.

Остаточні рішення будуть ухвалені під час саміту у Вашингтоні, додав посадовець.

Надання НАТО ширшої ролі у підтримці України багато хто вважає спробою убезпечити допомогу Києву, хто б не став новим президентом США.

Втім дипломати вважають, що ефект від таких змін може бути обмежений, оскільки США є найпотужнішою країною альянсу й надає найбільшу кількість зброї Україні. Відтак якби Вашингтон хотів обмежити допомогу Києву, він міг би це зробити у будь-якому випадку.

Дивіться також: Міністри закордонних справ країн НАТО обговорять деталі пакету підтримки України, який оголосять на липневому саміті альянсу у Вашингтоні

На додаток, деякі інші країни, зокрема Німеччина та Угорщина, мають суттєві застереження щодо плану більшої залученості НАТО у координацію допомоги Україні. Подолати ці розбіжності бодай певною мірою покликана теперішня зустріч у Празі.

Джерело в НАТО повідомило Reuters, що про запит щодо 40 мільярдів доларів на рік для України ще не було оголошено публічно. Такий рівень фінансування приблизно відповідав би поточним рівням підтримки союзників.

“Нам потрібно підтримувати цей нинішній рівень підтримки як мінімальний, щоб забезпечити передбачуваність, яка потрібна Україні, стільки, скільки це буде необхідно”, — додало джерело у розмові з Reuters.

Я вважаю, що настав час розглянути деякі з цих обмежень. Щоб українці могли реально захищатися. Треба пам’ятати, що це загарбницька війна, розв’язана за власним вибором Москвою проти України
Єнс Столтенберг

Тим часом Столтенберг назвав Україну найбільш “невідкладним” питанням серед запланованих до обговорення на липневому саміті у Вашингтоні. Двома іншими є підвищення обороноздатності альянсу та заходи стримування, а також партнерство з країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону.

Втім генсек НАТО жодним чином не згадав питання членства України в альянсі, або ж конкретні кроки й строки для приєднання Києва до НАТО.

“Членство України залишиться слоном у кімнаті”, - заявив неназваний військовий посадовець НАТО агентству Reuters.

Столтенберг також вкотре наголосив на необхідності переглянути обмеження на використання Україною західної зброї проти цілей в Росії.

“Зараз, останніми тижнями чи місяцями, більшість важких боїв точиться фактично вздовж кордону між Росією та Україною в спільному регіоні. І тоді ми бачимо, що росіяни можуть бути на російському боці кордону, який в такому випадку є більш-менш те саме, що лінія фронту. Вони можуть бути там з артилерією, своїми ракетними установками, своїми літаками – і це стосується боєприпасів і палива – і бути принаймні більш безпечними, ніж вони були б, якби їх могли також атакувати із застосуванням найсучаснішої зброї, яку отримала Україна”, - сказав Столтенберг.

“І тому я вважаю, що настав час переглянути деякі з цих обмежень. Щоб українці могли реально захищатися. Треба пам’ятати, що це загарбницька війна, розв’язана за власним вибором Москвою проти України”, - додав він.

Дивіться також: FT: Байден і Зеленський підпишуть двосторонню безпекову угоду перед самітом миру у Швейцарії