Сирійські повстанці захопили Хаму

Бійці сирійської опозиції стоять на захопленій військовій бронетехніці на околиці Хами, Сирія, у вівторок, 3 грудня 2024 року.

Сирійські повстанці захопили ключове місто Хама в четвер.

Сирійська армія заявила, що передислокується за межі міста, "щоб зберегти життя мирних жителів і запобігти бойовим діям у містах".

Повстанці заявили, що готуються продовжувати просування на південь до Хомса, великого міста на перехресті шляхів Сирії, яке з’єднує столицю Дамаск із північчю та узбережжям.

"Ваш час настав", — йдеться в онлайн-дописі оперативної кімнати повстанців. Там міститься заклик до жителів міста піднятися на революцію.

Минулого тижня повстанці зайняли основне місто на півночі Алеппо і відтоді вийшли на південь зі свого анклаву на північному заході Сирії. Навколо сіл за межами Хами протягом двох днів точаться бої. Дотепер Хама перебувала в руках уряду протягом громадянської війни, викликаної повстанням проти Асада у 2011 році.

Асад значною мірою покладався на підтримку Росії та Ірану протягом найінтенсивніших років конфлікту, що допомогло йому відвоювати більшу частину території та найбільші міста до того, як лінії фронту були заморожені у 2020 році.

Коли повстанці увійшли в Хаму, головний командир повстанців Абу Мохаммед аль-Голані у відеозаяві попередив про будь-яку участь іншої головної регіональної сили, яка підтримує Іран, - іракського ополчення Хашд аш-Шаабі.

Деякі іракські бойовики увійшли до Сирії на початку цього тижня, щоб підтримати Асада, повідомили іракські та сирійські джерела. Хашд аль-Шаабі мобілізувався вздовж кордону з Сирією, кажучи, що це було чисто превентивно на випадок поширення руху повстанців в Ірак.

Значення захоплення Хами

Хама лежить більш ніж на третині шляху від Алеппо до Дамаска, і її захоплення запобіжить будь-яким швидким спробам Асада та його союзників розпочати контрнаступ проти повстанських завойовників минулого тижня.

Наступ повстанців на Хомс, за 40 км (24 милі) на південь від Хами, може тим часом відрізати Дамаск від прибережного регіону, який є оплотом алавітської секти Асада і де його російський союзник має військово-морську та авіабазу.

"Асад тепер не може дозволити собі втратити нічого іншого. Велика битва — це битва проти Хомса. Якщо Хомс впаде, ми говоримо про потенційну зміну режиму", — каже Джихад Язігі, редактор новин Syria Report.

Хама також має вирішальне значення для контролю над двома великими містами з великими релігійними меншинами: Мухрада, де проживає багато християн, і Саламія, де багато мусульман-ісмаїлів. Хама історично була центром опозиції правлінню династії Асадів.

Просування повстанців

Основною рушійною силою повстанців є рух "Хаят Тахрір аш-Шам" (ХТШ), колишня філія Аль-Каїди в Сирії, який США визнає терористичною організацією. Її лідер Голані, пообіцяв захистити релігійні меншини Сирії та закликав їх залишити Асада, але багато хто продовжує боятися повстанців.

У середу Голані відвідав історичну цитадель Алеппо, символічний момент для повстанців, вигнаних з міста в 2016 році після місяців облоги та інтенсивних боїв. До війни Алеппо було найбільшим містом Сирії.

ХТШ та інші повстанські групи намагаються консолідувати своє панування в Алеппо, передавши його під управління так званого уряду порятунку.

Мешканці Алеппо кажуть, що там не вистачає хліба та палива, а послуги телекомунікацій припинені.

Туреччина, яка називає ХТШ терористичною організацією, протягом тривалого часу була найбільшою зовнішньою підтримкою інших повстанських фракцій, і її роль буде критично важливою для майбутнього просування повстанців в Сирії.

Як повідомляв Голос Америки, 3 грудня Представники Росії та Сполучених Штатів обмінялись критикою в Організації Об’єднаних Націй у вівторок, 3 грудня, звинувативши уряди країн у підтримці ескалації у Сирії.

"Той факт, що США та ООН внесли ХТШ до списку терористичних організацій, не виправдовує подальших звірств режиму Асада та його російських прибічників", — заявив на засіданні заступник посла США в ООН Роберт Вуд, звинувативши сирійсько-російські сили у спричиненні жертв серед цивільного населення.

Дивіться також: Посли США та Росії в Радбезі ООН обмінялись звинуваченнями через ескалацію в Сирії

У відповідь посол Росії в ООН Василь Небензя звинуватив США у небажанні боротись із тероризмом.

"Немає жодних ілюзій щодо того, що Вашингтон коли-небудь захоче щиро боротися з міжнародним тероризмом....Відверто кажучи, нам приємно, що ми зараз по різні боки барикад із вами" - заявив Небензя

Напередодні у Пентагоні заявили, що американські військові завдали удару задля "самооборони" на сході Сирії. Сили США, які знаходяться в Сирії, мають на меті допомогти Сирійським демократичним силам запобігти відродженню терористичного угруповання "Ісламська держава", як заявив речник Пентагону Пет Райдер.


В статті використано матеріали Reuters.

Дивіться також: США турбує можливе втручання Росії у вибори в Румунії