Десятки танкерів з російською нафтою застрягли після запровадження США нафтових санкцій - Reuters

Архівне фото: Нафтовий танкер пришвартований біля комплексу Шесхаріс, що входить до АТ "Чорномортранснефть", дочірньої компанії ПАТ "Транснефть", у Новоросійську, 11 жовтня 2022 року.

Щонайменше 65 нафтових танкерів дрейфують біля узбережжя Китаю, Росії, Сінгапуру та Далекого Сходу після того, як Сполучені Штати оголосили про новий пакет санкцій 10 січня. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на дані відстеження суден у понеділок.

Згідно з аналізом Reuters на основі даних MarineTraffic і LSEG, п’ять із цих танкерів стояли біля китайських портів, а ще сім кинули якір біля Сінгапуру, а інші зупинилися поблизу Росії в Балтійському морі та на Далекому Сході.

Як раніше повідомляв Голос Америки, у п’ятницю Міністерство фінансів США запровадило санкції проти російських нафтовидобувних компаній "Газпром нефтегаз" і "Сургутнефтегаз", а також проти 183 суден, які доставляли російську нафту. Санкції також торкнулись десятків трейдерів, а також посадовців у сфері енергетики. Санкції націлені і на фінансову систему, яку Росія використовує для переміщення грошей, пов’язаних із торгівлею нафтою.

В понеділок радник із нацбезпеки США Джейк Салліван пояснив журналістам чому Вашингтон саме зараз вирішив ввести санкції на російську нафту. За його словами, у 2022 році, ціни різко підскочили до $100 за барель, відтак тоді санкції проти нафтового сектору Росії ударили би по кишені американського споживача.

"Ми маємо принципово іншу цінову ситуацію, і це відповідає на питання чому саме зараз ми запровадили ці санкції…Очікується, що протягом 2025 року ринок нафти буде добре забезпечений та стабілізується на показниках які не обтяжать американців. Тобто, ми зможемо вдарити по кишені Путіна, не завдаючи надто сильного удару по кишені американського народу. Іще рік тому, у нас не було такої можливості”, - каже Салліван.

Деякі порти вже вжили низку заходів ще перед запровадженням останнього раунду санкцій у п’ятницю. Так, минулого тижня трейдери заявили, що Shandong Port Group заборонила танкерам, які перебувають під санкціями США, заходити у свої порти.

За оцінками аналітиків, з якими спілкувався Reuters під санкції США потрапило близько 10% світового флоту нафтових танкерів. Згідно з ринковими оцінками, середній денний заробіток на супертанкерах підскочив у понеділок на 10% порівняно з попереднім днем, приблизно до 26 000 доларів.

Фахівці очікують, що нове коло санкцій відштовхуватиме ті країни від нафти з Росії, а натомість вони більше купуватимуть її від видобувників на Близькому сході, в Африці та США.

Your browser doesn’t support HTML5

Брифінг. Удар по "тіньовому флоту" Росії. Перші наслідки санкцій