Україна сподівається на продовження допомоги після виборів – аналіз

Банери з портретами віцепрезидентки США Камали Харріс і колишнього президента США Дональда Трампа перед виборами розміщені поруч із банером із написом «Free Ukraine» на фасаді готелю в Приштині. 6 листопада 2024 року. (Фото Armend NIMANI / AFP)

Українські політики привітали Дональда Трампа з перемогою на президентських виборах у США і наголосили на "сильному й непохитному лідерстві" та "стратегічному баченні", сподіваючись на підтримку новообраного президента у припиненні російської агресії.

В Україні хвалять Дональда Трампа як жорсткого лідера в надії переконати президента США, який повертається, не залишати свою справу в пошуках миру з Росією, пише Reuters.

Як зауважує агентство, президент Володимир Зеленський був одним із перших світових лідерів, хто привітав Трампа, який раніше розкритикував масштаби військової та фінансової підтримки Києва з боку США та пообіцяв швидко припинити війну з Росією, не повідомляючи, як.

Я ціную відданість президента Трампа підходу «мир через силу» в глобальних справах
Володимир Зеленський

У зверненні, оприлюдненому незабаром після того, як Трамп заявив про перемогу, Зеленський сказав, що з нетерпінням чекає «ери сильних Сполучених Штатів Америки під рішучим керівництвом президента Трампа».

«Я ціную відданість президента Трампа підходу «мир через силу» в глобальних справах, – написав Зеленський. – Це саме той принцип, який практично може наблизити справедливий мир в Україні. Я сподіваюся, що ми разом втілимо його в життя».

Пізніше український президент заявив у дописі на X, що подзвонив Трампу, щоб привітати його та пообіцяв співпрацювати з ним.

"Ми домовилися підтримувати тісний діалог і розвивати співпрацю, – написав Зеленський. – Сильне та непохитне лідерство США життєво важливе для світу та для справедливого миру".

Колишній президент України Петро Порошенко також привітав Трампа, сказавши, що він здобув перемогу в результаті "блискучої", "надзвичайно конкурентної, та, у підсумку, ефективної" кампанії.

"Ви змогли переконливо довести своє лідерство та стратегічне бачення, яке сьогодні обрав американський народ. Однак його також потребують і всі союзники Вашингтону у світі", – написав Порошенко у дописі у Facebook.

Він додав, що сподівається, що за президентства Трампа "ми зможемо покласти край загарбницькій війні Росії проти України та всього Вільного світу".

Джавеліни стали символом цієї підтримки, але це були також контрбатарейні радари, системи РЕБ, військово-морські кораблі «Айлендер»
Петро Пороршенко

В іншому дописі Порошенко нагадав, що одним з перших рішень Трампа після приходу до влади після виборів 2016 року було "передати Україні летальну зброю, яку ми чекали з 2014 року.

"Джавеліни стали символом цієї підтримки, але це були також контрбатарейні радари, системи РЕБ, військово-морські кораблі «Айлендер», – додає Порошенко.

В інтерв'ю Голосу Америки колишній політолог та депутат від опозиційної партії "Європейська Солідарність" Ростислав Павленко сказав, що важливо, що українські політики і з влади, і з опозиції, завжди працювали з обома головними американськими партіями, і сподівається, що це забезпечить послідовну підтримку України і за нової адміністрації.

"Нам в Україні життєво потрібна двопартійна допомога, тому найголовніше для нас – тримати контакт з обома основними політичними силами у США", – сказав Павленко.

Побоювання і очікування

На полі бою українські солдати також сподіваються, що Трамп не лише не припинить підтримку України, а може навіть посилити її.

Нам байдуже, хто президент, якщо вони не відключають нас від допомоги, тому що ми її потребуємо
Уркаїнський командир з позивним Моцарт

Агентство Associated Press наводить слова українського командира на передовій, який каже, що сподівається, що після перемоги Трампа "кількість зброї, кількість гармат для нашої перемоги зросте".

«Нам байдуже, хто президент, якщо вони не відключають нас від допомоги, тому що ми її потребуємо», – сказав в інтерв'ю агентству 39-річний командир підрозділу на ім’я Моцарт за кілька годин до підтвердження перемоги Трампа.

Проте попередні заяви Трампа викликають занепокоєння, що його перемога над віцепрезиденткою Камалою Гарріс може зменшити американську підтримку, яка була ключовою для виживання України проти набагато більшого та краще оснащеного ворога, нагадує Reuters.

Агентство Associated Press, каже, що згідно з його опитуванням, республіканські виборці Трампа є набагато менш схильні допомагати Україні, ніж демократичні виборці, Гарріс. Агентство наводить результати опитування VoteCast, 74% виборців, які підтримали Гарріс, виступили за продовження допомоги Україні, тоді як серед виборців Трампа таких лише 36%.

Побоюючись, що Трамп зменшить, чи відмовиться від підтримки України, адміністрація Байдена планує терміново відправити Україні допомогу на останні понад 6 мільярдів доларів, що залишилися з квітневого пакета допомоги на 61 мільярд, повідомив Голос Америки.

Про це стало відомо виданню Politico, яке, посилаючись на свої джерела, зауважує, що Білий дім поспішає надати Україні максимальну кількість зброї до інавгурації Дональда Трампа, що має відбутися 20-го січня, на випадок, якщо нова адміністрація припинить потік озброєння Україні.

Поступки, але не капітуляція – Фесенко

В Україні побоюються, що Трамп наполягатиме на поступках Росії, але вірять, що він не схилятиме українців до капітуляції.

Я не думаю, що Трамп погодиться на мир тільки на умовах Росії, оскільки це виглядало б як поразка США
Володимир Фесенко

Агентство Reuters цитує українського політолога Володимира Фесенка, який каже, що очікує, що Трамп наполягатиме на швидких переговорах про припинення війни, які можуть передбачати «певні поступки» Росії, але це не рівнозначно "капітуляції" Вашингтона перед вимогами Москви.

"Я не думаю, що Трамп погодиться на мир тільки на умовах Росії, оскільки це виглядало б як поразка США, і його радники це розуміють", – сказав Фесенко в інтерв'ю Reuters.

Депутатка Верховної Ради Олександра Устінова, яка очолює парламентську комісію з питань зброї та боєприпасів, в інтерв'ю Reuters заявила, що вибір Трампа на найвищі дипломатичні посади, служби безпеки та оборони матиме ключове значення для визначення впливу адміністрації Трампа на війну.

За її даними, "дуже ймовірно, що Майк Помпео буде міністром оборони". "Він великий друг України", додає депутатка у розмові з Reuters.

Європа готується більше допомагати Україні

Тим часом у Європі готуються до можливості, що Вашингтон скоротить підтримку України.

На другий день після виборів у США Франція та Німеччина організували в Парижі оборонну зустріч на найвищому рівні для обговорення результатів виборів. Дві провідні держави в Європейському Союзі надають значну підтримку Україні, щоб захистити її від війни Росії, але навіть у сумі європейські внески не можуть зрівнятися з допомогою США.

У НАТО генеральний секретар альянсу Марк Рютте заявив про небезпеку «більш агресивної Росії» і також згадав гасло Трампа про «мир через силу».

Якщо Трамп скаже, що я сяду і вирішу це за 24 години, малоймовірно, що це буде так
Фіона Гілл

Рютте похвалив Трампа за те, що під час його першого терміну переконав країни альянсу збільшити витрати на оборону.

Експерти очікують, що Європа візьме на себе більше відповідальності за безпеку континенту.

Фіона Гілл, колишня експертка з розвідки в адміністраціях Джорджа Буша, Барака Обами та Дональда Трампа, заявила, що сумнівається, що угода Трампа з Росією може бути швидкою.

"Якщо Трамп скаже, що я сяду і вирішу це за 24 години, малоймовірно, що це буде так", – наводить АР слова Гілл під час нещодавнього експертного обговорення.

Навіть якщо США вирішать припинити постачання зброї, і таким чином тиснути на Україну, "в грі вже є інші європейці з допомогою Україні", сказала Гілл у подкасті Європейської ради з міжнародних відносин за кілька днів до виборів.

Росія не поспішає з обговоренням миру

США можуть допомогти припинити конфлікт,.... але це точно не можна зробити відразу
Дмитро Пєсков

Тим часом у Росії речник Кремля Дмитро Пєсков, відповідаючи на питання журналістів про те, чи збирається президент Володимир Путін вітати Трампа з перемогою, наголосив, що Москва далі розглядає США як «недружню» країну.

Пєсков нагадав заяву Кремля про те, що підтримка США України рівнозначна втручанню в конфлікт.

«Не забуваймо, що ми говоримо про недружню країну, яка як прямо, так і опосередковано бере участь у війні проти нашої держави», – сказав Пєсков.

Речник Кремля позитивно відзначив обіцянку Трампа швидко припинити війну після його обрання, але він дав сигнал проте, що Кремль не буде поспішати.

"США можуть допомогти припинити конфлікт", сказав Пєсков, але "це точно не можна зробити відразу".

Дивіться також: У Росії заявляють про незмінний курс війни та не поспішають вітати Трампа з перемогою на виборах