Британія збільшить свої витрати на оборону до 2,5% валового внутрішнього продукту. Таку мету підтвердив прем’єр-міністр країни Кір Стармер в інтерв’ю радіо LBC, оприлюдненому 18 грудня.
“У Європі триває дискусія щодо витрат на оборону, і є визнання того, що їх потрібно збільшувати”, — заявив Стармер.
“На цей час ми збираємося визначити шлях до 2,5%, але зараз точаться живі дискусії щодо витрат на оборону”, - додав він.
Водночас британський лідер відмовився відповісти, чи буде його уряд готовий підвищити оборонні витрати до 3% ВВП.
“Зобов'язання, яке ми взяли, полягає в тому, щоб визначити шлях до 2,5%”, - ствердив Стармер, пояснивши, що британський уряд окреслить цей шлях наступного року.
Стармер також підтримав заяви новообраного президента США Дональда Трампа про те, що Європа повинна відігравати більшу роль у забезпеченні власної безпеки.
“Як ви знаєте, я зустрівся з ним [новообраним президентом США Трампом - ред.] кілька тижнів тому”, — сказав британський прем’єр-міністр.
“Я вважаю, що коли він каже, що Європі потрібно зробити більше, я вважаю, що це правильно, і ми повинні робити більше”, - додав Стармер.
Згідно з даними НАТО, наразі Британія витрачає близько 2,33% ВВП на оборону, й перебуває на 9-му місці серед усіх країн Альянсу за цим показником.
Польща витрачає найбільший відсоток свого ВВП на оборону – 4,12%. Тим часом Естонія, США, Латвія та Греція витрачають понад 3% валового внутрішнього продукту.
Втім такі країни як Іспанія, Словенія, Люксембург, Бельгія, Канада, Італія, Португалія та Хорватія витрачають менше за 2%, рекомендованих Альянсом.
Дивіться також: 20 суден із "тіньового" флоту РФ потрапили під санкції ЛондонаМинулого тижня генеральний секретар НАТО Марк Рютте у програмній промові заявив, що Альянс “не готовий” до майбутніх викликів й зазначив, що рівень витрат, суттєво більший за теперішні рекомендовані 2% ВВП, буде необхідний.
“Росія готується до тривалого протистояння. З Україною. І з нами”, - заявив тоді Рютте.
“Ми не готові до того, що нас чекає через чотири-п'ять років”, - додав Рютте.
“Настав час перейти до мислення воєнного часу й збільшити наше оборонне виробництво та витрати на оборону, - зазначив генеральний секретар НАТО. - Нам знадобиться набагато більше, ніж 2%”.
Заяви Стармера прозвучали після того, як він повернувся з естонського Таллінна, де відбулася зустріч країн, що входять до Об’єднаних експедиційних сил (ОЕС), північноєвропейського військового партнерства 10 країн під керівництвом Великої Британії, покликаного швидко реагувати на кризи.
На зустрічі у Таллінні, лідери країн групи домовилися про додаткові заходи для протидії російському “тіньовому флоту”, а також підтвердили свою підтримку України.
“Я з гордістю можу сказати, що країни ОЕС нададуть Україні понад 12 мільярдів євро військової допомоги у 2025 році. Десять лідерів зібралися тут, у Таллінні, і не було потреби в компромісах. Наша єдина позиція залишається чіткою. Ми рішуче підтримуємо шлях України до членства в НАТО сьогодні та в майбутньому. Естонія впевнена, що вступ до НАТО є найсильнішою гарантією безпеки для України”, - заявив за результатами зустрічі прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал.
Дивіться також: Високопосадовець Держдепу Паєтт: Ми "продовжимо затягувати зашморг", щоб позбавити Росію надходжень від енергетикиЗаяви Стармера також пролунали на тлі дискусій в Європі, як саме можна досягти необхідного збільшення витрат на оборону.
“Хоча існує загальна згода, що Європа повинна витрачати більше, усі потенційні варіанти – збільшення урядами своїх національних бюджетів, спільне запозичення ЄС або створення нового механізму фінансування – супроводжуються своїми проблемами, такими як фіскальний тиск, політичний опір або витрати на (обслуговування) фінансування”, - зазначає у своєму аналізі агентство Reuters.
Щоб збільшити оборонні витрати до 3% ВВП, згідно з метою, на яку натякнув у своїй промові Марк Рютте, країнам ЄС разом знадобиться витрачати додатково 200 мільярдів євро на рік, що є вкрай амбітною ціллю за умов теперішніх фінансових викликів у ключових країнах блоку.
Навіть нижчий рівень витрат, між 2,5% та 3%, буде “величезним збільшенням, і на цей час вони цього не планували”, - зазначив щодо країн ЄС Дік Занде, співробітник аналітичного центру Clingendael, який раніше очолював напрямки планування та політики в Європейському оборонному агентстві.
У статті використано матеріали агентства Reuters.
Your browser doesn’t support HTML5