Робін Данніган, посолка США в Грузії заявила, що рішення прем’єрміністра Грузії зупинити курс на вступ країни до Європейського Союзу є черговим кроком у низці дій, які “знову ставлять під сумнів відданість цього уряду західному шляху”.
Вона також закликала “Грузинську мрію” переглянути свої дії та повернути Грузію на шлях інтеграції в ЄС і Захід, а також на шлях демократії, як того бажає переважна більшість представників народу Грузії.
Як відомо, у Тбілісі тривають проєвропейські протести, де поліція застосовує непропорційну силу проти мітингувальників, а понад 100 грузинських дипломатів – послів і консулів країни у різних країнах світу – підписали відкритого листа з критикою призупинення урядом Грузії переговорів про вступ країни до ЄС.
Дипломати заявили, що рішення, оголошене правлячою партією “Грузинська мрія” 28 листопада порушує конституційне зобов’язання країни щодо членства в ЄС. Таке рішення викликало протести, що призвели до сутичок на вулицях грузинської столиці.
Посол Європейського Союзу в Грузії заявив, що крок офіційного Тбілісі фактично призупинити свою заявку на вступ до ЄС до 2028 року "крає серце".
Він також засудив насильство поліції проти протестувальників на проєвропейській демонстрації. Там поліція застосувала водомети, перцеві балончики і сльозогінний газ проти молодих протестувальників, обурених антиєвропейським рішенням.
Робін Данніган зауважила, що заява грузинського уряду негайно викликала “похвалу” з боку Кремля, що посолка вважає примітним і промолвистим фактом.
Вона також додала, що вночі на 29 листопада ті, хто перебували у Тбілісі, стали свідками насильства поліції над затриманими протестувальниками та журналістами.
“Я закликаю уряд поважати права громадян Грузії на мирний протест і поважати свободу преси безперешкодно висвітлювати протести”, – сказала посолка США.
Міністерство внутрішніх справ Грузії повідомило 29 листопада, що було заарештовано 43 людини. У заяві також сказано, що 32 поліцейські були поранені під час протесту, коли деякі демонстранти намагалися зруйнувати металеві бар'єри біля парламенту.
Три університети Тбілісі заявили, що призупиняють навчання на тлі заворушень, тоді як група бізнес-асоціацій, включаючи торговельні палати США, ЄС і Німеччини, заявили, що виступають проти заморожування переговорів.
Крістіан Вагнер, речник Міністерства закордонних справ Німеччини з огляду на протести у Грузії заявив: “Ми бачимо, що в Грузії є багато людей, які протестують проти курсу уряду, і це свідчить про те, що більшість населення бажає майбутнього в Європейському Союзі”.
Вагнер наголосив, що люди мають право на демонстрації та висловив очікування, що співробітники служби безпеки “утримаються від будь-якого насильства”. “Я вважаю, що зараз дуже важливо вийти на конструктивний і політичний діалог”, – додав він.
В статті використано матеріал Reuters.