В ЄС під час саміту в Брюсселі заявляють, що Росія стала "нестабільною та більш небезпечною" після спроби бунту найманців "Групи Вагнера", який показав президента Росії Путіна слабшим, ніж вважалося раніше, повідомляє France 24.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що "поштовхи" від повстання "Групи Вагнера" все ще тривають.
"Слабший Путін — це більша небезпека", — сказав глава МЗС ЄС Жозеп Боррель, прибувши на саміт у Брюсселі.
Як повідомляв раніше Голос Америки, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в Брюсселі в четвер відзначив, що спроба бунту бойовиків ПВК "Вагнер" виявила "тріщини і розбрат" в Росії. Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив в четвер, що "слабкий Путін є більшою небезпекою", вказавши, що внутрішня дестабілізація Росії "є ризиком".
Своєю чергою президент Литви Гітанас Науседа перед самітом лідерів заявив, що Литва "дуже стурбована" розвитком подій у сусідній Білорусі та присутністю керівника групи найманців Вагнера Євгена Пригожина.
"Ми надзвичайно стурбовані розвитком подій у Білорусі. Пригожин уже там... Я не можу сказати на 100 відсотків, але дуже ймовірно, що він уже там", - заявив президент Литви.
Лідер балтійської країни, яка є сусідами з Білоруссю та Росією та прийматиме саміт НАТО наступного місяця, повторив свій заклик до зміцнення східного флангу.
"Бойовикові групи або ці серійні вбивці (як) я їх називаю... вони можуть з'явитися в Білорусі в будь-який момент, і ніхто не знає, коли вони можуть обернутися проти нас", - додав він.
Події вихідних в Росії не повинні зупинити союзників України продовжувати надавати підтримку Києву. Таку думку в інтерв'ю Голосу Америки висловила заступниця директора міжнародного центру оборони і безпеки у Таллін Крісті Райк.
"Захід повинен мати дуже чітку стратегічну орієнтацію на досягнення перемоги України у війні. І коли справа доходить до внутрішніх подій у Росії, ми повинні визнати, що можливості Заходу впливати на це в будь-якому випадку дуже обмежені. Я не думаю, що Захід має прагнути зміни режиму. Я також не думаю, що Захід повинен намагатися допомогти Путіну залишитися при владі, щоби уникнути його краху", - каже Райк .
Вона також висловила стурбованість реакцією Заходу на бунт Пригожина, яка, на її думку, демонструє межі єдності союзників, коли справа доходить до Росії та війни Росії проти України.
"Частина лідерів сприймають це як момент надати максимальну підтримку і допомогу Україні продовжувати контрнаступ, тому що Росія зайнята своїми внутрішніми справами, і це момент для України, щоб зробити поштовх і досягнути успіху на полі бою. Адже внутрішні події неминуче мають певний вплив на поле бою, на спроможності Росії. Але є й інші голоси, які переважно стурбовані майбутньою нестабільністю та можливою громадянською війною в Росії, і, начебто, натякають, що Захід повинен спробувати щось зробити зараз, щоб уникнути поглиблення цієї нестабільності. І дехто прагне продовження стабільності, яку, здавалося б, забезпечив Путін, і бояться наступника, що той, хто прийде після Путіна, буде ще небезпечнішим", - каже Райк.
Як повідомляв раніше Голос Америки, Напередодні президент США Джо Байден сказав, що Путін "абсолютно" ослаблений після бунту Пригожина. "Він програє війну вдома. Він став ізгоєм у всьому світі. І йдеться не тільки про НАТО, не тільки Європейський Союз, а і про Японію", – додав він.
Питання спроби бунту ПВК "Вагнер" - одне з центральних для обговорення лідерів ЄС на саміті, хоча раніше це питання не було на порядку денному, заявила напередодні прем'єр-міністрка Естонії Кая Каллас.
До роботи над статтею долучилась Юлія Ярмоленко. В матеріалі використані джерела France 24.
Форум