Посли 27 країн Європейського Союзу узгодили новий 13-й набір санкцій щодо Росії, який має бути офіційно затверджений до 24 лютого - в другу річницю відкритого повномасштабного російського вторгнення в Україну.
У повідомленні уряд Бельгії, що зараз головує в ЄС, називає це ”одним з найширших” наборів європейських санкцій щодо Москви.
193 компанії, установи і окремі особи додані до переліків, з якими не можна вести справи, і яким заборонено в’їзд в країни Європейського Союзу.
Але коментатори зауважують, що попри розширення кола підсанкційних осіб, європейські рішення не передбачають нових галузевих санкцій.
“Наразі до чорного списку санкцій внесені близько 2000 осіб і компаній, включаючи президента Росії Владіміра Путіна та багатьох із його найближчого оточення. Але галузеві санкції, як правило, завдають сильніших ударів. Досі санкцій були спрямовані проти російського експорту вугілля, сталі, деревини й нафти в ЄС, або проти потоку товарів із ЄС до Росії, включаючи, наприклад, напівпровідники та предмети розкоші”, - вказує Рікард Йозвяк, автор оглядів Ширша Європа.
Міжнародні санкції ще не зачепили, наприклад, потужної атомної промисловості Росії, яка продає паливо і будує електростанції в Угорщині, Туреччині тощо.
Є ознаки, що Угорщина знову намагалася пом'якшити санкції і лобіювала вилучення зі списків кілька імен російських олігархів.
Угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що новий набір санкцій ЄС призначений лише “для шоу” і повторив, що санкції проти Росії шкідливі.
Про нові санкції щодо Росії цими днями також повідомили США та інші країни.
Британський уряд заявив 21 лютого, що наклав санкції на шістьох російських посадовців у керівництві колонії, де помер один з найвідоміших опозиціонерів Алексей Навальний.
Санкції передбачають замороження активів у Великій Британії та заборону в’їзду на територію країни.
"Зрозуміло, що російська влада сприймала Навального як загрозу і неодноразово намагалася змусити його замовкнути. Агенти ФСБ отруїли його Новічком у 2020 році. Його ув’язнили за мирну політичну діяльність і відправили в арктичну колонію. Ніхто не повинен сумніватися в репресивній сутності російської системи", - сказав британський міністр закордонних справ Девід Камерон.
Представник Білого дому Джон Кірбі 20 лютого сказав, що новий американський набір санкцій міститиме додаткові заходи у зв’язку зі смертю Навального.
“Незалежного від того, як російський уряд вирішить пояснювати це для світу, ясно, що президент Путін та його уряд несуть відповідальність за смерть Навального”, - сказав Кірбі.