Росія правом вето заблокувала резолюцію ООН, яка передбачає моніторинг міжнародних санкцій щодо Північної Кореї групою експертів.
За цією резолюцією Ради Безпеки ООН, група незалежних експертів спостерігала за виконанням санкцій останні 15 років, і щороку звітувала про це Радбезу і надавала рекомендації, як покращити ситуацію із виконанням санкцій. Щороку Радбез ООН поновлює мандат цієї місії голосуванням за продовження дії резолюції.
Мандат нинішнього складу експертів завершується 30 квітня і не поновиться. Вето Росії призупинить діяльність цієї експертної групи.
У Радбезі із 15 членів 13 країн проголосували 13 “за” продовження резолюції, Китай утримався, Росія проголосувала “проти”.
Посол Росії в ООН Василь Небензя перед голосуванням заявив, що західні країни намагаються “задушити” Північну Корею і що санкції виявилися “нерелевантними”, “відірваними від реальності” у стримуванні її ядерної програми.
У США вважають, що Росія заветувала резолюцію, тому що їй потрібна північнокорейська зброя на війну в Україні. Про це заявив речник Державного департаменту Метью Міллер:
“В результаті сьогоднішніх дій Росії ми будемо бачити, що це підбадьорить Північну Корею. Вона продовжує бути здебільшого ізольованою в світі, але ми в іншій ситуації, ніж коли Росія та Китай мають голосувати за підзвітність КНДР. Зараз ви бачите Росію, яка уклала угоду з КНДР, тому що їй відчайдушно потрібна зброя, щоб продовжувати її агресію проти України. І сьогодні ви бачите один зі способів, як Росія виконує свої зобов’язання за угодою з КНДР, намагаючись підірвати те, що донині одностайно ухвалювалося Радою Безпеки ООН”, - сказав Метью Міллер, речник Держдепу США.
Речник Держдепу наголосив, що попри вето Росії міжнародні санкції щодо Північної Кореї продовжують бути в силі, а країни Заходу робитимуть все можливо, щоб отримувати інформацію про спроби Пхеньяна створити “нелегальну зброю”.
США вважають, що Північна Корея намагається створити ядерну зброю.
Раніше країни Заходу заявляли, що Північна Корея передала Росії зброю - балістичні ракети та артилерію - для використання у війні проти України. Кремль та Пхеньян відкидають цю інформацію, втім лідери Росії та Північної Кореї зустрічалися і обіцяли поглибити військові відносини між країнами.