Заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква розповів, що Україна та Швеція ведуть перемовини щодо надання Києву винищувачів Saab JAS-39 Gripen.
“Це тема, яку мій президент постійно підіймає перед керівництвом Швеції. І так було ще до вступу Швеції в НАТО. Зі зрозумілих причин, тоді вони не були готові давати жодних обіцянок, оскільки фіналізували своє членство в Альянсі. Зараз країна в НАТО, і мій президент знову спілкується з прем’єр-міністром Швеції, а наше міністерство оборони — з відповідними органами Швеції. Ці винищувачі такі ж хороші, як і F-16 і ми рухаємося в цьому напрямку”, — каже Жовква.
Повне інтерв'ю з Ігорем Жовквою читайте тут.
Раніше в коментарі Голосу Америки міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом повідомив, що Швеція не постачала Україні винищувачів, оскільки Україна дійшла висновку, що впроваджувати одночасно дві системи винищувачів — F-16 і Gripen — було б занадто складно.
Водночас, за словами очільника МЗС Швеції, його країна залишається відкритою до постачання Києву цих потужностей.
“Швеція, і шведський уряд не має жодних обмежень на ці дискусії після впровадження F-16. Але це рішення ухвалив український уряд, а не шведський”, — каже дипломат.
Торік Україна почала обговорення зі Швецією можливості отримання реактивних літаків Gripen шведського виробництва Saab, і Стокгольм пізніше заявив, що оцінить потенціал відправлення цих літаків для Києва.
У травні 2024 року Швеція повідомила, що призупиняє плани з надсилання Україні винищувачів Gripen, щоб спершу забезпечити впровадження літаків F-16.
На думку генерал-майора ВПС США у відставці Чарльза Коркорана, Gripen має значні переваги.
“Gripen — це набагато менша команда, яка може приземлитися де завгодно, швидко дозаправитися, швидко злетіти. Це набагато складніша ціль для Росії”, — каже він у коментарі Голосу Америки.
У лютому в інтерв'ю Голосу Америки льотчик ПС ЗСУ Фантом розповів, що окрім F-16, також і Gripen міг би значно зміцнити українську авіацію.
“Це дуже сучасний літак, він пройшов багато етапів модернізації і наразі той офіційний парк, який мають у своєму складі шведські Повітряні сили, може як придушувати сили ППО противника, завдавати точкових вогневих уражень, так і те, що англійською називають standoff weapon - тобто зброї на відстані, яка не дозволяє вразити свій літак”, — міркує військовий.