Вперше в історії літніх Олімпійських ігор церемонія відкриття ігор в Парижі 26 липня відбудеться вздовж берегів річки Сена в центрі французької столиці – а не на стадіоні, як це бувало раніше.
Ця церемонія відкриття — найбільш надзвичайна річ, яку може зробити країна. Як ви знаєте, у поточному контексті геополітики та тероризму це величезний викликЖеральд Дарманан
Організатори вдалися до масштабних і безпрецедентних заходів безпеки як під час відкриття, так і впродовж усього періоду ігор.
"Ця церемонія відкриття — найбільш надзвичайна річ, яку може зробити країна, — заявив міністр внутрішніх справ Франції Жеральд Дарманан у розмові з телеканалом BFM 24 липня. — Як ви знаєте, у поточному контексті геополітики та тероризму це величезний виклик".
Близько 45 тисяч поліціянтів та інших представників служб безпеки, понад 10 тисяч військових та близько 20 тисяч працівників приватних компаній охоронятимуть церемонію відкриття, що підкреслює складність гарантування безпеки в центрі міста просто неба, поряд зі швидкоплинною річкою й оточеному сотнями будівель.
Заходи безпеки будуть запроваджені вздовж понад шести кілометрів берегів Сени. Близько 300 тисяч глядачів перебуватимуть на цій території відповідно придбаних квитків. На додаток, сотні тисяч мешканців і туристів споглядатимуть за подією з будівель навколо річки.
Втім кількість відвідувачів є набагато меншою, ніж було заплановано на початку, адже плани допустити до мільйона глядачів на церемонію за квитками згодом були суттєво обмежені.
"Ризики не змінилися і стали ще гіршими через війну в Україні, ситуацію в Ізраїлі та Газі, а також соціальну, екологічну та політичну напруженість у Франції", — зазначив в інтерв’ю агентству AFP відомий французький кримінолог Ален Бауер.
Вздовж усього маршруту церемонії відкриття на високих точках будуть розташовані поліцейські снайпери. Річковий рух буде припинено, а річкові шлагбауми та спеціальні сітки за потреби можуть бути використані для перекриття гирла річки.
Попередньо усі 85 човнів, які візьмуть участь у церемонії, а також інші, пришвартовані вздовж маршруту, були перевірені собаками та спеціалістами з вибухівки. Також залучені катери військово-морських сил та водолази з гідролокаторами.
Ще з минулого тижня доступ до центру Парижа й Сени обмежили, а в зону контролю пропускають лише людей, які там мешкають, включно з тими, хто забронював там готель.
Вперше у французькій практиці навкруги Парижу буде запроваджено безполітну зону розміром 150 кілометрів, яка буде встановлена за годину до початку церемонії, запланованого на 19:30 вечора п'ятниці.
Загалом же захисту від потенційного повітряного втручання, включно із застосуванням безпілотників, було приділено велику увагу у безпековому плані Олімпійських ігор. Французькі військові зокрема відповідають за боротьбу з несанкціонованими безпілотниками, використовуючи найдосконаліші технології радіоелектронної боротьби.
"Безпілотники зараз становлять реальну небезпеку, і тому були вжиті відповідні заходи", — зазначив Жан-Мішель Фоверг, колишній керівник спеціалізованого поліцейського підрозділу RAID.
Водночас дрони відстежуватимуть будь-які підозрілі дії з повітря. Також вперше в історії Франції буде застосовано камери зі штучним інтелектом для сканування натовпу – технологія, яку вважають контроверсійною.
Попри безпрецедентні заходи безпеки та заборону на польоти безпілотників, за словами прем'єр-міністра Габріеля Атталя, безпекові служби перехоплюють у середньому шість дронів на день. Атталь зазначив, що деякі з них належать туристам, які ймовірно хочуть зробити фотографії.
"Ось чому важливо нагадувати людям про правила. Існує заборона на польоти безпілотників", — сказав Атталь під час візиту до центру боротьби з дронами на авіабазі неподалік Парижа.
"Існують системи, які дозволяють нам дуже швидко перехоплювати [безпілотники] і заарештовувати їх операторів, — додав Атталь. — Ми не можемо дозволити, щоб щось пройшло повз нас".
Через скандал навколо несанкціонованого використання безпілотників, не пов'язаний з безпекою, французька влада 24 липня відправила додому з Олімпійських ігор помічника тренера та аналітика канадської жіночої футбольної команди.
Це рішення було прийнято після того, як канадці за допомогою безпілотників намагалися шпигувати за командою Нової Зеландії, щоб краще зрозуміти їхню тактику.
Масштабні перевірки та шпигунські скандали
В рамках підготовки до Олімпійських ігор французька влада здійснила перевірку понад мільйона осіб, включаючи спортсменів, тренерів, журналістів, волонтерів, охоронців й навіть місцевих жителів поблизу місць проведення заходів Олімпіади. Таку цифру озвучив міністр внутрішніх справ Жеральд Дарманан тижневику Paris Match.
Здійснюючи перевірки, французька влада застосувала повноваження, надані законом про боротьбу з тероризмом 2017 року. За даними Reuters, 155 особам було тимчасово суворо обмежено право пересування, й вони були зобов’язані щодня реєструватися в поліції, хоч деякі з них не мали кримінального минулого.
Також з перевірених осіб 4360 отримали відмову в доступі до ігор. Джерела з оточення міністра Дарманана повідомили агентству AFP, що 880 осіб отримали заборону через підозри щодо іноземного втручання.
Також 23 липня французька поліція заарештувала росіянина 1984 року народження, ім’я якого не розголошується, за підозрою в "організації заходів, які можуть призвести до дестабілізації під час Олімпійських ігор", повідомило AFP джерело в прокуратурі.
Джерело також повідомило, що розслідування було відкрито за фактом "передачі розвідданих іноземній державі з метою розпалювання ворожнечі у Франції", додавши, що цей злочин може каратися ув'язненням на термін до 30 років.
"Ми переконані, що він збирався організувати операції з дестабілізації, втручання, шпигунства", — заявив Дарманан телеканалу BFM 24 липня. Французька газета Le Monde повідомила, що поліція знайшла в його помешканні документи, що становлять “дипломатичний інтерес”, а самого чоловіка підозрюють у роботі на російську ФСБ.
Згідно з інформацією видання, росіянин вперше прибув до Франції у 2010 році й спочатку працював кухарем на французькому гірськолижному курорті Куршевель. Пізніше він переїхав до Парижа та з'являвся у російських реаліті та кулінарних шоу.
За словами Дарманана, французька поліція також заарештувала "інших російських осіб" на тлі російської кампанії дезінформації, спрямованої на те, щоб викликати страх і дискредитувати Олімпійські ігри.
Більшості російських спортсменів було відмовлено в участі в Олімпійських іграх у Парижі через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Лише 15 росіян візьмуть участь у змаганнях під нейтральним прапором.
Раніше Дарманан повідомляв, що французька влада відхилила "велику кількість" заявок від російських громадян на акредитацію на ігри як представників медіа через підозри, що ці люди насправді були прихованими шпигунами. Також багатьом росіянам було відмовлено у реєстрації та допуску до ігор як волонтерів.
Загалом Олімпійські ігри планують відвідати понад сто глав держав і урядів, членів королівських родин, а також й перша леді США Джилл Байден. Втім жодного російського чиновника з уряду Владіміра Путіна не було запрошено через російську війну проти України.
За словами Наталії Добринської, яка стала олімпійською чемпіонкою з семиборства від України на Олімпійських іграх в Пекіні 2008 року, ігри в Парижі можуть допомогти привернути увагу до війни в Україні, "яка руйнує життя наших спортсменів, тренерів і всіх українців".
"Зараз кожен український спортсмен уособлює біль і жах, які переживає наша країна і наш народ", – сказала вона в інтерв’ю AFP.
"Кожен спортсмен, який представляє Україну, робить це не тільки для себе, а й для того, щоб повідомити світу, що ми незламані, щоб переконатися, що світ чує, що відбувається в центрі Європи, і реагує", - додала вона.
У статті використано матеріали агентств AFP та Reuters.