Спеціальні потреби

Чому приклеєний до стіни банан коштує $6.2 млн


Мистецький аукціон
Мистецький аукціон

У будь-якому супермаркеті США зазвичай можна купити банан менше ніж за 1 долар. Але банан, приклеєний скотчем до стіни? Його продали на аукціоні Сотбіс у Нью-Йорку за 6,2 мільйона доларів.

Жовтий банан, прикріплений до білої стіни за допомогою сріблястої клейкої стрічки, — це робота італійського художника Мауріціо Каттелана під назвою "Комедіант". Роботу вперше виставляли у 2019 році в числі робіт з трьома фруктами на ярмарку Art Basel Miami Beach, де він став сенсацією, яку багато обговорювали.

Це витівка? Ознака стану сучасного мистецтва? Інший художник зняв банан зі стіни і з'їв його. Було доставлено резервний банан. Натовпи любителів селфі були такими великими, що "Комедіанта" забрали з виставки, але три його видання були продані за 120 000–150 000 доларів США, згідно з даними галереї Perrotin.

Через п’ять років на аукціоні Сотбіс хтось заплатив ціну більше в понад 40 разів. Або, точніше, вони придбали сертифікат автентичності, який дає їм право приклеїти банан до стіни і назвати його "Комедіант".

Торги почалися з 800 000 доларів і за лічені хвилини зросли до 2 мільйонів доларів, потім до 3 мільйонів, а потім до 4 мільйонів, як пожартував аукціоніст: "Це проковзнув крізь аукціон". Остаточна ціна, оголошена на аукціоні з-під молотка в середу, становила 5,2 мільйона доларів. Ціна не включає близько мільйона доларів зборів аукціонного будинку, які сплачує покупець.

Sotheby’s називає Кеттелана "одним із найяскравіших провокаторів сучасного мистецтва".

"Він наполегливо порушує статус-кво у світі мистецтва значущими, нешанобливими й часто суперечливими способами", — йдеться в описі аукціонного дому до "Комедіанта".

"Каттелан насправді повертає світ сучасного мистецтва до дзеркала та ставить запитання, провокуючи роздуми про те, як ми визначаємо цінність творів мистецтва, що ми визначаємо як твір мистецтва", — сказав Гальперін.

Банана, який виставляли в Маямі, давно немає. Sotheby's каже, що фрукти треба регулярно замінювати як і стрічку.

"Коли ви купуєте "Комедіанта" Каттелана, — ви купуєте не сам банан, а сертифікат автентичності, який дає власнику дозвіл і повноваження відтворити цей банан і клейку стрічку на своїй стіні як оригінальний твір мистецтва Мауріціо Каттелана", — сказав Гальперін.

Сама назва твору говорить про те, що сам Каттелан, ймовірно, не мав наміру сприймати його серйозно. Але Хлоя Купер Джонс, ад’юнкт-професор Школи мистецтв Колумбійського університету, сказала, що варто подумати про контекст.

Каттелан представив свою прем’єру на мистецькому ярмарку, який відвідали заможні колекціонери мистецтва, де "Комедіант" привернув багато уваги в соціальних мережах. За її словами, це може означати, що мистецтво стало своєрідним викликом для колекціонерів інвестувати в щось абсурдне.

Купер Джонс каже, що якщо "Комедіант" — це просто інструмент для розуміння замкнутого, капіталістичного світу колекціонування мистецтва, "це не така цікава ідея".

Але вона вважає, що може йтися про більше ніж кепкування з багатіїв.

За її словами, Кеттелана часто вважають "художником витівок". "Але його робота часто знаходиться на перетині гумору та глибоко жахливого. Він досить часто шукає способи спровокувати не просто заради провокації, а щоб привернути увагу до найпохмуріших сторінок історії чи до нас самих".

І є темна сторона банана, фрукта з історією, пов’язаною з імперіалізмом, трудовою експлуатацією та корпоративною владою.

"Важко придумати кращий простий символ глобальної торгівлі та всіх її видів експлуатації, ніж банан", — каже Купер Джонс. Якщо "Комедіант" має на меті змусити людей задуматися про їхню моральну співучасть у створенні об’єктів, які вони сприймають як належне, то це "принаймні корисніший інструмент або додатковий вимір щодо питань, які ця робота може ставити", - сказала вона.

"Комедіант" з’являється приблизно в той самий час, коли Sotheby’s також виставляє на аукціон одну зі знаменитих картин із серії "Водяні лілії" французького імпресіоніста Клода Моне, очікувана вартість якої становить близько 60 мільйонів доларів.

Коли його попросили порівняти "банан" Каттелана з класичним твором, таким як "Німфеї" Моне, Гальперін відповів, що імпресіонізм не вважався мистецтвом, коли цей рух зародився.

"Не було жодного важливого, глибокого, значущого твору мистецтва останніх 100 чи 200 років, чи навіть нашої історії, який би не викликав якогось дискомфорту, коли він був уперше представлений", — сказав Гальперін.


Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG