Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив 20 грудня про свою готовність знову провести розмову з президентом РФ Путіним, після того, як німецький лідер розмовляв з ним у листопаді, викликавши осуд з боку української влади.
“Я розмовляв з російським президентом і буду говорити з ним знову”, - заявив Шольц під час спільної пресконференції з прем'єр-міністром Естонії Крістеном Міхалом, який відвідує Берлін.
За словами канцлера, метою таких розмов з Путіним “завжди буде дати зрозуміти, що його внесок у припинення конфлікту полягає в тому, щоб припинити агресію та вивести війська”.
Шольц не вказав, коли саме він може провести наступну розмову з Путіним, й за яких умов.
Німецький лідер зателефонував російському президенту 15 листопада, вимагаючи вивести російські війська з України та закликаючи Путіна продемонструвати готовність вести переговори з Україною з метою досягнення “справедливого і тривалого миру”.
Шольц також заявив Путіну, що час не на його боці у війні в Україні, й запевнив у рішучості Німеччини продовжувати підтримувати Україну у відсічі російській агресії.
Однак, українські посадовці, зокрема президент Володимир Зеленський, розкритикували рішення Шольца відновити комунікацію з Путіним після майже дворічної перерви.
За їх твердженнями, розмова могла бути корисною лише Путіну, перервавши його міжнародну ізоляцію з боку західних країн.
На пресконференції Шольц знову пообіцяв, що Німеччина “не відмовиться від підтримки” України, й закликав докладати зусиль задля “сталого, міцного миру для України”.
Канцлер також вчергове підкреслив, що нічого не можна вирішувати без участі українців, й підсумував: “Росія не повинна виграти цю війну”.
Заяви Шольца пролунали наступного дня після його телефонної розмови з новообраним президентом США Дональдом Трампом 19 грудня, у якій двоє лідерів обговорили виклики політики безпеки.
“Вони погодилися з тим, що російська війна проти України триває надто довго, і що важливо якомога швидше стати на шлях чесного, справедливого та сталого миру”, — зазначив з цього приводу речник німецького уряду.
Шольц також запевнив Трампа у тому, що Німеччина продовжить підтримувати Україну в її захисті стільки, скільки буде необхідно, додав речник.
Німеччина стоїть на порозі федеральних виборів, призначених на 23 лютого наступного року, після того, як крихка трипартійна урядова коаліція розвалилася у листопаді через суперечки щодо бюджету та економічного відновлення країни, й уряду днями було висловлено вотум недовіри в Бундестазі.
Шольц, який очолює перший за десятиліття коаліційний уряд в історії Німеччини, є найменш популярним канцлером в сучасній історії країни.
Основним конкурентом теперішнього канцлера за посаду є лідер християнських демократів Фрідріх Мерц. Оглядачі очікують, що саме Мерц стане наступним канцлером країни після лютневих виборів.
На відміну від Шольца, Мерц сигналізував більшу рішучість у підтримці України, зокрема, зазначивши під час свого нещодавнього візиту до Києва, що він буде готовий розглянути надання Україні німецьких далекобійних ракет Taurus та дозволу уражати військові цілі вглибині Росії. Пізніше він додав, що такі рішення можуть бути прийняті після координації зі США та партнерами по НАТО.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.