Спеціальні потреби

Панама відзначає 25 років від отримання повного контролю над Панамським каналом


Контейнеровоз проходить через шлюзи Коколі в Панамському каналі. (Фото: Управління Панамського каналу)
Контейнеровоз проходить через шлюзи Коколі в Панамському каналі. (Фото: Управління Панамського каналу)

31 грудня виповнюється 25 років з моменту передачі Сполученими Штатами Панамі контролю над Панамським каналом. Святкуючи подію, панамці запевняють, що не відмовляться від контролю над цим важливим морським шляхом й не сприйматимуть зовнішній тиск, який загрожує їхній національній незалежності.

Минулого вівторка панамці святкували 25 років з часу передачі Панамського каналу країні після багатьох десятиліть під управлінням США, висловлюючи готовність гарантувати його сталий розвиток, а також забезпечити повноваження державного суверенітету над цим важливим морським шляхом.

Президент Панами Хосе Рауль Муліно цього дня очолив урочисті заходи з нагоди річниці історичної події, що відбулася 31 грудня 1999 року відповідно до договорів Торріхоса-Картера, підписаних у 1977 році, повідомляє офіс президента Панами у дописі на сторінці в мережі X.

"[Ця дата] символізує боротьбу, жертви та суверенітет нашої нації (...). Сьогодні ми святкуємо знаменну подію, яка підтверджує нашу гордість як нації. Хай живе наш канал, хай живе наш прапор і хай живе Панама, завжди суверенна та володарка власної долі", - йдеться в повідомленні панамської влади в соцмережах.

Перебуваючи під контролем Панами, канал у ці роки дедалі більше ставав одним із головних світових торгових шляхів. Для панамців це також символ національної єдності та двигун розвитку країни.

"Панамське управління каналу довело свою ефективність і прагнення до досконалості, адаптуючись до вимог міжнародної торгівлі та роблячи значний внесок в економічний розвиток країни", — заявив нещодавно Рікаурте Васкес, голова Управління Панамського каналу (УПК), підкресливши зусилля та здатність панамців керувати цим об'єктом світового значення.

Трохи історії

Сполучені Штати побудували Панамський канал між 1904 і 1914 роками. Уряд США здійснював управління каналом протягом багатьох десятиліть. У 1964 році, після численних суперечок і напруженості у регіоні, де проходить канал, відбулися протести проти Сполучених Штатів.

Ці заворушення призвели до нових переговорів щодо управління каналом, які завершилися підписанням у 1977 році угод між урядом нещодавно померлого колишнього президента Сполучених Штатів Джиммі Картера та тодішнім панамським лідером Омаром Торріхосом.

Ці договори зокрема гарантували постійний нейтралітет Панамського каналу. Після періоду спільного управління, США передали Панамі повний контроль над каналом у 1999 році. Відтоді Управління Панамського каналу керує цим ключовим для світової торгівлі об'єктом інфраструктури.

Президент Панами Хосе Рауль Муліно виступає з промовою під час церемонії з нагоди 25-ї річниці передачі Сполученими Штатами міжокеанського Панамського каналу Панамі, 31 грудня 2024 року. (Фото: ARNULFO FRANCO / AFP)
Президент Панами Хосе Рауль Муліно виступає з промовою під час церемонії з нагоди 25-ї річниці передачі Сполученими Штатами міжокеанського Панамського каналу Панамі, 31 грудня 2024 року. (Фото: ARNULFO FRANCO / AFP)

Свято з натяками на захист суверенітету

Панамці святкують історичну річницю у розпал суперечки, нещодавно викликаної заявами новообраного президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, який кілька днів тому зазначив, що має намір перебрати контроль над Панамським каналом, стверджуючи, не надавши доказів, що Панама дозволила китайським військовим контролювати морський шлях, й нібито стягує високі тарифи, які він назвав "непомірними платежами" для американських суден.

Трамп, який обійме посаду президента Сполучених Штатів 20 січня, запевнив, що за відсутності змін після його повернення в Білий дім, Сполучені Штати вимагатимуть контролю над каналом "у повному обсязі, швидко і без питань".

Відповідь Панами

Від офісу президента до простих панамців, країна відповіла одностайно та наполегливо. Президент Муліно повторив, що жодні китайські солдати не контролюють морський шлях.

"У Панамському каналі немає інших рук, тільки панамські. І так залишиться назавжди", – заявив Муліно під час церемонії відзначення.

Це була лише одна з багатьох заяв, які вказують на прагнення зберегти суверенітет над каналом.

"Кожен квадратний метр каналу та прилегла до нього територія належать Панамі й залишатимуться нашими", — заявив Муліно кілька днів тому у відповідь на слова Трампа.

Панамець Абель Себайос, вчитель середньої школи, сказав Голосу Америки: "Ми пишаємося тим, що наш канал належить Панамі, та що ним керують професіонали з різних дисциплін".

Інший панамець, Абдуль Родрігес, сказав Голосу Америки, що він "пишається" тим, що канал перебуває в руках Панами. "Ми пишаємося тим, що перетворили його на успішну компанію", — наполягав він.

"Канал є гордістю для кожного панамця, адже він відображає зусилля наших минулих поколінь. Те, що сьогодні там працюють тисячі панамців, викликає глибокі емоції. Мрія багатьох родин", – зазначила бізнес-менеджерка Даліс Лі про соціальний вплив Панамського каналу.

Поточні успіхи та виклики Панамського каналу

Що стосується теперішніх викликів, Управління Панамського каналу наполегливо працює над розробкою стратегій, які зможуть забезпечити сталий розвиток й гарантувати рівень води, на які останнім часом вплинули такі фактори, як кліматична криза та зростання конкуренції в міжнародній торгівлі.

Водночас УПК стверджує, що досягнення за ці 25 років є незліченними. Наприклад, організація звертає увагу на те, що вона називає помітним покращенням ефективності роботи каналу, де час проходження судна по маршруту суттєво скоротився - з 33 до 23 годин.

Розширення каналу у 2016 році, повністю профінансоване Панамою, за словами влади, зміцнило його актуальність у міжнародній торгівлі, дозволивши здійснювати транзит великотоннажних суден типу Neo-Panamax і з’єднавши 144 морські маршрути та 1700 портів у 160 країнах.

"Найбільшим досягненням є те, що штат з 8500 працівників здійснив цю мету стати стопроцентно панамським каналом, яким управляють із надзвичайною ефективністю", — каже Іллія де Маротта, заступниця голови УПК.

Чи може канал знову опинитися під контролем США?

Омар Гаен Суарес, панамський історик, який брав участь у переговорах щодо передачі каналу Панамі, вважає, що успіх панамського управління безсумнівний, й не вірить у можливе скасування історичної передачі 1999 року. "Ці заяви Трампа лише об’єднали панамський народ і посилити міжнародну підтримку Договору про нейтралітет каналу".

Коментуючи критику Трампом поточних тарифів каналу, Суарес зазначив, що ці тарифи за транзит встановлюються за погодженням з міжнародною судноплавною спільнотою, надаючи пріоритет балансу та конкурентоспроможності.

Договори щодо каналу були ратифіковані в 1978 році. У коментарі американській мережі, Мік Малвені, колишній високопосадовець у першій адміністрації Трампа, припустив, що заяви Трампа мали на меті знизити теперішні тарифи, які сплачують судна.

"Знаєте, я не уявляю, як американські війська заходять, щоб захопити канал, але треба думати, що хтось там чухає голову, кажучи: "Невже Дональд Трамп настільки божевільний, щоб зробити щось подібне?"", — нещодавно сказав Малвені в ефірі мережі NewsNation.

Канал приніс панамській державі понад 28 мільярдів доларів з моменту передачі 25 років тому, що робить його не лише опорою економіки, але й двигуном соціального й логістичного розвитку Панами.

Лише 2024 року УПК передало державі понад 2,4 мільярда доларів. Сьогодні на міжокеанський водний шлях припадає 7,7% валового внутрішнього продукту Панами.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG