Аналітики у США у значній мірі розiйшлись у поглядах на сучасну українську політичну ситуацію. У Центрі стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні були представлені три погляди на ситуацію – критичний, оптимістичний та поміркований. Так, на думку професора Університету Джорджа Вашингтона Тараса Кузя, остання криза в Україні не була неочікуваною. Вiн уважає, що президент Ющенко та його команда, маючи необмежені можливості здійснити швидкі реформи, побороти корупцію і повернути країну раз і назавжди у демократичне русло розвитку, пропустили шанс. Експерт також каже, що Віктор Ющенко не має жодних перспектив на майбутніх президентських виборах і вказує, що навіть можливий варіант дострокових виборів:
«Я думаю, оптимістичний сценарій – це сценарiй номер два -- він збереже свої позиції до 2009 року і потім програє вибори кандидату вiд Партії регіонів наприклад – Януковичу або такому кандидату як Тимошенко. І перший сценарій, він піде прикладом Кравчука у 94-ому, який оголосив дострокові вибори і програв. Проблема у тому, що Східна Україна не буде йому вдячна за те, що він зробив, Східна Україна не була йому вдячна за проведення вільних і справедливих виборів, які дозволили Партії регіонів перемогти. Він також втратив свою підтримку у Західній i Центральній Україні і тому я думаю, що вiн буде президентом лиш один термін», -- зазначив Тарас Кузьо.
Натомість експерт Iнституту мiжнародної економiки Андерс Аслунд назвав досягнуті домовленості між політичними силами та формування нового уряду перемогою демократії та помаранчевої революції. І хоча до уряду, на думку Аслунда, і прийшли деякі одіозні фігури, як наприклад Микола Азаров, політика нового уряду, вважає вiн, буде більш прогнозованою. Він також назвав позитивним для України перебування Юлії Тимошенко в опозиції. За його словами, саме у такій ролі вона найбільш ефективна.
«Я думаю, буде дуже добре, що екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко перебуватиме в опозиції. Я думаю, вона зробить максимум, щоб проливати світло на старi навики в діяльностi уряду. Я дуже зрадів, коли побачив, що вона змінила свою попередню позицію бажання нових виборів, на бажання залишатись у парламенті , об’єднати опозицію і контролювати дiї уряду. Якщо вона справді робитиме це, то я думаю, це буде справді дуже корисно», -- вважає Андерс Аслунд.
Ще один учасник дискусії колишній посол США в Україні Стівен Пайфер заявив, що на сьогодні занадто рано говорити, як буде розвиватись ситуація. Для нього багато пунктiв iз пiдписаного Універсалу залишаються незрозумілими. І хоча, як каже екс-посол, новий уряд і декларує незмінність зовнішньо-політичного курсу держави, він остерігає, що інтеграція України з євроатлантичними структурами таки сповiльниться.
«Якщо ви подивитесь на деяких гравців, які сьогодні в уряді, вони, відверто кажучи, несуть з собою чимало багажу ери Кучми. Тому ми можемо бачити, що Україна рухається по новій траєкторії, але ми не можемо справді сказати, чи це позитивна траєкторія чи негативна. В Універсалi визначенi основнi принципи і у певних випадках там є формулювання, направлені на подолання розбіжностей. Потенційно це може бути важливий документ, але у цей момент ми не знаємо, ми мусимо почекати і побачити, яка специфiчна політика буде здійснюватись на основі цього документу i чи президент i Кабінет Міністрів інтерпретуватимуть документ однаково, наприклад у питаннях НАТО та російської мови чи вони інтерпретуватимуть його кожен по-своєму», -- пiдкреслив екс-посол США у Києві Стівен Пайфер.
Єдине, на чому зійшлись усі учасники дискусії, так це на тому, що створення уряду в Україні принесе принаймні тимчасову стабільність державі. Наскільки ж вона буде позитивною для демократичного розвитку України, покаже час.